Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ozónová vrstva Dagmar Trhlínová. Ozónová vrstva je vrstva atmosféry ve výškách 7–50 km, ve které je vyšší koncentrace ozónu. Pohlcuje část ultrafialového.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ozónová vrstva Dagmar Trhlínová. Ozónová vrstva je vrstva atmosféry ve výškách 7–50 km, ve které je vyšší koncentrace ozónu. Pohlcuje část ultrafialového."— Transkript prezentace:

1 Ozónová vrstva Dagmar Trhlínová

2 Ozónová vrstva je vrstva atmosféry ve výškách 7–50 km, ve které je vyšší koncentrace ozónu. Pohlcuje část ultrafialového záření a odráží tvrdé kosmické záření. Umožňuje tak život na Zemi. Znečišťování atmosféry některými látkami (především chlórem a freony) dochází k blokaci ozónu, což vede ke vzniku ozonové díry. !!! ultrafialové záření – magnetické záření, které je kratší něž má viditelné světlo Kde vlastně je?

3  Ozonová díra má nyní rozlohu zhruba 28 milionů kilometrů čtverečných, je tedy menší než v roce 2000, ale zato je hlubší. Během posledního desetiletí se množství ozonu globálně snižovalo o 0,3 procenta ročně. Kvůli tomu se zvyšuje riziko rakoviny kůže, vzniku šedého zákalu, a také je ohrožen život v oceánech. Informace

4 Vznik ozónové díry Od roku 1930 jsou vyráběny halogenové uhlovodíky (freony). V roce 1974 byla poprvé vyslovena hypotéza, která se později potvrdila, že freony, ač mnohdy několikrát těžší než vzduch, pronikají do stratosféry (10–50 km nad Zemí), kde se z nich odštěpují molekuly chlóru a bromu a katalyticky rozkládají ozon. Snižují tak obsah ozonu ve stratosféře. Ozónová vrstva ale absorbuje část ultrafialového záření (280–320 nm), které má nepříznivé účinky na život na Zemi. Od roku 1930 jsou vyráběny halogenové uhlovodíky (freony). V roce 1974 byla poprvé vyslovena hypotéza, která se později potvrdila, že freony, ač mnohdy několikrát těžší než vzduch, pronikají do stratosféry (10–50 km nad Zemí), kde se z nich odštěpují molekuly chlóru a bromu a katalyticky rozkládají ozon. Snižují tak obsah ozonu ve stratosféře. Ozónová vrstva ale absorbuje část ultrafialového záření (280–320 nm), které má nepříznivé účinky na život na Zemi.

5 První pozorování ozónové díry Ozónová díra byla poprvé pozorována počátkem osmdesátých let nad Antarktidou. V roce 1985 zde v září a říjnu poklesla koncentrace ozonu na polovinu dlouhodobého průměru. Později byl naměřen kolísavý úbytek stratosférického ozónu nad Jižní Amerikou a Austrálií a později nad severní hemisférou. Rekordní snížení bylo v letech 1992–3 a dlouhodobé je sledováno nad nejobydlenějšími oblastmi světa o cca 0,5 % za rok. Ozónová díra byla poprvé pozorována počátkem osmdesátých let nad Antarktidou. V roce 1985 zde v září a říjnu poklesla koncentrace ozonu na polovinu dlouhodobého průměru. Později byl naměřen kolísavý úbytek stratosférického ozónu nad Jižní Amerikou a Austrálií a později nad severní hemisférou. Rekordní snížení bylo v letech 1992–3 a dlouhodobé je sledováno nad nejobydlenějšími oblastmi světa o cca 0,5 % za rok. !!! Hemisféra – část polokoule koncentrace – hustota, shromáždění koncentrace – hustota, shromáždění

6 Rekordní ozónová díra  V oblasti nad jižním pólem je na rozloze asi 10 000000 km 2 abnormálně snížena koncentrace ozónové vrstvy. !!! Abnormálně – ještě víc než normálně

7 Zvětšování od roku 1980–2050

8 Důsledky ozonové díry U lidí a zvířat poškození zraku, rakovina kůže a snížení imunity. U rostlin včetně mořského fytoplanktonu snížený růst a snížená odolnost vůči škůdcům. U lidí a zvířat poškození zraku, rakovina kůže a snížení imunity. U rostlin včetně mořského fytoplanktonu snížený růst a snížená odolnost vůči škůdcům.

9 Máte obavy z velkých klimatických změn???

10 Fotogalerie

11 Moje fotografie

12 Moje zdroje informací  www.seznam.cz  www.centrum.cz  www.atlas.cz  www.google.cz  www.wikipedia.cz


Stáhnout ppt "Ozónová vrstva Dagmar Trhlínová. Ozónová vrstva je vrstva atmosféry ve výškách 7–50 km, ve které je vyšší koncentrace ozónu. Pohlcuje část ultrafialového."

Podobné prezentace


Reklamy Google