Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."— Transkript prezentace:

1 Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Monikou Novotnou Vitráž

2

3 Je výtvarná technika, při níž se plocha skládá z různobarevných skel, která se spojují olověnými pásky. Slouží k zasklívání oken.

4  Poprvé se objevily při stavbách středověkých katedrál – velká okna nebylo možné zasklívat jedním kusem skla.  Technika vitráže se používá pro chrámy, kostely, kláštery.  Vitráž se stává uměleckou záležitostí, dnes proniká i do domácností. Zdobí okna, dveře, vyrábí se různé dekorativní předměty, šperky.

5 Klasická vitráž Spočívá ve spojování různobarevných úlomků skla za studena pomocí měděných, olověných, zinkových profilů (okna, dveře). Tiffany Zabroušené kousky skel se opáskují měděnou fólií a spojí se cínem (lampy, menší závěsné předměty). Falešná vitráž Vytváří se pomocí barev na sklo a nalepovací olověné kontury nebo kontury z barev.

6 Katedrála sv.Víta v Praze html Moderní vitráž Lampa Su%C5%82kowskich_- _Zabytkowy_Witra%C5%BC.jpg Pasáž Světozor v Praze Zámek Sulkowských

7 Symbol ženy, zachovatelky rodu Náplň do pera Kresebný nástroj Ozdobný okraj obrazu Nádoba na květiny Odznak královské moci

8 Symbol ženy, zachovatelky rodu Náplň do pera Kresebný nástroj Ozdobný okraj obrazu Nádoba na květiny Odznak královské moci VENUŠE INKOSTU TUŠKA RÁM VÁZA ŽEZLO

9 Použitá literatura, zdroj: Klipart


Stáhnout ppt "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."

Podobné prezentace


Reklamy Google