Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kondenzátor Podmínky používání prezentace Stažení, instalace na jednom počítači a použití pro soukromou potřebu jednoho uživatele je zdarma. Použití pro.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kondenzátor Podmínky používání prezentace Stažení, instalace na jednom počítači a použití pro soukromou potřebu jednoho uživatele je zdarma. Použití pro."— Transkript prezentace:

1 Kondenzátor Podmínky používání prezentace Stažení, instalace na jednom počítači a použití pro soukromou potřebu jednoho uživatele je zdarma. Použití pro výuku jako podpůrný nástroj pro učitele či materiál pro samostudium žáka, rovněž tak použití jakýchkoli výstupů (obrázků, grafů atd.) pro výuku je podmíněno zakoupením licence pro užívání software E-učitel příslušnou školou. Cena licence je 250,- Kč ročně a opravňuje příslušnou školu k používání všech aplikací pro výuku zveřejněných na stránkách www.eucitel.cz. Na těchto stránkách je rovněž podrobné znění licenčních podmínek a formulář pro objednání licence.www.eucitel.czlicenčních podmínekobjednání licence Pro jiný typ použití, zejména pro výdělečnou činnost, publikaci výstupů z programu atd., je třeba sjednat jiný typ licence. V tom případě kontaktujte autora (info@eucitel.cz) pro dojednání podmínek a smluvní ceny. OK © RNDr. Jiří Kocourek 2013

2 Kondenzátor © RNDr. Jiří Kocourek 2013

3 Deskový kondenzátor: Dvě rovnoběžné rovinné desky, mezi nimiž je vakuum nebo izolant (dielektrikum).

4 U Q – Q Připojíme-li desky kondenzátoru ke svorkám zdroje elektrického napětí, vzniknou na nich stejně velké opačné náboje.

5 U Q – Q Připojíme-li desky kondenzátoru ke svorkám zdroje elektrického napětí, vzniknou na nich stejně velké opačné náboje. Mezi deskami vznikne homogenní elektrické pole o intenzitě: E E = U d d

6 U Q – Q Připojíme-li desky kondenzátoru ke svorkám zdroje elektrického napětí, vzniknou na nich stejně velké opačné náboje. Mezi deskami vznikne homogenní elektrické pole o intenzitě: E E = U d d Intenzita rovněž závisí na plošné hustotě náboje na deskách: E ≈ Q S S S

7 U Q – Q Porovnáním obou vztahů: E d Q ≈ ·U S d S S

8 U Q – Q Porovnáním obou vztahů: E d Q ≈ ·U S d S S Konstantou úměrnosti je permitivita: Q = ·U  0 S d (pro vakuum)

9 U Q – Q Porovnáním obou vztahů: E d Q ≈ ·U S d S S Q = ·U  0 S d (pro vakuum) Q = ·U  0  r S d (pro dielektrikum) Konstantou úměrnosti je permitivita:

10 U Q – Q Veličina: E d S S  0 S d  0  r S d Kapacita kondenzátoru: závisí pouze na vlastnostech daného kondenzátoru a nazývá se: C =  0 S d (pro vakuum) C =  0  r S d (pro dielektrikum)

11 U Q – Q E d S S Poznámka: jelikož je vždy  r > 1, má vložení dielektrika mezi desky kondenzátoru za následek vždy zvýšení jeho kapacity. C =  0 S d (pro vakuum) C =  0  r S d (pro dielektrikum) Kapacita kondenzátoru:

12 U Q – Q Kapacita kondenzátoru: Q = C·U C = Q U Jednotka kapacity: = 1 F (farad) 1 C 1 V

13 U Q – Q Kapacita kondenzátoru: Q = C·U C = Q U Jednotka kapacity: = 1 F (farad) 1 C 1 V Poznámka: v praxi se setkáváme s kondenzátory o daleko menší kapacitě –  F, nF, pF

14 Kondenzátory v praxi: Kondenzátory jsou vyráběny různou technologií; liší se především druhem dielektrika (elektrolytické, keramické, svitkové s papírovým nebo plastovým dielektrikem, vzduchové atd.) Poznámka: miniaturní kondenzátory jsou často součástí složitých integrovaných obvodů

15 Kondenzátory v elektrických obvodech: Schematická značka: Kondenzátor s konstantní kapacitou Kondenzátor s proměnnou kapacitou (většinou otočný vzduchový kondenzátor)

16 Kondenzátory v elektrických obvodech: Spojování kondenzátorů: + – C1C1 C2C2 U Sériové + – C1C1 C2C2 U Paralelní C = C 1 + C 2 C C 1 C 2 = + 1 1 1

17 Obrázky, animace a videa použité v prezentacích E-učitel jsou buď originálním dílem autora, nebo byly převzaty z volně dostupných internetových stránek.


Stáhnout ppt "Kondenzátor Podmínky používání prezentace Stažení, instalace na jednom počítači a použití pro soukromou potřebu jednoho uživatele je zdarma. Použití pro."

Podobné prezentace


Reklamy Google