Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mikroekonomie I Bankovní soustava, tvorba peněz a trh peněz Ing. Vojtěch JindraIng. Vojtěch Jindra Katedra ekonomie (KE)Katedra ekonomie (KE)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mikroekonomie I Bankovní soustava, tvorba peněz a trh peněz Ing. Vojtěch JindraIng. Vojtěch Jindra Katedra ekonomie (KE)Katedra ekonomie (KE)"— Transkript prezentace:

1 Mikroekonomie I Bankovní soustava, tvorba peněz a trh peněz Ing. Vojtěch JindraIng. Vojtěch Jindra Katedra ekonomie (KE)Katedra ekonomie (KE)

2 Banky s částečnými rezervami a tvorba peněz

3 Za tvorbu peněz je odpovědná bankovní soustava, kterou tvoří centrální banka a komerční banky.

4 Komerční banky jsou soukromé instituce, které fungují jako finanční zprostředkovatelé – přijímají vklady od těch, kdo spoří, a poskytují půjčky těm, kdo mají investiční příležitosti.

5 Klíčovou událostí pro vývoj bankovnictví byl teprve vznik bank s částečnými rezervami. Udržování stoprocentních rezerv bylo nejen zbytečné, ale i nevýnosné – rezervy nic nevynášely. Banky začaly udržovat jen částečné rezervy a zbytek zapůjčily.

6 Banky vytvořily nové peníze tím, že již neudržovaly stoprocentní rezervy na krytí vkladů, ale pouze částečné rezervy.

7 Moderní bankovní systém Centrální banka je jakousi „bankou bank“. Komerční banky si u ní ukládají své rezervy. A mohou si od centrální banky také vypůjčit, když potřebují své rezervy zvýšit – z tohoto důvodu se o centrální bance mluví také jako o věřiteli v poslední instanci.

8 Peněžní zásoba a její změny

9 Suma peněz, kterou bankovní soustava vytvoří a kterou lidé a firmy drží jako peněžní zůstatky, se nazývá peněžní zásoba.

10 Změny peněžní zásoby má ve svých rukou centrální banka.

11 Tři nástroje, kterými může centrální banka změnit peněžní zásobu : operace na volném trhu operace na volném trhu diskontní půjčky diskontní půjčky povinnou míru bankovních rezerv povinnou míru bankovních rezerv

12 Operace na volném trhu jsou nákupy nebo prodeje vládních dluhopisů centrální bankou.

13 Chce-li centrální banka zvýšit peněžní zásobu, nakupuje vládní dluhopisy za peníze, a tím uvádí dodatečné peníze do oběhu. Chce-li naopak centrální banka snížit peněžní zásobu, prodává vlastní dluhopisy za peníze, a tím stahuje peníze z oběhu.

14 Diskontní půjčky jsou půjčky, které centrální banka poskytuje komerčním bankám.

15 Když centrální banka sníží svou diskontní sazbu, jsou komerční banky více lákány k tomu, aby si braly diskontní půjčky. Když centrální banka diskontní sazbu zvýší, sníží tím poptávku komerčních bank po diskontních půjčkách.

16 Centrální banka má ze zákona právo stanovit komerčním bankám povinnou míru rezerv, která znamená minimální hranici, pod kterou rezervy nesmějí klesnout.

17 Snížení povinné míry bankovních rezerv zvyšuje peněžní zásobu. Zvýšení povinné míry bankovních rezerv snižuje peněžní zásobu.

18 Rovnováha trhu peněz

19 Na trhu peněz se střetává poptávka po peněžních zůstatcích s peněžní zásobou.

20 Trh peněz a jeho rovnováha D D E r (%) r1r1 rErE r2r2 M S /P (M S /P) 2 (M/P) 1

21 Křivka D je poptávka po reálných peněžních zůstatcích. M S /P je reálná peněžní zásoba. Při úrokové míře r 1 chtějí lidé a firmy ve svém souhrnu držet méně peněžních zůstatků, než kolik jich drží. Proto nakupují dluhopisy. Cena dluhopisů roste a úroková míra klesá, dokud lidé a firmy nebudou chtít držet M S /P peněžních zůstatků. Bod E je bodem rovnováhy trhu peněz a r E je rovnovážná úroková míra.

22 Trh peněz, Trh zapůjčitelných fondů ainvestice

23 Trh peněz D D E r (%) rErE M/P M’/PM/P (mld. Kč)M/P M’/P rE’rE’ E’E’

24 Když se zvýší peněžní zásoba, klesne úroková míra z r E na r E ’.


Stáhnout ppt "Mikroekonomie I Bankovní soustava, tvorba peněz a trh peněz Ing. Vojtěch JindraIng. Vojtěch Jindra Katedra ekonomie (KE)Katedra ekonomie (KE)"

Podobné prezentace


Reklamy Google