Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Osoby propuštěné z výkonu trestu a sociální pomoc poskytovaná veřejnou správou Mgr. Jiří Sejbal, Oddělení sociální prevence a pomoci, Odbor sociální péče.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Osoby propuštěné z výkonu trestu a sociální pomoc poskytovaná veřejnou správou Mgr. Jiří Sejbal, Oddělení sociální prevence a pomoci, Odbor sociální péče."— Transkript prezentace:

1 Osoby propuštěné z výkonu trestu a sociální pomoc poskytovaná veřejnou správou Mgr. Jiří Sejbal, Oddělení sociální prevence a pomoci, Odbor sociální péče Magistrát města Brna

2 Výkon trestu odnětí svobody izolace jedince za účelem ochrany společnosti + výchovné působení na jedince = ztráta kompetencí k zajištění vlastní existence

3 Pomoc osobám propuštěným Prostřednictvím sociálního okolí (rodina: materiální i sociální podpora) Prostřednictvím veřejné správy (poradenství, materiální pomoc, zprostředkování a koordinace služeb, podpora v začlenění) Prostřednictvím sociálních služeb (poradenství, zajištění základních potřeb, podpora v začlenění)

4 Postpenitenciární sociální péče Sociální poradenství + sociální servis = větší šance na sociální začlenění - Sociální práce ve státní správě Sociální kurátor (od roku 1968) specializovaný sociální pracovník pro pomoc osobám po propuštění z VV a VTOS - Nestátní sektor NNO (od roku 1990)

5 Sociální kurátor jako úředník Poskytuje poradenství, zprostředkování služeb Reprezentuje společnost a její instituce Sociální kurátor jako pomáhající pracovník Poskytuje poradenství, podpůrnou terapii Prosazuje zájmy klienta vedoucí k jeho sociálnímu začlenění

6 Oblasti spolupráce V průběhu VTOS -K zajištění záležitostí v místě bydliště (rodina, byt) -Příprava na propuštění (doklady, zázemí) Po propuštění -K zajištění sociálního zázemí -K zajištění materiálních potřeb (zaměstnavatel, finance, bydlení, aj.) -Vedoucí k sociální změně (poradenství, terapie) -K zajištění sociální kontroly (PMS, soudy)

7 Proč mít sociální pomoc propuštěným v garanci státu? Povinnost pomoci Vstřícnost a spolupráce jiných institucí Spojení sociálního prostředí klienta a společnosti Možnost společenské kontroly

8 Děkuji za pozornost Mgr. Jiří Sejbal, Oddělení sociální prevence a pomoci, Odbor sociální péče Magistrát města Brna


Stáhnout ppt "Osoby propuštěné z výkonu trestu a sociální pomoc poskytovaná veřejnou správou Mgr. Jiří Sejbal, Oddělení sociální prevence a pomoci, Odbor sociální péče."

Podobné prezentace


Reklamy Google