Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Financování vzniku a rozvoje Start-up prostřednictvím Business Angels Petr Mandelík.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Financování vzniku a rozvoje Start-up prostřednictvím Business Angels Petr Mandelík."— Transkript prezentace:

1 Financování vzniku a rozvoje Start-up prostřednictvím Business Angels Petr Mandelík

2 Kdo je Business Angel? Business Angel (BA) – označení pro fyzickou osobu, investora, který disponuje volným kapitálem. Tento kapitál zhodnocuje tím, že investuje do projektů jiných podnikatelů v raném stádiu rozvoje podnikání, přičemž poskytuje podnikateli také své know-how a kontakty. Podle výzkumu European Business Angels Network (EBAN) se většinou jedná o osobu s následujícími charakteristikami: Investice BA se pohybují mezi 25000 € - 250 000 €, přičemž kumulativně nepřesahují 25% celkového majetku investora V drtivé většině případů jsou BA muži ve věku 35 – 65 let, kteří mají za sebou úspěšnou kariéru manažera či podnikatele Kromě finančních prostředků je investor s podnikatelem sdílet své manažerské zkušenosti, speciální know.-how a svou síť kontaktů.

3 Kdo je Business Angel? BA není „sběratel“ investicí, ale v první řadě investor, který chce dobře zhodnotit své investice a i proto plánuje po určitém čase svůj podíl odprodat. Podle průzkumu EBAN jsou dalšími investičními motiv především potřeba uspokojení a seberealizace, dále diverzifikace majetkového portfolia.

4 Kdo je Business Angel? Typický BA se aktivně zapojuje do dění ve společnosti, do níž investoval své prostředky, a z tohoto důvodu by měl disponovat dostatečnými manažerskými schopnostmi a zkušenostmi. Mezi jednotlivými BA jsou však rozdíly z pohledu angažovanosti a míry spolupráce s investovanou společností: -BA – podnikatel – je „ideální“ typ investora, který poskytuje kapitál, know-how i kontakty. -BA – investor – vstupuje především jako poskytovatel finančních prostředků, který hledá atraktivní možnost uložení svého kapitálu, a kontakty ani know-how většinou neposkytuje, jeho angažovanost v rámci společnosti je pasivní -BA – poradce – přináší profesionální know-how, avšak kapitál poskytuje velmi omezeně, začínající firmě poskytuje zejména cenné zkušenosti v oboru podnikání firmy.

5 Tržby/výkony Čas dospělost Financování podnikání podle fází životního cyklu podniku vstup na burzu (IPO), akvizice založení BA venture kapitál růst expanze úvěry, leasing manažerské odkupy

6 Podnikatelský vs. investorský pohled Podnikatelé se velmi často nezamýšlejí nad tím, jaké potřeby má potenciální investor uvažující investovat do jejich projektu. Pokud podnikatel začne nazírat na svůj projekt investorským pohledem, může zvýšit šance na získání investora. Je nutné si odpovědět na otázku, co je pro investora nejdůležitější. Může to být: -unikátní nápad -reálný podnikatelský záměr -zhodnocení investice

7 Investorské otázky 1)Jaký problém řeší produkt/služba? 2)Proč by měl zákazník chtít daný produkt/službu? 3)Jaký je potenciál trhu, na kterém chce podnikatel působit? 4)Čím je produkt/služba výjimečný? 5)Bude produkt/služba fungovat v praxi? 6)Jak se bude produkt/služba (jaké jsou prodejní kanály)? 7)Jaký je odhad prodejů? 8)Kdy bude překročen bod zvratu, resp. Kdy bude ziskový? 9)Je mi osoba podnikatele sympatická? 10)Mohl bych s touto osobou spolupracovat?

8 Investorské otázky 1)Je podnikatel schopen firmu řídit? 2)Je podnikatel tou osobou, která je schopna realizovat podnikatelský plán? 3)Kolik práce budu muset vynaložit, aby pomohl podnikateli dosáhnout podnikatelské cíle? 4)Má podnikatel reálnou představu o kapitálové potřebě? 5)Jsou finanční plány reálné? 6)Má podnikatel promyšlený a propracovaný podnikatelský model, plán? 7)Jsou finanční zdroje, které podnikatel požaduje, určené na růst podniku a ne jen na zaplacení mzdy podnikatele? 8)Je podnikatelova představa o ceně za nabízený produkt/službu reálná? 9)Jaké jsou možnosti exitu investice?

9 Kontrolní otázky k prezentaci podnikatelského nápadu investorům Struktura prezentace -je prezentace logicky seřazena? -je v prezentaci dostatek důvodů, proč by měl investor investovat do Vašeho nápadu? -zakončili jste prezentaci optimisticky? -Dodrželi jste limit prezentace a řekli jste vše podstatné

10 Kontrolní otázky k prezentaci podnikatelského nápadu investorům Prezentační styl -zvážili jste i své oblečení pro prezentaci? -jsou výrazy (např. technické), které používáte srozumitelné investorovi? -udržujete pozornost publika? -je vaše PPT dostatečně čitelná?

11 Kontrolní otázky k prezentaci podnikatelského nápadu investorům Prezentace společnosti a produktu -čím se zaobírá Vaše společnost a jak dlouho je na trhu -poskytujete investorovi přehled o Vašich produktech? -Hovoříte, jakou potřebu Váš výrobek/služba uspokojuje zákazníka, případně jaký řeší problém? -Uvádíte, jak se Váš produkt odlišuje od existujících produktů, zda-li má nějaký prvek unikátnosti? -Poskytujete investorovi informace o klíčových osobách ve firmě a profesionálních kvalitách a zkušenostech managementu

12 Kontrolní otázky k prezentaci podnikatelského nápadu investorům Prezentace trhu -jaká je velikost Vašeho cílového trhu a potenciál jeho růstu? -jaká je Vaše marketingová strategie? -opíráte se ve svých argumentacích o marketingový průzkum? -je dostatečně vysvětlena cenová politika společnosti? -kdo jsou Vaši zákazníci? -kdo jsou Vaši konkurenti? -jak plánujete vstup na nový trh, resp. Rozšířit existující tržní podíl?

13 Kontrolní otázky k prezentaci podnikatelského nápadu investorům Prezentace finančních informací -kolik finančních prostředků potřebujete a v jakém časovém horizontu? -na co budou získané finance vynaloženy? -je zřejmé, jaké procento obchodního podílu a za jakou cenu nabízíte? -odůvodnili jste metodu ohodnocení Vaší společnosti? -představili jste historické a plánované výsledky hospodaření společnosti -Zmínili jste se o možné roli investora ve Vaší společnosti za předpokladu, že investor bude mít zájem a potřebné schopnosti? -načrtli jste svoji strategii pro exit?

14 Děkuji Vám za pozornost


Stáhnout ppt "Financování vzniku a rozvoje Start-up prostřednictvím Business Angels Petr Mandelík."

Podobné prezentace


Reklamy Google