Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_INOVACE_1_1_20 Název vzdělávacího materiáluHygiena práce s počítačem Jméno autoraIng. Bulka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_INOVACE_1_1_20 Název vzdělávacího materiáluHygiena práce s počítačem Jméno autoraIng. Bulka."— Transkript prezentace:

1 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_INOVACE_1_1_20 Název vzdělávacího materiáluHygiena práce s počítačem Jméno autoraIng. Bulka Josef Tematická oblastObecné pojmy informatiky a přenos dat Vzdělávací oborVšechny obory školy PředmětInformační a komunikační technologie Ročník1. a 2. ročník Rozvíjené klíčové kompetenceKompetence k učení, řešení problému, komunikativní, pracovní, personální a sociální a personální. Průřezové témaInformační a komunikační technologie, Člověk a svět práce, Člověk a životní prostředí, Občan v demokratické společnosti. „EU peníze školám“ Projekt DIGIT – digitalizace výuky na ISŠTE Sokolov reg.č. CZ.1.07/1.5.00/34.0496

2 Časový harmonogram06/2012 – 03/2014 Použitá literatura a zdrojeInternet – Wikipedia Klimeš, Skalka,Lovászová, Švec - Informatika pro maturanty a zájemce o studium na vysokých školách. ISBN978-80-89132-71-3 Pomůcky a prostředkyDataprojektor, výpočetní technika, názorné pomůcky a díly hardware z oblasti výpočetní techniky. AnotaceProblematika počítačové gramotnosti, pojmy informační a komunikační technologie (ICT). Způsob využití výukového materiálu ve výuce Výklad a cvičení. Opakování a domácí příprava žáků na vyučování Datum (období) vytvoření vzdělávacího materiálu září 2012 Tento výukový materiál je plně v souladu s Autorským zákonem ( jsou zde dodržována všechna autorská práva). Pokud není uvedeno jinak, autorem obrázků a textů je Ing. Josef Bulka.

3

4 Práce s počítačem je spojena s následujícím:  Zvyšují se nároky na zrak což způsobuje může způsobovat, zrakové potíže  Vzhledem p pozici a činnosti uživatele se jedná o statickou zátěž pohybového aparátu  Řešení úkolů a obsluha aplikací je někdy spojena s psychickou zátěží a stresem  S působením emisí elektromagnetického záření (v současné době, již eliminováno použitím LCD a jiných technologií)

5 Obrázek 1 – Správné sezení u počítače (zdroj: www.computermedia.cz – obraz 110x86,ComputerMedia s.r.o., Kraslice na Hané, IBSN:80:86686-57-4,2006www.computermedia.cz Ergonomické zásady práce s PC a správné sezení

6 1.Kvalitní sezení – důležitá je volba židle, která by měla být otočná, výškově nastavitelný sedák, a opěrka zad, výškově nastavitelné podpěrky rukou, z prodyšného materiálu. 2.Zobrazovací zařízení - horní třetina obrazovky má být ve výšce očí, svislá osa monitoru musí být v ose zorného pole uživatele. Používat LCD a OLECD technologie (odstranění odlesků). Jas a kontrast by měl být nastaven tak, aby umožňoval pohodlné čtení (dnešní technologie umožňují automatické nastavení). Co bychom měli dodržovat a na co brát zřetel:

7 3.Osvětlení pracovního prostoru - ideální je přirozené osvětlení místnosti, bez přímého slunečního světla, vrhaného na plochy, kam při práci dopadá uživatelův zrak. Při umělém osvětlení musí být místnosti dostatečně osvětleny (dáno normou ČSN) 4.Správné nastavení sezení – při sezení u počítače mít vzpřímená záda, nohy v kolenou v pravém úhlu, chodidla celou plochou na podlaze či podložce, oči ve výšce horní třetiny monitoru, ruce položené lokty na opěrkách židle, ohnutí rukou v loktech má být 90 - 110 stupňů.

8 5.Dodržovat zdravotní přestávky - při dlouhotrvající práci je nutno dělat přestávky, (řešit individuálně, podle zátěže někdy každých 20 minut, někdy stačí každou hodinu. Přestávka by měla zahrnovat - protažení ve stoje, krátkou procházku. Důležitý je rovněž pitný režim. V průběhu práce je dobré je alespoň na půl minuty v sedě zavřít oči, dát ruce za hlavu a několikrát pootočit trupem ze strany na stranu. 6.Snižte záření -p řizpůsobte jas vaší obrazovky pomocí možností nastavení vašeho digitálního zařízení. Zvažte změnu barvy pozadí z jasně bílé na chladnější šedou.

9

10 Zadání1: Vyhledejte na Internetu vhodné židle a stoly pro zajištění správné ergonometrie pracoviště a zdůvodněte, proč se si je vybrali. Zadání 2: Vyjmenujte a popište co může způsobovat zdravotní potíže při práci s PC a čeho by se tedy pracovníci měli vyvarovat.

11

12 1.Vzdálenost vašich očí od obrazovky by měla být? a)Taková abychom rozeznali znaky na obrazovce b)50-70 cm nebo vzdálenost paže c)50 cm a méně 2.Výška opěradla židle by měla být? a)Dostačující k pohodlnému opření zad b)1/3 výšky celé židle c)28-54 cm, podle výšky postavy

13 3.Výška sedačky od podlahy by měla být: a)Abychom dosáhli špičkou chodila na zem b)40-52 cm od podlahy, nebo podle postavy c)V polovině výšky, pracovní plochy 4.Výška pracovní plochy? a)Dostačující k pohodlnému sledování monitoru b)Podle postavy, 1/3 výšky postavy c)60-72 cm nebo podle postavy, u nastavitelných ploch, může být 62-82 cm od podlahy

14 5.Ohnutí rukou při práci na klávesnici by mělo být: a)89-90 stupňů b)90-110 stuňů c)aby loket byl 5 cm pod pracovní plochou

15 1.http://www.pilatesclinic.cz/clanky/reportaz/des atero-studia-pilates-clinic-praha-pro-kancelar- 51/http://www.pilatesclinic.cz/clanky/reportaz/des atero-studia-pilates-clinic-praha-pro-kancelar- 51/ 2.www.computermedia.czwww.computermedia.cz 3.Klimeš, Skalka, Lovászová, Švec -Informatika pro maturanty a zájemce o studium na vysokých školách. ISBN 978-80-89132-71-3 4.Jiří Plášil – PC pro školy, nakladatelství Kopp, České Budějovice 2003.ISBN 80-7232-206-0 Seznam odkazů a použité literatury:


Stáhnout ppt "III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_INOVACE_1_1_20 Název vzdělávacího materiáluHygiena práce s počítačem Jméno autoraIng. Bulka."

Podobné prezentace


Reklamy Google