Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PEVNÉ LÁTKY Podmínky používání prezentace Stažení, instalace na jednom počítači a použití pro soukromou potřebu jednoho uživatele je zdarma. Použití pro.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PEVNÉ LÁTKY Podmínky používání prezentace Stažení, instalace na jednom počítači a použití pro soukromou potřebu jednoho uživatele je zdarma. Použití pro."— Transkript prezentace:

1 PEVNÉ LÁTKY Podmínky používání prezentace Stažení, instalace na jednom počítači a použití pro soukromou potřebu jednoho uživatele je zdarma. Použití pro výuku jako podpůrný nástroj pro učitele či materiál pro samostudium žáka, rovněž tak použití jakýchkoli výstupů (obrázků, grafů atd.) pro výuku je podmíněno zakoupením licence pro užívání software E-učitel příslušnou školou. Cena licence je 270,- Kč ročně a opravňuje příslušnou školu k používání všech aplikací pro výuku zveřejněných na stránkách www.eucitel.cz. Na těchto stránkách je rovněž podrobné znění licenčních podmínek a formulář pro objednání licence.www.eucitel.czlicenčních podmínekobjednání licence Pro jiný typ použití, zejména pro výdělečnou činnost, publikaci výstupů z programu atd., je třeba sjednat jiný typ licence. V tom případě kontaktujte autora (info@eucitel.cz) pro dojednání podmínek a smluvní ceny. OK © RNDr. Jiří Kocourek 2013

2 PEVNÉ LÁTKY © RNDr. Jiří Kocourek 2013

3 Krystalické látky Částice, z nichž je látka složena, jsou uspořádány pravidelně.

4 Krystalické látky Částice, z nichž je látka složena, jsou uspořádány pravidelně. Soustava myšlených čar v prostoru, podél nichž jsou částice uspořádány se nazývá krystalová mřížka.

5 Krystalické látky Příklady: Krychlová krystalová mřížka Částice, z nichž je látka složena, jsou uspořádány pravidelně. Soustava myšlených čar v prostoru, podél nichž jsou částice uspořádány se nazývá krystalová mřížka.

6 Krystalické látky Příklady: Krychlová krystalová mřížkaKrystalová mřížka ze šestibokých hranolů Částice, z nichž je látka složena, jsou uspořádány pravidelně. Soustava myšlených čar v prostoru, podél nichž jsou částice uspořádány se nazývá krystalová mřížka.

7 Krystalické látky Krystalová mřížka zlata pod elektronovým mikroskopem Částice, z nichž je látka složena, jsou uspořádány pravidelně.

8 Krystalické látky Částice, z nichž je látka složena, jsou uspořádány pravidelně. Elementární buňka: Nejmenší součást krystalové mřížky; pomocí elementární buňky lze posouváním podél jejích stěn vytvořit celou ideální mřížku.

9 Krystalické látky Částice, z nichž je látka složena, jsou uspořádány pravidelně. Elementární buňka: Nejmenší součást krystalové mřížky; pomocí elementární buňky lze posouváním podél jejích stěn vytvořit celou ideální mřížku.

10 Krystalické látky Částice, z nichž je látka složena, jsou uspořádány pravidelně. Elementární buňka: Nejmenší součást krystalové mřížky; pomocí elementární buňky lze posouváním podél jejích stěn vytvořit celou ideální mřížku.

11 Krystalické látky Částice, z nichž je látka složena, jsou uspořádány pravidelně. Elementární buňka: Nejmenší součást krystalové mřížky; pomocí elementární buňky lze posouváním podél jejích stěn vytvořit celou ideální mřížku.

12 Krystalické látky Částice, z nichž je látka složena, jsou uspořádány pravidelně. Elementární buňka: Nejmenší součást krystalové mřížky; pomocí elementární buňky lze posouváním podél jejích stěn vytvořit celou ideální mřížku.

13 Krystalické látky Částice, z nichž je látka složena, jsou uspořádány pravidelně. Elementární buňka: Nejmenší součást krystalové mřížky; pomocí elementární buňky lze posouváním podél jejích stěn vytvořit celou ideální mřížku.

14 Krystalické látky Částice, z nichž je látka složena, jsou uspořádány pravidelně. Elementární buňka: Nejmenší součást krystalové mřížky; pomocí elementární buňky lze posouváním podél jejích stěn vytvořit celou ideální mřížku. a Délka hrany elementární buňky se nazývá: mřížková konstanta (10 -10 – 10 -9 m)

15 Krystalické látky Monokrystaly Pravidelná struktura se periodicky opakuje v celém krystalu – dalekodosahové uspořádání.

16 Krystalické látky Monokrystaly Pravidelná struktura se periodicky opakuje v celém krystalu – dalekodosahové uspořádání. Monokrystaly – ametyst, kamenec, sůl, křišťál

17 Krystalické látky Monokrystaly Pravidelná struktura se periodicky opakuje v celém krystalu – dalekodosahové uspořádání. Monokrystaly – modrá skalice, krevní sůl, chroman draselný, azurit

18 Krystalické látky Monokrystaly Pravidelná struktura se periodicky opakuje v celém krystalu – dalekodosahové uspořádání. Monokrystaly – led

19 Krystalické látky Monokrystaly Pravidelná struktura se periodicky opakuje v celém krystalu – dalekodosahové uspořádání. Obří monokrystaly sádrovce (Mexiko) Monokrystaly křemíku pro výrobu polovodičových součástek

20 Krystalické látky Polykrystalické látky Látka se skládá z velkého množství malých (10  m – 1 mm) krystalků (zrna); uvnitř zrn je uspořádání pravidelné, vzájemná poloha zrn je náhodná.

21 Krystalické látky Polykrystalické látky Látka se skládá z velkého množství malých (10  m – 1 mm) krystalků (zrna); uvnitř zrn je uspořádání pravidelné, vzájemná poloha zrn je náhodná. Zrna na vyleštěném povrchu kovů (pod mikroskopem)

22 Krystalické látky Polykrystalické látky Látka se skládá z velkého množství malých (10  m – 1 mm) krystalků (zrna); uvnitř zrn je uspořádání pravidelné, vzájemná poloha zrn je náhodná. Polykrystalické látky – kovy Polykrystalické látky – křemen

23 Amorfní látky Částice, z nichž je látka složena, jsou uspořádány pravidelně jen ve velmi malém okolí čásice (10 -8 m). Ve větší vzdálenosti je pravidelnost porušena.

24 Amorfní látky Amorfní látky – vosk, opál, sklo Částice, z nichž je látka složena, jsou uspořádány pravidelně jen ve velmi malém okolí čásice (10 -8 m). Ve větší vzdálenosti je pravidelnost porušena.

25 Poruchy krystalové mřížky Odchylky od ideální krystalové mřížky.

26 Poruchy krystalové mřížky Odchylky od ideální krystalové mřížky. Příklady: Ideální mřížkaPorucha Vakance – chybějící částice

27 Poruchy krystalové mřížky Odchylky od ideální krystalové mřížky. Příklady: Ideální mřížkaPorucha Částice v intersticiální poloze (nadbytečná)

28 Poruchy krystalové mřížky Odchylky od ideální krystalové mřížky. Příklady: Ideální mřížkaPorucha Příměs – částice jiné látky

29 Poruchy krystalové mřížky Odchylky od ideální krystalové mřížky. Příklady: Ideální mřížkaPorucha Dislokace (hranová) – chybějící nebo přebytečná vrstva

30 Obrázky, animace a videa použité v prezentacích E-učitel jsou buď originálním dílem autora, nebo byly převzaty z volně dostupných internetových stránek.


Stáhnout ppt "PEVNÉ LÁTKY Podmínky používání prezentace Stažení, instalace na jednom počítači a použití pro soukromou potřebu jednoho uživatele je zdarma. Použití pro."

Podobné prezentace


Reklamy Google