Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

JESKYNNÍ MALÍŘSTVÍ autor: Kateřina Marková DOBA VZNIKU: 1) Doba kamenná 3 000 000 př. n. l. - 4. tisíciletí př. n. l 2) Doba bronzová do 750 př. n. l.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "JESKYNNÍ MALÍŘSTVÍ autor: Kateřina Marková DOBA VZNIKU: 1) Doba kamenná 3 000 000 př. n. l. - 4. tisíciletí př. n. l 2) Doba bronzová do 750 př. n. l."— Transkript prezentace:

1 JESKYNNÍ MALÍŘSTVÍ autor: Kateřina Marková DOBA VZNIKU: 1) Doba kamenná př. n. l tisíciletí př. n. l 2) Doba bronzová do 750 př. n. l. 3) Doba železná 750 př. n. l. - 0

2 Jeskynní malířství je souhrnné označení pro prehistorické malby, jež se zachovaly na stěnách a stropech jeskyní v různých částech světa. Největším nalezištěm jeskynních maleb je Francie a severní Španělsko, kde je známo několik set jeskyní. Jeskynní malby se vyskytují často v jeskyních špatně přístupných a bez denního světla, zpravidla beze stop osídlení. Někde jsou stěny očazené od loučí nebo pochodní a někde je třeba předpokládat použití lešení. Použité barvy jsou hlavně hlinky (různé odstíny okru) a dřevěné uhlí. Obrysy jsou někdy vyryté do skály. Tématem jsou v Evropě převážně zvířata, koně, bizoni, lvi, losi atd., v Africe jsou častější stylizované postavy lovců, a kromě toho geometrické útvary a otisky rukou.

3 kůň z jeskyně Lascaux ve Francii

4 bizon z jeskyně Altamira ve Španělsku

5

6

7 Teď jsme na řadě MY!

8 POTŘEBUJEME: bílou čtvrtku A3 vodové barvy silný plochý štětec černou tuš redispero nebo špejli

9 1. Zmačkáme čtvrtku do kuličky.

10 2. Čtvrtku opatrně rozložíme před sebe na ubrus. Vzniklé vroubky budou připomínat povrch jeskyně.

11 3. Vodovými barvami potřeme celou čtvrtku. Používáme barvy, které můžeme v jeskyních vidět. Necháme zaschnout.

12 4. Po zaschnutí kreslíme tuší motivy zvířat nebo lovu, stejně jako lidé před miliony lety.

13 A to už je výsledek

14

15 Použité zdroje:


Stáhnout ppt "JESKYNNÍ MALÍŘSTVÍ autor: Kateřina Marková DOBA VZNIKU: 1) Doba kamenná 3 000 000 př. n. l. - 4. tisíciletí př. n. l 2) Doba bronzová do 750 př. n. l."

Podobné prezentace


Reklamy Google