Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

22. základní škola Plzeň, Na Dlouhých 49, příspěvková organizace Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "22. základní škola Plzeň, Na Dlouhých 49, příspěvková organizace Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost."— Transkript prezentace:

1 22. základní škola Plzeň, Na Dlouhých 49, příspěvková organizace Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt MŠMT ČREU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/ Název projektu školyEU Peníze školám Klíčová aktivita II/2Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji výuky cizích jazyků Sada č. 2 Identifikátor DUM: VY_22_INOVACE_2CJ-AJ9roč_55 Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Anglický jazyk Název: Present perfect – předpřítomný čas Autor: Mgr. Dana Bílá Stručná anotace: Výuka a procvičení předpřítomného času Klíčová slova: Present perfect, present perfect simple, present perfect continuous Metodické zhodnocení: Žáci si metodou činnostního učení procvičí a připomenou použití předpřítomného času Odpilotováno: Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Dana Bílá

2 Předpřítomný čas Present perfect simple

3 Předpřítomný čas se obecně používá pro události v minulosti, které nějakým způsobem zasahují do přítomnosti. Časový údaj těchto událostí není důležitý. Používá se pro:

4 Děj, který začal minulosti, ale ještě nebyl ukončen. He has lived in Brno since Od roku 1990 bydlí v Brně.

5 Výsledek děje odehrávajícího se v minulosti, ale ovlivňující nás i v přítomnosti. I have already eaten. Už jsem jedl. (a mám tedy plné břicho)

6 Děj, který skončil teprve nedávno, nebo se nedávno odehrál. (typickým výrazem - indikátorem zde mohou být "just, lately, recently, yet„) She has just finished her homework. Právě dokončila svůj domácí úkol.

7 Tvoření předpřítomného času: Obecně se předpřítomný čas tvoří pomocí pomocného slovesa have (v jeho tvarech přítomného času - tedy "have" nebo "has" plus příčestím minulým. U sloves pravidelných tedy koncovkou -ed a u nepravidelných "3tím sloupečkem" nepravidelných sloves.

8 Tvoření kladné věty podmět + pomocné sloveso have / has + příčestí minulé významového slovesa (3. sloupeček) She has given me her book. Dala mi svou knihu. - stále ji ještě mám. We have already seen the movie. Už jsme ten film viděli. - a máme ho v paměti. I've drunk the whole bottle of water. Vypil jsem celou láhev vody. - a mám ji vypitou. I've had a great time. Bezvadně jsem se bavil. - je důležitý můj pocit, ne kdy jsem se bavil.

9 Tvoření záporné věty podmět + pomocné sloveso have / has + NOT + příčestí minulé významového slovesa (3. sloupeček) She has not given me her book. Nedala mi svou knihu. - nemám ji. I have not seen the movie yet. Ještě jsem ten film neviděl. - ale počítám, že na něj půjdu. I have't drunk the whole bottle of water. Nevypil jsem celou láhev vody. - a nemám ji vypitou I haven't had a good time. Nebavil jsem se. - je důležitý můj pocit, ne kdy jsem se bavil.

10 Tvoření otázky pomocné sloveso have / has + podmět + příčestí minulé významového slovesa (3. sloupeček) Have you drunk the whole bottle of water? Vypila jsi celou láhev vody? - a máš ji vypitou? Has she given you her book? Dala ti svou knihu. - stále ji ještě máš? Have you seen the movie yet? Už jste ten film viděli. - a máte ho v paměti. Have you had a great time? Bavil ses dobře? - je důležitý tvůj pocit, ne kdy ses bavil.

11 Complete the sentences as in the example Long form She…………… cleaned the house. We not worked hard. I visited them several times. She not finished yet. They talked to him.

12 Complete the sentences as in the example Short form She……… cleaned the house. We not worked hard. I visited them several times. She not finished yet. They talked to him.

13 Fill in “since” or “for” ten days six weeks yesterday a month last month

14 You are a presetn perfect specialist! CONGRATULATIONS!

15 Obrázky dostupné na: v podobě clipart – rozšíření pro MS Office Zdroje: c-cviceni--predpritomny-cas-prosty---prubehovy.html c-cviceni--predpritomny-cas-prosty---prubehovy.html ( ) ( )


Stáhnout ppt "22. základní škola Plzeň, Na Dlouhých 49, příspěvková organizace Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost."

Podobné prezentace


Reklamy Google