Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dynamika rotačního pohybu podobně jako u posuvného pohybu, můžeme i u rotačního pohybu určit dráhu, rychlost a zrychlení rotace, kinetickou energii, hybnost.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dynamika rotačního pohybu podobně jako u posuvného pohybu, můžeme i u rotačního pohybu určit dráhu, rychlost a zrychlení rotace, kinetickou energii, hybnost."— Transkript prezentace:

1 Dynamika rotačního pohybu podobně jako u posuvného pohybu, můžeme i u rotačního pohybu určit dráhu, rychlost a zrychlení rotace, kinetickou energii, hybnost atd. pro připomenutí:  úhlová dráha:  [rad]  perioda otáčení: T [s]  frekvence otáčení: f [Hz]  úhlová rychlost:  [rad∙s -1 ] hlové zrychlení:  [rad∙s -2 ] r v1v1 v2v2  T … perioda = doba jednoho oběhu

2 Dynamika rotačního pohybu 2. Newtonův pohybový zákon lze pro rotační pohyb zapsat takto: M … moment síly [Nm] = silový účinek pro rotační pohyb J … moment setrvačnosti, vyjadřuje hmotové vlastnosti tělesa při rotaci  … úhlové zrychlení rotačního pohybu  čím větší je moment setrvačnosti J a s čím větším úhlovým zrychlením  se má těleso roztáčet, tím větším momentem M musíme na něj působit. Setrvačný moment základních těles tenká tyč l plný válec r

3 Steinerova věta - používá se pro určení momentu setrvačnosti tělesa při rotaci okolo jiné, než vlastní osy (=osy procházející těžištěm) T osa rotace r m J 0 … moment setrvačnosti k vlastní ose J … moment setrvačnosti k ose rotace m … hmotnost tělesa [kg] r … vzdálenost os [m] pro těleso složené z více částí platí: J celk. = J 1 + J 2 + J 3 + …. atd.

4 Příklad Určete moment setrvačnosti ocelového kola podle obrázku Ø160 Ø220 20 40 rozdělíme: disk prstenec Příklad - pokračování Určete, s jakým úhlovým zrychlením se kolo rozběhne, pokud na něj budeme působit momentem M=1,5Nm. Za jak dlouho se v ideálním případě rozběhne z 0 na 1800 otáček za minutu?


Stáhnout ppt "Dynamika rotačního pohybu podobně jako u posuvného pohybu, můžeme i u rotačního pohybu určit dráhu, rychlost a zrychlení rotace, kinetickou energii, hybnost."

Podobné prezentace


Reklamy Google