Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Úřad práce České republiky Kontaktní pracoviště Mělník Transformace úřadů práce se zaměřením na Mělnicko.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Úřad práce České republiky Kontaktní pracoviště Mělník Transformace úřadů práce se zaměřením na Mělnicko."— Transkript prezentace:

1 Úřad práce České republiky Kontaktní pracoviště Mělník Transformace úřadů práce se zaměřením na Mělnicko

2 Transformace úřadů práce Od 1. dubna 2011 je účinný zákon o Úřadu práce České republiky, kterým se mění struktura a řízení úřadů práce.

3 Transformace úřadů práce Stav před 1. dubnem 2011:  77 samostatných úřadů práce  každý úřad měl právní subjektivitu a byl samostatnou účetní jednotkou  správní obvody úřadů práce byly shodné s územními obvody okresů  každý úřad práce ve svém správním obvodu zajišťoval plný výkon kompetencí ÚP vymezených zákonem

4 Transformace úřadů práce Úřad práce ČR (Generální ředitelství) Krajská pobočka (Ředitel KrP, vedení krajské pobočky) Kontaktní pracoviště (Ředitel KoP) Kontaktní pracoviště (Ředitel KoP) Krajská pobočka (Vedení krajské pobočky) Kontaktní pracoviště (Ředitel KoP) Kontaktní pracoviště (Ředitel KoP)

5 Transformace úřadů práce  Vznikl Úřad práce České republiky se sídlem v Praze, který je přímo podřízen MPSV a je účetní jednotkou  V rámci Úřadu práce České republiky působí generální ředitelství a 14 krajských poboček, které jsou základní organizační jednotkou  Součástí krajské pobočky jsou kontaktní pracoviště (KoP), zřízená v sídlech původních ÚP a původních dislokovaných pracovišť. Budou případně zřizována o další případně dislokovaná pracoviště po převzetí agend dávek od 1.1.2012.

6 Transformace úřadů práce Krajská pobočka Úřadu práce České republiky v Příbrami Vedení pobočky:  kancelář ředitele (vnitřní správa, ekonomika, informatika, majetek + investice, sekretariát)  oddělení kontrolně právní  oddělení zaměstnanosti (zprostředkování a poradenství – včetně rekvalifikací, trh práce, projekty EU)  oddělení nepojistných dávek

7 Transformace úřadů práce Kontaktní pracoviště KrP v Příbrami Úřadu práce ČR KoP PříbramKoP KolínKoP Mělník KoP SedlčanyKoP Český BrodKoP Kralupy n/Vlt. KoP DobříšKoP Neratovice KoP Mladá BoleslavKoP KladnoKoP Rakovník KoP Mnichovo HradištěKoP Slaný KoP BerounKoP NymburkKoP Praha - východ KoP HořoviceKoP Městec Králové KoP Lysá nad Labem KoP BenešovKoP Kutná HoraKoP Praha - západ KoP VlašimKoP Čáslav KoP Votice

8 Transformace úřadů práce Kontaktní pracoviště (stávající)  ředitel (KoP s více jak pěti zaměstnanci)  sekretariát (KoP s více jak patnácti zaměstnanci)  útvar zaměstnanosti (evidence UOZ, PvN (PpR), základní poradenství, VPM)  útvar státní sociální podpory (agendy SSP) Pozn. Na KoP v sídlech okresů jsou dislokováni pracovníci útvarů vedené krajskými pobočkami, kteří zajišťují vedení krajských agend.

9 Transformace úřadů práce Rekvalifikace Úřad práce nabízí možnost na základě identifikovaných potřeb zaměstnavatele a po provedení „předvýběru“ zajistit rekvalifikace uchazečů v evidenci úřadu. Obecně úřad práce realizuje rekvalifikace uchazečů dle jejich předpokladů uplatnění získaných kvalifikací na trhu práce. Samostatnou oblastí jsou zaměstnanecké rekvalifikace. Podklad pro organizaci rekvalifikací – informace o potřebách zaměstnavatelů.

10 Transformace úřadů práce Rekvalifikace - systém a) dle zaměření  všeobecné – doplnění obecných kvalifikačních předpokladů (např. ovládání PC)  profesní – zaměřené na doplnění konkrétních kvalifikačních předpokladů (svářečský kurz, řidičský kurz, obsluha CNC, soc. pracovnice, atd.) b) dle podmínek pro organizace (zajištění) 1. skupinové – ÚP organizuje provedení kurzu (zpravidla 5 – 12 účastníků) individuální – zařazení do kurzu, který je u organizován – připravován 2. obvyklé – výběr dodavatelů na určité období v rámci zadání veřejné zakázky nahodilé – nejsou obvykle organizovány (pohyby v předchozím období) c) cílové skupiny  UOZ a zájemci o změnu zaměstnání (služba)  zaměstnanecké (příspěvek)

11 Transformace úřadů práce Rekvalifikace - systém Další podmínky – požadavky zákona o vnitrorezortních předpisů 1.Uplatitelnost + HEU 2.Akreditované kurzy 3.Zdroje financování a) národní rozpočet – prostředky ze státního rozpočtu na APZ prostřednictvím rozpočtu ÚP b) ESF - národní individuální projekty (NIP P+R, NIP „Vzdělávejte se!“) - regionální individuální projekty - granty (cílové osoby – UOZ, ZOZ) Výstup: Výběr a podpis smlouvy se vzdělávacím zařízením.

12 Transformace úřadů práce Rekvalifikace – postup (řídí KoP) Iniciace – vlastní zájem UOZ (zájemce) nebo výstup ze základního poradenství (zprostředkovatelka, poradkyně, IAP), podnět je možný i ze strany zaměstnavatele Posouzení vhodnosti a účelnosti – poradce pro změnu povolání (vstupní předpoklady uchazeče či zájemce, možnost uplatnění, doba realizace kurzu a způsob jeho zajištění, rezortní pokyny, komise) Lékařská prohlídka – v těchto případech, kdy typ rekvalifikace a budoucí povolání klade požadavky na zdravotní stav Přímá organizace – zajištění kurzu Podpis dohody s UOZ či zájemcem

13 Transformace úřadů práce Speciální poradenství Navazuje na základní poradenství v rámci zprostředkování zaměstnání. Aktivity – UOZ: –JOB CLUB – vlastní (zabezpečují zaměstnanci ÚP) –motivační (akreditovaný kurz) – nakupovaná služba od vzdělávacího zařízení (obdoba JOB CLUB) –profesní diagnostika – nakupovaná, částečně z hlediska profesní orientace, lze ji i vlastní aktivitou s využitím diagnostických PC programů (testů) –bilanční diagnostika – nakupovaná služba (provádí ji psycholog) Poradenství pro volbu povolání (IPS) – skupinové, individuální

14 Transformace úřadů práce Informační a poradenské středisko (IPS) Informační a poradenské středisko pro volbu povolání pracuje na ÚP v Mělníku od r. 1994. Je součástí oddělení poradenství a rekvalifikací. Poskytuje komplexní informační a poradenské služby, nezbytné k profesní orientaci žáků, studentů a absolventů škol, mladistvých a současně slouží zájemcům z řad veřejnosti, školských institucí, zaměstnavatelů apod.

15 Transformace úřadů práce Skupinové poradenství pro 9. ročníky - realizováno v I. pol. školního roku (říjen – listopad) - zaměřeno na svět školství – aktuální nabídka středoškolských oborů Skupinové poradenství pro 8. ročníky - realizováno v II. pol. školního roku (březen – červen) - zaměřeno na kritéria volby povolání (zájmy, schopnosti, dovednosti, zdravotní stav) Individuální poradenství - poradenství k volbě povolání pro žáky a rodiče uchazeče o zaměstnání i veřejnost - volba profesní orientace (nepsychologického vyšetření – testy, dotazníky zájmů, apod.) - poradenství při neúspěšném studiu - informace o možnostech zvyšování kvalifikace Výstava Vzdělávání - prezentační výstava nabídky oborů středních škol nejen mělnického regionu

16 Transformace úřadů práce Besedy na základních školách - téma: Význam práce a zaměstnání (určeno pro žáky 8. ročníků) - téma: Základy pracovního práva (určeno pro žáky 9. ročníků) – zákoník práce, pracovní podmínky mladistvých, „brigády“ aj. Besedy na středních školách - téma: Start na trhu práce (určeno pro vycházející maturanty a učně) - další studium - vstup na trh práce - nezaměstnanost Regionální brožura Další činnosti IPS

17 Transformace úřadů práce Materiálové a technické vybavení IPS Krátké informativní videoklipy o jednotlivých profesích, činnostech a pracovním prostředí (DVD) Šanony s informacemi o povoláních – tzn. profesiogramy Informační brožury s přehledy středních škol, vyšších odborných i vysokých škol PC s připojením na internet (9 sestav) Databáze středních a vysokých škol (www.atlasskolstvi.cz; www.vysokoskolak.cz)www.atlasskolstvi.czwww.vysokoskolak.cz Informační sytém o uplatnění absolventů na trhu práce ISA ( www.infoabsolvent.cz )www.infoabsolvent.cz Program Průvodce světem povolání ( www.gwo.cz)www.gwo.cz Integrovaný systém typových pozic ( www.isst.cz)www.isst.cz Testy a dotazníky k zjišťování profesní orientace ( obrázkový test volby povolání, DVP – dotazník volby povolání a plánování profesní kariéry, Test struktury zájmů – AIST-R…)

18 Transformace úřadů práce Kurzy dle potřeb zaměstnanosti (příklady) Chemik technologických výrob (21.9. – 2.12.2010) – hrazeno z rozpočtu APZ ÚP - nastoupilo 21 UOZ - úspěšně absolvovalo 15 osob (5 osob předčasně ukončilo) Základy chemie (6.1. – 18.3.2011) – hrazeno z UNIVZ - nastoupilo 9 UOZ - úspěšně ukončilo 5 osob Obsluha CNC (12.9. – 19.10.2011) – hrazeno z rozpočtu APZ ÚP - nastoupilo 6 UOZ - úspěšně ukončilo 6 osob (24.10. – 2.12.2011) – hrazeno z rozpočtu APZ ÚP - nastoupilo 5 UOZ K 31.12.2011 končí možnosti vytvořené původně ÚP v Mělníku – výběr, zahájené projekty (smlouvy). Od 1.1.2012 je zabezpečení rekvalifikací plně v režii vedení KrP v Příbrami, případně v souvislosti se změnami novelou ZoZ, v režii GŘ ÚP.

19 Děkujeme za pozornost Kontaktní osoba: Ing. Zdeněk Studený ředitel kontaktního pracoviště Mělník


Stáhnout ppt "Úřad práce České republiky Kontaktní pracoviště Mělník Transformace úřadů práce se zaměřením na Mělnicko."

Podobné prezentace


Reklamy Google