Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pravopis velkých písmen Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pravopis velkých písmen Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz."— Transkript prezentace:

1 Pravopis velkých písmen Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz

2 Název projektuCHCEME BÝT LEPŠÍ Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0557 Číslo a název klíčové aktivityIII/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Označení DUMVY_32_INOVACE_01_A_05_CJL Název školyStřední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko AutorMgr. Markéta Hadáčková PředmětČeský jazyk a literatura Tematický okruhGrafická stránka jazyka TémaPravopis velkých písmen Ročník1. ročník Datum tvorby22. 12. 2012 AnotaceCílem prezentace je fixace uvedeného pravopisného jevu. Metodický pokynVýklad učitele, samostatná práce, kontrola – viz. dále

3 Metodický pokyn: 1.část prezentace (5. - 15. snímek) je výkladová 2.část prezentace je zaměřena na opakování probíraných jevů: • žáci si opisují větné celky z tabule, a to pravopisně správně • učitel vyzve žáky ke kontrole – odhalení chyb • žáci opravují konkrétní chyby na tabuli (funkce pera v Office 2010) a odůvodňují správný pravopis • kontrola správného řešení pomocí mezerníku – přílet opraveného větného celku Materiál je interaktivní a inovativní především díky propojenosti výkladu učitele a samostatné práce žáků, a to za využití ICT.

4

5 A) ve jménech a názvech z oblasti náboženské:  Bůh  Hospodin  Pán Bůh  Syn Boží  Nejsvětější Trojice  Anděl Páně  ježíšek (dárek pod stromeček)  v některých případech záleží na míře náboženské úcty

6 B) v osobních a přivlastňovacích zájmenech – v dopisech  Zdravím Tě a přeji Ti k Tvým padesátým narozeninám mnoho štěstí. C) v titulech historické povahy  Svatý otec, Jeho Excelence, Mistr Jan Hus…

7 D) ve jménech křestních a příjmeních  Kryštof Klíma, Jarmila Máchová E) ve jménech zvířat  kráva Jitka, pes Míša, kocour Mikeš F) v názvech měst  Karlovy Vary, Ústí nad Labem

8 G) v názvech městských čtvrtí Malá Strana, Nové Město, Zahradní Město… H) v zeměpisných názvech obecné názvy: Orlické hory, Černé moře, Atlantský oceán jedinečné názvy: Králický Sněžník, Vysoké Tatry Jižní Amerika jižní Čechy

9 CH) v názvech ulic, náměstí, veřejných prostranství…  Národní třída, ulice Bratří Mrštíků, ulice Pod Stadionem, ulice Pod Farou, náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, most Legií  náměstí Míru (název náměstí)  Náměstí Míru (název stanice metra)

10 I) ve jménech národních, kmenových a obyvatelských  Čech, Moravan, Moravský Slovák, Pražan, Táborští  černoch, běloch, rudoch  Žid (příslušník národa)  žid (příslušník náboženského vyznání)

11 J) v názvech staveb a jejich význačných částech  Loreta, Pražský hrad (Hrad), Vladislavský sál, Betlémská kaple (kaple Betlémská), chrám sv. Jakuba (svatojakubský chrám, Svatý Jakub) K) v názvech mezinárodních organizací  Rada bezpečnosti Organizace spojených národů

12 L) v názvech států  Spolková republika Německo, Spojené státy americké, Unie, Spojené království Velké Británie a Severního Irska M) v názvech organizací  Český červený kříž, Občanská demokratická strana, Český klub turistů  katolická církev, odbory (neoficiální označení)

13  Karlova univerzita (Univerzita Karlova), Pedagogická fakulta Západočeské univerzity v Plzni, Základní škola v Sepekově  žáci ze základních škol  Česká spořitelna, Český rozhlas, Kulturní dům Ládví, Památník národního písemnictví, Fakultní nemocnice Bulovka

14 N) v názvech dokumentů, jedinečných výtvorů lidské činnosti  Dekret kutnohorský (Kutnohorský dekret), Listina základních práv a svobod, Má vlast, Písmo svaté, Osudová, Poslední večeře O) v názvech výrobků automobil Škoda Octavia, sýr Hermelín koupil si škodovku, chlebíčky s hermelínem

15 P) v názvech významných událostí, dnů a svátků  Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, Měsíc knihy, Zahrada Čech (výstava), Dvacátý (20.) mezinárodní filmový festival v Karlových Varech  První máj, Nový rok, Štědrý den, Velikonoce, Dušičky  Text pohlednice: Příjemné prožití vánočních svátků a šťastný nový rok přeje ….

16  Mnoho Pražských ulic je pojmenováno po bývalých usedlostech, např. Na šafránce, Na Švihance, na Smetance nebo Na Cibulce.  Mnoho pražských ulic je pojmenováno po bývalých usedlostech, např. Na Šafránce, Na Švihance, Na Smetance nebo Na Cibulce.

17  Ze všech končin Prahy, ze Starého a Nového města, z hlučného Smíchova, vznešených Vinohrad i z ponurého Karlína, z Kobylis, Radlic, Stodůlek i Nových butovic se sjíždějí autobusy a tramvaje, ve kterých jsou namačkáni lidé, všichni mají jeden cíl: hřiště u hostince Na vinici.  Ze všech končin Prahy, ze Starého a Nového Města, z hlučného Smíchova, vznešených Vinohrad i z ponurého Karlína, z Kobylis, Radlic, Stodůlek i Nových Butovic se sjíždějí autobusy a tramvaje, ve kterých jsou namačkáni lidé, všichni mají jeden cíl: hřiště u hostince Na Vinici.

18  Znáte ten kout mezi Úpou a Metují, mezi Babiččiným Údolím a mírnou Kotlinou Jiráskova Hronova?  Znáte ten kout mezi Úpou a Metují, mezi Babiččiným údolím a mírnou kotlinou Jiráskova Hronova?

19  Pan Brouček nejprve tvrdil, že je Němec a Katolík, a hned nato prohlásil, že je Čech a Husita.  Pan Brouček nejprve tvrdil, že je Němec a katolík, a hned nato prohlásil, že je Čech a husita.

20  Na nový rok o slepičí krok, na Tři Krále o skok dále, na Hromnice o hodinu více.  Na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále o skok dále, na Hromnice o hodinu více.

21  BARONE, Hana a kol. Cvičebnice českého jazyka aneb Co byste měli znát ze základní školy. Brno: Didaktis, 2007, ISBN 978-80- 7358-084-1.  KOLEKTIV AUTORŮ ÚSTAVU PRO JAZYK ČESKÝ AV ČR. Pravidla českého pravopisu. Praha: Fortuna, 2004, ISBN 80-7168-679-4.


Stáhnout ppt "Pravopis velkých písmen Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google