Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VELCÍ PRIMÁTI VOLAJÍ O P OMOC. R IZIKA PRO VELKÉ PRIMÁTY 1. Lov a obchod o Lov je hlavní příčinou snižování populace velkých primátů v Africe i v jihovýchodní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VELCÍ PRIMÁTI VOLAJÍ O P OMOC. R IZIKA PRO VELKÉ PRIMÁTY 1. Lov a obchod o Lov je hlavní příčinou snižování populace velkých primátů v Africe i v jihovýchodní."— Transkript prezentace:

1 VELCÍ PRIMÁTI VOLAJÍ O P OMOC

2 R IZIKA PRO VELKÉ PRIMÁTY 1. Lov a obchod o Lov je hlavní příčinou snižování populace velkých primátů v Africe i v jihovýchodní Asii. Příčinou je obvykle obchod s jejich masem v menším rozsahu, pak obchod se živými mláďaty nebo částmi těl, jež jsou později využívána k obřadným nebo medicínským účelům. 2. Ztráta životního prostředí o Ztráta biotopu je pro přežití velkých primátů hlavním rizikem. Jejich biotop, např. tropický les, ubývá z důvodu mýcení kvůli zemědělství, rozvoji měst a těžbě dřeva. Všechny tyto činnosti znamenají likvidaci stromů a dalších rostlin, potřebných pro velké primáty jako potravu nebo úkryt. 3. Zdraví a choroby o Významnou hrozbou pro případné přežití velkých primátů je jejich špatný zdravotní stav. Je pravda, že každý (my i naši příbuzní z řad velkých primátů) občas onemocní, avšak tím, co člověk působí, frekvence a závažnost onemocnění u volně žijících velkých primátů bohužel narůstají.

3 Giboni – Lesní akrobati Orangutani – Lesní muži Gorily – Něžní obři Šimpanzi – Společenská zvířata T ITO V ELCÍ PRIMÁTI POTŘEBUJÍ ZACHRÁNIT …

4 G IBONI – L ESNÍ AKROBATI Počet druhů: 11 Čeleď : Gibonovití Řád: Primáti Délka těla: 44-90 cm Hmotnost v dospělosti: 4- 13 kg Rozšíření: Jihovýchodní Asie od Bangladéše na jih přes Čínu do Malajsie a na ostrovy Hainan, Sumatra, Jáva, Borneo Biotop: Stromy v opadavých monzunových a stálezelených deštných lesích Potrava: Plody, listy, květy, hmyz, malí obratlovci, ptačí vejce Společenské uspořádání: Malé rodinné skupiny Doba březosti: 7-8 měsíců Počet mláďat ve vrhu: 1 Hmotnost po narození: není známa Délka života: v přírodě asi 25 let Všechny druhy jsou ohroženy v důsledku ničení biotopů a nezákonného lovu. Ve starověké Číně byli velmi uctívaným zvířetem. Podle legend pocházejících až z doby 150 let př. n. l. se g iboni mohou měnit v lidi a žít stovky let.

5 O RANGUTANI – L ESNÍ MUŽI Počet druhů: 1 Čeleď : Orangutanovití Řád: Primáti Délka těla: 125 -150 cm Hmotnost v dospělosti: 30-90 kg Rozšíření: Ostrov Borneo a Sumatra v Indonésii Biotop: Koruny stromů v původním deštném lese Potrava: Hlavně plody, zvláště fíky, také listy, zasolená půda, hmyz, možná i malí obratlovci a ptačí vejce Společenské uspořádání: Původně samotáři nebo malé skupinky Doba březosti: 233 – 265 dní Počet mláďat ve vrhu: 1 vzácně 2 Hmotnost po narození: 1,6 – 1,9 kg Délka života: v zajetí až 59 let Kriticky ohrožen vyhubením v důsledku ztráty biotopů a nelegálního lovu. Chov orangutanů jako domácí mazlíček, např. Tchaj-wan. Podobně jako v Africe se velký počet těchto domácích mazlíčků odkládá do útulků.

6 G ORILY – NĚŽNÍ OBŘI Počet druhů: 1 Čeleď : Orangutanovití Řád: Primáti Délka těla: 125-175 cm Hmotnost v dospělosti: 70-275 kg Rozšíření: rovníková západní Afrika a Rwanda, Uganda a Kongo Biotop: Nížinné tropické lesy, horské deštné lesy, bambusové lesy Potrava: Hlavně listy, výhonky a stonky, méně často dřevo, květy, plody a larvy bezobratlých Společenské uspořádání: Skupiny tvořené jedním nebo dvěma dospělými samci, několika nedospělými samci, několika samicemi a mláďaty Doba březosti: 251-295 dní Počet mláďat ve vrhu: 1, vzácně 2 Hmotnost po narození: 2 kila Délka života: v přírodě až 50 let, v zajetí až 54 let Ohrožena vyhubením, zvláště v horách; lov pro maso. Stres velkých primátů v důsledku lovu způsobuje oslabení vůči chorobám a infekcím, např. ebola.

7 Š IMPANZI – SPOLEČENSKÁ ZVÍŘATA Počet druhů: 2 Čeleď : Orangutanovití Řád: Primáti Délka těla: 64-94 cm Hmotnost v dospělosti: 26-70 kg Rozšíření: Rovníková Afrika Biotop: Tropický deštný les, savana, horské lesy Potrava: Hlavně plody, listy, květy, semena, stonky, kůra, med, hmyz, ptačí vejce a maso Společenské uspořádání: Početné nepevné tlupy zvané společenstva sdílejí společné domovské území Doba březosti: 202-261 dní Počet mláďat ve vrhu: 1, vzácně 2 Hmotnost po narození: 1,9 kg Délka života: V přírodě až 60 let ZVÍŘE NEJBLÍŽE PODOBNÉ ČLOVĚKU! Ohrožený druh. Za posledních 30 let zmenšení populace o více jak 66%.

8 P OKUD NEDOKÁŽEME ZACHRÁNIT VELKÉ PRIMÁTY A EKOSYSTÉMY, NA NICHŽ ZÁVISÍ JEJICH EXISTENCE, JAK POTOM ZACHRÁNÍME ZBYTEK PŘÍRODNÍHO SVĚTA ???

9 Z DROJE Kniha Savci – Time life – encyklopedie školáka Přírodopis učebnice pro 8. třídy – Scientia Přírodopis pro 6. ročník základní školy – SPN – Pedagogické nakladatelství http://www.zoodecin.cz/new/cz/ www.zoodecin.cz

10 FZŠ DR. M. H ORÁKOVÉ R OŽŇAVSKÁ 21 O LOMOUC Zpracovali žáci 9. B t řídy: Melzerová Zuzana Volková Vanda Zakopalová Sabina


Stáhnout ppt "VELCÍ PRIMÁTI VOLAJÍ O P OMOC. R IZIKA PRO VELKÉ PRIMÁTY 1. Lov a obchod o Lov je hlavní příčinou snižování populace velkých primátů v Africe i v jihovýchodní."

Podobné prezentace


Reklamy Google