Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

POČÍTAČOVÁ GRAFIKA PROGRAMY A NÁSTROJE PRO PRÁCI S RASTROVOU GRAFIKOU 2 ING. BOHUSLAVA VITEKEROVÁ IKT MS Office www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "POČÍTAČOVÁ GRAFIKA PROGRAMY A NÁSTROJE PRO PRÁCI S RASTROVOU GRAFIKOU 2 ING. BOHUSLAVA VITEKEROVÁ IKT MS Office www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 POČÍTAČOVÁ GRAFIKA PROGRAMY A NÁSTROJE PRO PRÁCI S RASTROVOU GRAFIKOU 2 ING. BOHUSLAVA VITEKEROVÁ IKT MS Office www.zlinskedumy.cz

2 Anotace Materiál se zabývá základními pojmy z oblasti počítačové grafiky, musí být doplněn výkladem. Umožňuje použití pro samostatnou práci. Je možné jej poskytnou nepřítomným žákům. AutorIng. Bohuslava Vitekerová (Autor) JazykČeština Očekávaný výstup 26–41-M/01 Elektrotechni­ka 23-41-M/01 Strojírenství 65-42-M/01 Hotelnictví a cestovní ruch 53-41-M/01 Zdravotnický asistent Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slova Gimp, hlavní okna Gimpu, panel nástrojů, okno obrázků, dialogy, otevření souboru Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityKombinované Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiályJe součástí tématu Počítačová grafika

3 GIMP – HLAVNÍ OKNA Panel nástrojů a dialog Volby nástrojů Okno obrázku Dialog Vrstvy ©Vitekerová

4 GIMP – HLAVNÍ OKNA Základní prostření Gimpu tvoří tři okna: Panel nástrojů, ke kterému je ve spodní části připojen (přidokován) dialog Volby nástrojů Okno obrázku - každý obrázek se zobrazuje v samostatném okně, lze otevřít mnoho obrázků současně. Dialog Vrstvy - zobrazuje strukturu vrstev aktivního obrázku a umožňuje s vrstvami manipulovat. Nejjednodušší úpravy obrázků se bez práce s vrstvami obejdou, ale pro náročnější práci je tento dialog nepostradatelný.

5 GIMP – PANEL NÁSTROJŮ Nabídka Panelu nástrojů Ikony nástrojů Barva popředí a pozadí

6 GIMP – NABÍDKA PANELU NÁSTROJŮ Panel nástrojů - obsahuje příkazy, z nichž některé nejsou dostupné z nabídek obrázků. Ikony nástrojů - jsou tlačítky pro aktivaci nástrojů, které slouží k nejrůznějším účelům: výběru částí obrázku, malování, transformacím a mnoha dalším. Barva popředí a pozadí - kliknutím na jednu z barevných ploch se otevře dialog pro výběr barvy, kliknutím na zahnutou oboustrannou šipku se obě barvy vzájemně prohodí. Kliknutím na černobílou ikonku vlevo dole se barva pozadí nastaví na bílou a barva popředí na černou, tedy na výchozí hodnoty.

7 GIMP – OKNO OBRÁZKU 1 2 3 4 5 8 7 6 11 10 9

8 GIMP – OKNO OBRÁZKU V okně obrázku se běžně nacházejí následující prvky: 1.Záhlaví okna 2.Nabídka obrázku 3.Tlačítko nabídky - kliknutím na toto tlačítko se otevře nabídka obrázku, seřazená do sloupce místo do vodorovné řady 4.Pravítko - pravítka jsou umístěna nalevo a nad obrázkem a zobrazují souřadnice obrázku. Pozn. Pravítka slouží také k vytváření vodítek. Pokud na pravítko kliknete a potáhnete myší do obrázku, vytvoří se vodítko, které lze použít k přesnému umisťování objektů v obrázku. Vodítka lze přesouvat kliknutím a tažením. Odstranit je lze přetažením mimo obrázek.

9 GIMP – OKNO OBRÁZKU 5.Přepínač rychlé masky - zapíná a vypíná režim rychlé masky. 6.Nabídka jednotek – lze používat palce, centimetry nebo jiné jednotky. 7.Nabídka zvětšení - pro přibližování a oddalování obrázku. 8.Stavová oblast - informuje o tom, jaká část obrázku je právě aktivní a kolik obrázek spotřebovává paměti.

10 GIMP – OKNO OBRÁZKU 9.Navigační kříž – po kliknutí a podržení tlačítko myši se objeví miniatura obrázku s orámovanou oblastí, která je v okně obrázku právě zobrazena. Tažením myši se stále stlačeným tlačítkem můžete zobrazenou oblast přesouvat. 10.Pohled na obrázek - nejdůležitější část okna obrázku. 11.Přepínač změny velikosti obrázku: Je-li toto tlačítko zmáčknuto, změní se při změně velikosti okna i velikost pohledu na obrázek (jeho přiblížení, zoom).

11 GIMP – OTEVÍRÁNÍ SOUBORŮ Existuje několik možností, jak v Gimpu otevřít soubor s obrázkem, např.: Soubor – Otevřít … Kliknout na obrázek a přetáhnout jej na panel nástrojů Gimpu Kliknout na obrázek a přetáhnout jej na ikonu Gimpu

12 GIMP – UKLÁDÁNÍ SOUBORŮ Formát XCF je nativní formát Gimpu, který ukládá všechny informace o obrázku. Je vhodný zejména pro ukládání během práce nebo pro obrázky, které budou v budoucnu dále upravovány. Většina ostatních programů ale neumí soubory XCF otevřít, proto je vhodné po dokončení práce obrázek uložit v některém rozšířenějším formátu, např. JPEG, PNG, TIFF a podobně.

13 GIMP – CVIČENÍ Obrázek z tohoto snímku s názvem Moře otevřete v Gimpu.

14 GIMP – CVIČENÍ Z otevřeného obrázku zjistěte: 1.Co obsahuje Záhlaví okna 2.Projděte jednotlivé položky v Nabídce obrázku a seznamte se s jejich obsahem. 3.Zobrazte Tlačítko nabídky 4.Vytvořte na obrázku vodítka 5.Zjistěte, co obsahuje Nabídka jednotek a Nabídka zvětšení

15 GIMP – ŘEŠENÍ 1. Záhlaví okna obsahuje název obrázku a jeho velikost. 3. Tlačítko nabídky 4. Vodítka

16 GIMP – ŘEŠENÍ Nabídka jednotek Nabídka zvětšení

17 POUŽITÉ ZDROJE GNU Image Manipulation Program [online]. 2007 [cit. 2013-01-06]. Dostupné z: http://docs.gimp.org/2.2/cs/ gimp-concepts-usage.html GNU Image Manipulation Program [online]. 2007 [cit. 2013-01-06]. Dostupné z: http://docs.gimp.org/2.2/cs/ gimp-concepts-image-window.html Využití programu GIMP


Stáhnout ppt "POČÍTAČOVÁ GRAFIKA PROGRAMY A NÁSTROJE PRO PRÁCI S RASTROVOU GRAFIKOU 2 ING. BOHUSLAVA VITEKEROVÁ IKT MS Office www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google