Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Správné sezení u počítače

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Správné sezení u počítače"— Transkript prezentace:

1 Správné sezení u počítače
ergonomie

2 Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, Opava Název operačního programu: OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, oblast podpory 1.5 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Název projektu: Zvyšování klíčových aktivit Předmět, ročník: ICT, 1. ročník Název sady vzdělávacích materiálů: Úvod do předmětu ICT Sada číslo: ICT-21A Pořadové číslo vzdělávacího materiálu: 01 Označení vzdělávacího materiálu: VY_32_INOVACE_ICT-21A-01 Téma vzdělávacího materiálu: Ergonomie u PC Druh učebního materiálu: Prezentace Autor: Ing. Daniel Benna Anotace: Jsou prezentovány pravidla sezení u PC, nastavení obrazovky, osvětlení místnosti a nutnost pravidelných přestávek Metodické poznámky: Materiál je vhodný pro všechny obory Datum vytvoření: Ověření ve výuce:

3 Sezení u počítače Sedíte-li dlouho u počítače, mohou vzniknout nemoci, vyvolané opakovanou monotónní zátěží určitých částí těla, práce u počítače namáhá zrak. Je proto důležité dodržovat určité zásady, aby vliv počítače na tělesný vývoj nepředstavoval zátěž.

4 Sedět rovně – pravidlo pravých úhlů
Počítač by měl být upraven tak, abyste seděli zcela rovně. Ideální je dodržovat pravidlo pravých úhlů – ohnuté části těla by měly svírat pravý úhel (v kolenou, v bocích, v loktech a také celé tělo vůči sedáku židle).

5 Sedět rovně – židle Je důležité si pořídit vhodný stůl a židli. Židle by měla být nastavitelná, aby se dala přizpůsobit výšce stolu.

6 Sedět rovně - monitor Monitor by měl být od očí vzdálen nejméně 50 cm, případně na délku ruky natažené až po konečky prstů. Horní hrana monitoru by měla dosahovat úrovně očí, abyste se dívali mírně dolů (v úhlu přibližně 15 stupňů). Obrazovku mějte přímo před sebou, ne na levé, či pravé straně.

7 Sedět rovně - klávesnice
Klávesnice by měla být umístěna asi 10 cm od hrany stolu, aby paže volně splývaly podél těla. Lokty mají být ohnuté do pravého úhlu a předloktí se zápěstím v jedné rovině se stolem, těsně nad klávesnicí. V žádném případě by klávesnice neměla být výš než zápěstí: Ruce se nesmí opírat o hranu stolu, naopak – měly by být při používání klávesnice ve vzduchu.

8 Sedět rovně - myš Pro myš udělejte na stole dostatečný prostor vedle klávesnice z pravé nebo levé strany. Při jejím ovládání by měla být ruka volně položena a zápěstí by mělo být rovné. Máte-li v zápěstí ruku ohnutou, kupte si speciální ergonomickou podložku, která gelovou výplní zápěstí podepře a vyrovná. Myš by měla být velká a tvarovaná tak, aby dobře padla do ruky (při zkoušení by dlaň měla mít skoro natažené prsty). Při používání myši (klikání) by dlaň měla být ve vzduchu.

9 Sedět rovně - notebook Zásadní nedostatek notebooků je umístění klávesnice a displeje velmi blízko u sebe V takovém případě se vyplatí investovat alespoň do polohovatelného stojanu, který posune displej výš – do úrovně očí. Připojením externí klávesnice a myši docílíte alespoň částečně ergonomického pracovního prostředí

10 Nastavení obrazovky Jas a kontrast monitoru seřiďte tak, aby působily co nejvíce jako přirozené denní světlo. Obrazovka by neměla příliš oslňovat, ani být zašedlá, abyste nemuseli „mžourat“. Upravte také kontrast obrazovky.

11 Osvětlení Osvětlení místnosti, kde se počítač používá, je velmi důležité. Na monitor by nemělo dopadat přímé slunce. Pokud máte počítač u okna, postavte monitor kolmo k oknu, ne rovnoběžně s ním. V místnosti nesmí být tma nebo šero, protože velký kontrast zářící obrazovky a okolního prostředí působí na oči negativně. Když se používá počítač při umělém osvětlení, mělo by být světlo v místnosti dostatečné – ideálně rozptýlené kolem počítače (ne jenom malá lampička u klávesnice).

12 Ergonomie Pravidelné přestávky – dospělí 10 minut po dvou hodinách, děti a mládež 15 minut po 1 hodině. Oční gymnastika – vhodné jsou pohledy do stran, nahoru a dolů a především do dálky. Dobré je každý pohyb očí (například pohled vpravo a následně vlevo) opakovat alespoň desetkrát.

13 Ergonomie Při používání počítače se často potýkáme se ztuhlostí krku, šíje, ramen a trapézových svalů, bederní páteře, ruky, zápěstí a prstů. Všechny tyto příznaky mohou být nebezpečné a přerůst v tenisový loket, zánět zápěstních kůstek, šlach nebo nervových pouzder. Na uvolnění jsou vhodné jednoduché cviky jako úklony hlavy ze strany na stranu, kroužení ramen, kroužení rukou v zápěstí, mačkání prsty v pěst apod. Cvičení je třeba opakovat alespoň desetkrát, aby bylo účinné.

14 Stručné shrnutí Přirozené nebo dostatečné osvětlení místnosti.
Sedět vzpřímeně, vybavení přizpůsobit tělesným proporcím. Monitor na vzdálenost natažené paže, přímo před sebou. Klávesnice níž než zápěstí, nepokládat ruce. Myš pohodlně na dosah, nekroutit ruku. Nastavení obrazovky: správný kontrast, jas a frekvence. Přirozené nebo dostatečné osvětlení místnosti. Pravidelné přestávky po 20 minutách a dostatek pití. Oční gymnastika: pohledy do stran a do dálky. Vstávat a cvičit – protáhněte se! Počítač není jediná zábava.

15 AUTOR NEUVEDEN. Česká televize rodičům a dětem [online]. [cit. 1. 3
AUTOR NEUVEDEN. Česká televize rodičům a dětem [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: AUTOR NEUVEDEN. Gelová podložka [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: AUTOR NEUVEDEN. Svět hardware [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: AUTOR NEUVEDEN. Negativní stránka notebooků [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:


Stáhnout ppt "Správné sezení u počítače"

Podobné prezentace


Reklamy Google