Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Past Perfect Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Past Perfect Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785."— Transkript prezentace:

1 Past Perfect Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedogických pracovníků (NÚV).

2 Past Perfect - tvar I´d (had) cooked / eaten dinner before Mary came home. Had you cooked / eaten dinner before Mary came home? - Yes, I had. No, I hadn´t. She hadn´t (had not) cooked / eaten dinner before Mary came home.

3 Past Perfect - tvar Stejně jako předpřítomný čas, používá předminulý čas slovesa pravidelná s koncovkou ed a nepravidelná ve třetím sloupci (been/driven). Pomocné sloveso had nepřekládáme! Pozor na jeho stažený tvar! „I´d“ = I had, nikoliv I would!

4 Past Perfect - použití Předminulý čas vyjadřuje minulý děj, který skončil před začátkem jiného děje, často vyjádřeného prostým minulým časem. He had walked in the park before he went to the cinema. (Předtím, než šel do kina, se procházel v parku.)

5 Past Perfect - použití Vyskytuje se v souvětích se spojkami when (když), after (potom, poté co), before (dříve než, předtím než), until (dokud ne), because (protože) a dalších. Sara found the train station when (after) the train had left. Sara našla nádraží, když (až poté, co) vlak odjel.

6 Past perfect - použití Často je používán ve větách, kdy je časová posloupnost obrácená (nejdříve hovoříme o ději, který se odehrál později). (2) (1) He started to read the newspaper that he had bought on his way home. Začal číst noviny, které si koupil cestou domů. (2) (3) (1) I phoned but Maggie wasn’t there. She had gone out. Volal jsem, ale Maggie tam nebyla. Odešla.

7 ?

8 Join the sentences using the words in brackets and the Past Perfect Simple. 1)We played cards. We went to sleep. (before) 2)The children broke the cups. They hid them.(after) 3)He read the story to children. He liked it when he was young. (because) 4)She burned the dinner. They went to the restaurant. (when)

9 Solution: 1)We had played cards before we went to sleep. 2)After the children broke the cups, they hid them. 3)He read the story to children, because he had liked it when he was young. 4)When she had burned the dinner, they went to the restaurant.

10 Practise: 1)I (not have) enough money, because I (buy) a house. 2)When we (arrive) at the stadium, the race (go on) for one hour. 3)He (live) in Prague before he (move) to Brno. 4)He (lose) his knife shortly after he (buy) it. 5)When I (come) to the university, she (teach) there for three years. 6)She (begin) to read after she (find) the place in the book. 7)After she (move) to London she (find) the job. 8)I (bring) some beer to the party because they (ask) me.

11 1)I didn´t have enough money, because I´d bought a house. 2)When we arrived at the stadium, the race had gone on for one hour. 3) He´d lived in Prague before he moved to Brno. 4) He lost his knife shortly after he´d bought it. 5)When I came to the university, she´d taught there for three years. 6)She began to read after she´d found the place in the book. 7) After she´d moved to London she found the job. 8)I brought some beer to the party because they had asked me.


Stáhnout ppt "Past Perfect Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785."

Podobné prezentace


Reklamy Google