Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."— Transkript prezentace:

1 Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Monikou Novotnou Zátiší

2 ZátišíZátiší

3 je umělecké dílo, které zobrazuje skupinu neživých předmětů z denního života Náměty: -přírodního původu (ovoce, zelenina, rostliny, přírodniny,ptactvo) -vyrobené člověkem (sklenice, dýmky, klobouk…)

4 Trocha historie -nejstarší zátiší pocházejí z nástěnných maleb v Pompejích a Herkulaneu -dochovala se na mozaikách ve starověkém Římě -jako samostatný námět obrazů se objevilo v 16. století v Holandsku (do té doby bylo pouze vedlejším motivem) -vrchol – 17. století – oblíbené téměř v celé Evropě -v současnosti rozšířeno ve fotografickém umění

5 Ukázky zátiší Jedno z nejstarších zátiší v dějinách výtvarného umění 16. století – Caravaggio – Koš s ovocem

6 16. a 17. století Jan Brueghel Sánchez Cotán arte_periodo_imperial/ Louise Moillon

7 19. a 20. století Paul Cézanne Vincent van Gogh / Henri Matisse

8 Použitá literatura, zdroje: Baleka, J. – Výtvarné umění, výkladový slovník, ACADEMIA 2002 klipart


Stáhnout ppt "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."

Podobné prezentace


Reklamy Google