Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zákon o svobodném přístupu k informacím versus zákon na ochranu osobních údajů Bakalářská práce FFMU v Brně, Ústav české literatury a knihovnictví Kabinet.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zákon o svobodném přístupu k informacím versus zákon na ochranu osobních údajů Bakalářská práce FFMU v Brně, Ústav české literatury a knihovnictví Kabinet."— Transkript prezentace:

1 Zákon o svobodném přístupu k informacím versus zákon na ochranu osobních údajů Bakalářská práce FFMU v Brně, Ústav české literatury a knihovnictví Kabinet knihovnictví, c2005 Jana Holá, 3. ročník, obor Informační studia a knihovnictví http://www.phil.muni.cz/~hola

2 Téma  PROČ „Zákon o svobodném přístupu k informacím versus zákon na ochranu osobních údajů“ ?  Knihovníci jako informační specialisté

3 Znalosti knihovníků v oblasti práva  Svobodný přístup k informacím  Ochrana osobních údajů  Autorská práva

4 Cíl a metoda  Rozbor zákonů: - č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím (IZ) - č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (ZOOÚ)

5 Úvod  Lidská práva obecně (vývoj)  Obecné třídění lidských práv  Zatřídění lidských práv Chartou EU  Co z toho vyplývá?

6 Základní lidská práva: Kategorie práv vyjadřující svobody -pomezí práv politických a osobních:  Právo na informace - svobodný přístup k informacím  Právo na soukromí - ochrana osobních údajů

7 1. Ústavní zakotvení práva na informace a práva na soukromí v ČR Historie: - Ústavní listina ČSR z r. 1920 (Hlava V., Práva a svobody ) Současnost: - Ústava ČR po r. 1989 (1993) - Listina základních práv a svobod / čl. 17 a čl. 10 - Evropská ústava (nadřazena ústavám i právním řádům, ratifikace 2006)

8 2. Zakotvení práva na informace a práva na soukromí v mezinárodním kontextu Historie: - Mezinárodní dokumenty lidských práv - Freedom of Information Acts (1966 - USA) - Government in the Sunshine Act (1976-USA) Současnost: - Dokumenty Evropského Parlamentu, Rady Evropy a Rady EU (charakter mezinárodních závazků pro ČR)

9 3. Svobodný přístup k informacím  proces schválení obecného zákona  návrh novely zákona (aktuální verze v době zpracování)  vlastní rozbor IZ  omezení práva na informace  vliv na činnost veřejné správy

10 4. Právo na soukromí  schválení zákona o ochraně osobních údajů  novelizace IZ  vlastní rozbor ZOOÚ

11 5. Vztah  Problém: konkurence práva na soukromí a práva na informace  Vztah práva na informace a práva na soukromí (nesoulad i mezi odborníky)  Vztah výše uvedených zákonů (nesoulad v praxi – dochází ke střetům)

12 Závěr  Sladění práv ČR s EU (demokratické standardy)  Kvalitní informační politika (informační společnost)  Etické principy a zásady (morální východisko při rozhodování)

13 Děkuji Vám za pozornost.


Stáhnout ppt "Zákon o svobodném přístupu k informacím versus zákon na ochranu osobních údajů Bakalářská práce FFMU v Brně, Ústav české literatury a knihovnictví Kabinet."

Podobné prezentace


Reklamy Google