Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Past simple & past continuous. Past simple TVOŘENÍ Podmět + minulý čas slovesa + zbytek věty Podmět + minulý čas slovesa + zbytek věty I visited my grandma.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Past simple & past continuous. Past simple TVOŘENÍ Podmět + minulý čas slovesa + zbytek věty Podmět + minulý čas slovesa + zbytek věty I visited my grandma."— Transkript prezentace:

1 Past simple & past continuous

2 Past simple TVOŘENÍ Podmět + minulý čas slovesa + zbytek věty Podmět + minulý čas slovesa + zbytek věty I visited my grandma yesterday. I visited my grandma yesterday. infinitiv slovesa + koncovka – ed play – played ALE! carry – carried stop – stopped like – liked Existují i tzv. nepravidelná slovesa Např. have – had – had, eat – ate – eaten, come – came – come…. pro minulý čas prostý používáme druhé tvary nepravidelných sloves pro minulý čas prostý používáme druhé tvary nepravidelných sloves

3 ZÁPOR A OTÁZKA Pomocí pomocného slovesa DID Pomocí pomocného slovesa DID ZÁPOR ZÁPOR Podmět + DID NOT – DIDN‘T + sloveso v infititivu + … př. He didn‘t have breakfast yesterday. She didn‘t work last week. She didn‘t work last week. She couldn‘t choose any shoes. She couldn‘t choose any shoes. OTÁZKA OTÁZKA (tázací zájmeno – WHAT) + pomocné sloveso – DID + podmět – HE + významové sloveso – WRITE + (ostatní větné členy) př. What did you do yesterday? Did you write him? Did you write him? Did you like it? Did you like it?

4 POUŽITÍ Vyjadřuje události, které proběhly v minulosti často určené časovým údajem. Vyjadřuje události, které proběhly v minulosti často určené časovým údajem. př. I finished my homework half an hour ago. We bought a new car last week. We bought a new car last week. pro opakované děje v minulosti. pro opakované děje v minulosti. př. When he was a student, he visited his parents every month. pro stalé stavy v minulosti či stavy, které měly dlouhé trvání. př. When I lived in Prague I worked in a factory. pro stalé stavy v minulosti či stavy, které měly dlouhé trvání. př. When I lived in Prague I worked in a factory. When I was in London, I worked as a teacher. When I was in London, I worked as a teacher. Dalším případem, kde je nutné použít tento čas, jsou věty typu: Stalo se to, když.... Dalším případem, kde je nutné použít tento čas, jsou věty typu: Stalo se to, když.... př. She was watching TV when he called.

5 Past continuous TVOŘENÍ Podmět + WAS / WERE + sloveso – ING + … Podmět + WAS / WERE + sloveso – ING + … př. he was waiting…, The sun was shining, Otázku a zápor tvoříme podobně jen přehodíme slovosled Otázku a zápor tvoříme podobně jen přehodíme slovosled Was / Were + podmět + sloveso – ing + …? Podmět + was not / were not (wasn‘t / weren‘t) + sloveso – ing + …

6 POUŽITÍ Co se právě dělo, když…. Co se právě dělo, když…. př. At 5 o‘clock I was watching TV. When he arrived, I was watching TV. When he arrived, I was watching TV. He was having lunch when she called him. He was having lunch when she called him. I didn‘t hear you, I was listening to music. I didn‘t hear you, I was listening to music. He was so funny. He was wearing a pink shirt and orange shorts. He was so funny. He was wearing a pink shirt and orange shorts. Dvě činnosti probíhaly současně Dvě činnosti probíhaly současně př. I was watching TV and my sister was playing computer games. He sang while he was driving to work. He sang while he was driving to work. Zdůrazňujeme dobu trvání Zdůrazňujeme dobu trvání př. I waited for about five minutes and then the train arrived. X I was waiting for two hours. Can you imagine that? I was waiting for two hours. Can you imagine that?

7 NEDOKONAVÉ DĚJE říkáme jen co jsme dělali, nikoliv co jsme UDĚLALI. říkáme jen co jsme dělali, nikoliv co jsme UDĚLALI. př. Yesterday I was writing my book and then I was repairing my bicycle. X Yesterday I wrote my book and then I repaired my bicycle. Yesterday I wrote my book and then I repaired my bicycle. Kdy past continuous nepoužíváme: Mluvíme o stavech Mluvíme o stavech Nelze použít u stavových sloves (like, want, need, believe, understand,…) Nelze použít u stavových sloves (like, want, need, believe, understand,…) př. At the moment, I was wanting to disappear. - I wanted to disappear.

8 Stálé děje Stálé děje Průběhový čas se nepoužívá u stálých či dlouho trvajících dějů, ale spíše u dějů dočasných Průběhový čas se nepoužívá u stálých či dlouho trvajících dějů, ale spíše u dějů dočasných př. I was working as a teacher. I worked as a teacher. Opakované děje Opakované děje Pro vyjádření pravidelných, opakovaných, častých dějů v minulosti používáme prostý čas, stejně jako kdyby se jednalo o pravidelnou činnost v přítomnosti. Pro vyjádření pravidelných, opakovaných, častých dějů v minulosti používáme prostý čas, stejně jako kdyby se jednalo o pravidelnou činnost v přítomnosti. př. When I was a child, we were going to our weekend house every week. we went to our weekend house every week. we went to our weekend house every week.


Stáhnout ppt "Past simple & past continuous. Past simple TVOŘENÍ Podmět + minulý čas slovesa + zbytek věty Podmět + minulý čas slovesa + zbytek věty I visited my grandma."

Podobné prezentace


Reklamy Google