Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Stříkání je nanášení větších barevných ploch na výrobek postřikem keramickou barvou, stříkací pistolí na stlačený vzduch.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Stříkání je nanášení větších barevných ploch na výrobek postřikem keramickou barvou, stříkací pistolí na stlačený vzduch."— Transkript prezentace:

1

2  Stříkání je nanášení větších barevných ploch na výrobek postřikem keramickou barvou, stříkací pistolí na stlačený vzduch.

3  Plný – vykrývá celou hlavní plochu výrobku.  Do ztracena – obrysy nejsou přesně ohraničeny, má plynulý přechod do ztracena.  Vykrývaný – před stříkáním se některá místa zakryjí vykrývacím lakem (izolínem), který se po nastříkání odstraní.  Přes šablonu – při stříkání se část výrobku zakryje speciálně upravenou šablonou.

4

5

6

7 Pistole na stříkání je sestavena z : - těla pistole se šroubením pro připojení nádobek na barvu, s maticí ucpávky jehly a s ovládací páčkou - násadky s pojistnou maticí pro nastavení dorazu jehly a s regulačním šroubem pro nastavení předstihu otevírání vzduch před barvou

8 Zdroj : Zdobení keramiky – autorka Ilona Nová ; SPN č. 83-80-26/1

9

10  K pistoli patří trysková soustava různých velikostí.  Pistole se musí udržovat v čistotě a po ukončení práce se proplachuje ředidlem a otvory se čistí jemným štětečkem.

11  Nezbytná součást pro stříkání. Je hlučný a bývá umístěn mimo místnosti, kde je prováděno stříkání.

12

13  Stříkání se provádí ve zvláštní kabině s odsáváním vzduchu. Potrubí pro odtah má směřovat přímo proti směru stříkání.  V kabině je malírenský kroužek pro pokládání výrobku.  Používají se různé podstavce a kryty, podle sortimentu stříkaných výrobků.

14 Zdroj : Zdobení keramiky – autorka Ilona Nová ; SPN č. 83-80-26/1

15

16  Barva se nejprve mele v mlecích stolicích s třecími bubínky. Třecí bubínky jsou do 1/3 naplněny pazourky, nebo porcelánovými neglazovanými koulemi.Přidá se barva a terpentýn a po několika hodinovém mletí se barva přepouští přes síto 0,1 mm do uzavřené nádoby.  Před stříkáním se barva míchá se stříkacím lakem.  Poměr barvy, terpentýnu a laku – 6 : 3 : 2.

17 Zdroj : Zdobení keramiky – autorka Ilona Nová ; SPN č. 83-80-26/1

18  Výrobek, který má být nastříkaný se položí na kroužek ve stříkací kabině. Kroužek se pomalu otáčí. Stříkací pistolí, ke které je připevněna nádobka s barvou se provádí stejnoměrný postřik podle zvoleného dekoru.

19  Při dekoraci touto technikou se musí dodržovat bezpečnost práce a PO.

20  KONTROLNÍ OTÁZKY

21  Definujte stříkání keramickými barvami.

22 Stříkání je nanášení větších barevných ploch na výrobek postřikem keramickou barvou, stříkací pistolí na stlačený vzduch.

23  Co se přidává do umleté barvy?

24  Do umleté barvy se přidává stříkací lak.

25  Jaký známe fond?

26  Fond známe:  Plný – vykrývá celou hlavní plochu výrobku.  Do ztracena – obrysy nejsou přesně ohraničeny, má plynulý přechod do ztracena.  Vykrývaný – před stříkáním se některá místa zakryjí vykrývacím lakem (izolínem), který se po nastříkání odstraní.  Přes šablonu – při stříkání se část výrobku zakryje speciálně upravenou šablonou.


Stáhnout ppt " Stříkání je nanášení větších barevných ploch na výrobek postřikem keramickou barvou, stříkací pistolí na stlačený vzduch."

Podobné prezentace


Reklamy Google