Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OCELOTISK. Ocelotisk je dekorační technika sloužící k přenesení jemných kontur z ocelové desky na výrobek. Obvykle se jednobarevně, nebo vícebarevně koloruje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OCELOTISK. Ocelotisk je dekorační technika sloužící k přenesení jemných kontur z ocelové desky na výrobek. Obvykle se jednobarevně, nebo vícebarevně koloruje."— Transkript prezentace:

1 OCELOTISK

2 Ocelotisk je dekorační technika sloužící k přenesení jemných kontur z ocelové desky na výrobek. Obvykle se jednobarevně, nebo vícebarevně koloruje. Ocelorytina dobře reprodukuje kresbu perem a tahy štětcem.

3 Výroba ocelové desky Deska pro ocelotisk musí být hladká, rovná a naprosto čistá. Hrany musí být zaoblené. Deska se položí na rošt a spodní část se rovnoměrně zahřívá. Na vrchní část se nanese vrstva ochranného asfaltu a křížovými tahy se rozetře po hladkém povrchu vyhřáté desky

4 Rošt na položení desky Zdroj: Zdobení keramiky - autorka Ilona Nová ; SPN č. 83-80-26/1

5 Kleště Kleště Ještě teplá deska se uchopí do kleští krycí vrstvou dolů a očerní se stejnoměrně sazemi. Zdroj : Zdobení keramiky - autorka Ilona Nová ; Spn č. 83-80-26/1

6 Přenesení dekoru na desku Kresba se překreslí na pauzovací papír a zadní strana se posype křídovým práškem. Pak se položí na desku a tvrdou tužkou se kopíruje. Na poasfaltované desce zůstane dekor připravený k rytí.

7 Rytí jehlou K rytí se používají ocelové jehly, které nesmí být moc ostré. Jehlou se pracuje v kolmé poloze a ruka se nesmí dotýkat desky, neboť by mohlo dojít k poškození asfaltu. Proto se používá můstek.

8 Jehly a můstek Zdroj: Zdobení keramiky - autorka Ilona Nová ; SPN č. 86-80-26/1

9 Leptání Pomocí včelího vosku se vytvoří okolo dekoru ohrádka. Do této ohrádky se nalije kyselina dusičná a nastává proces leptání. Může se leptat i v plastové misce, ale v tom případě se musí asfaltem pokrýt i hrany a zadní strana desky. Při leptání se tvoří bublinky, které se musí odstraňovat peříčkem.

10 Po vyleptání se deska opláchne vodou a štětcem se vymyje dusičnan usazený v rýhách. Po usušení se očistí terpentýnem, nebo petrolejem a je připravena k přenášení dekoru.

11 Ocelové desky

12

13 Přenesení dekoru na výrobek Keramická barva se jemně utře s tiskařskou fermeží a zatře se plastovou stěrkou do předem vyhřáté desky s dekorem. Přebytečná barva se odstraní a povrch se očistí jemným papírem. Hedvábný cigaretový papír se nejprve stejnoměrně navlhčí(nejlépe mezi navlhčenými sádrovými deskami).

14 Navlhčený papír se položí na rytinu a přejíždí se buď ručním válečkem, nebo se může použít ruční lis. Sejmutý papír s motivem se přiloží na suchý střep a vyhladí se navlhčenou houbičkou. Barva se odmočí a přilne ke střepu. Dekorace se může použít jak na glazovaný výrobek, tak na přežahnutý (cibulový vzor).

15 Ruční váleček Zdroj: Zdobení keramiky - autorka Ilona Nová ; SPN č. 83-80-26/1

16 U kázka

17 KONTROLNÍ OTÁZKY

18 OTÁZKA Jak se připravuje a čím se leptá ocelová deska?

19 ODPOVĚĎ Deska musí být naprosto hladká, rovná,čistá a se zabroušenými hranami. Leptá se kyselinou dusičnou.

20 OTÁZKA Jak se provádí leptání desky?

21 ODPOVĚĎ Dekor se ohraničí včelím voskem a nalije se kyselina. Vznikající bublinky se musí odstraňovat husím brkem.

22 OTÁZKA Čím se čistí vyleptaná deska?

23 ODPOVĚĎ Deska se omyje vodou a pak terpentýnem, nebo petrolejem.

24 OTÁZKA Čím se přenáší dekor na výrobek ?

25 ODPOVĚĎ Dekor se přenáší pomocí cigaretového papíru.


Stáhnout ppt "OCELOTISK. Ocelotisk je dekorační technika sloužící k přenesení jemných kontur z ocelové desky na výrobek. Obvykle se jednobarevně, nebo vícebarevně koloruje."

Podobné prezentace


Reklamy Google