Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Správné sezení u počítače ergonomie. Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Správné sezení u počítače ergonomie. Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746."— Transkript prezentace:

1 Správné sezení u počítače ergonomie

2 Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, oblast podpory 1.5 Registrační číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.0713 Název projektu:Zvyšování klíčových aktivit Předmět, ročník:ICT, 1. ročník Název sady vzdělávacích materiálů:Úvod do předmětu ICT Sada číslo:ICT-21A Pořadové číslo vzdělávacího materiálu:01 Označení vzdělávacího materiálu: VY_32_INOVACE_ICT-21A-01 Téma vzdělávacího materiálu:Ergonomie u PC Druh učebního materiálu:Prezentace Autor:Ing. Daniel Benna Anotace: Jsou prezentovány pravidla sezení u PC, nastavení obrazovky, osvětlení místnosti a nutnost pravidelných přestávek Metodické poznámky:Materiál je vhodný pro všechny obory Datum vytvoření:7. 10. 2012 Ověření ve výuce: 25. 9. 2013

3 Sezení u počítače 0 Sedíte-li dlouho u počítače, mohou vzniknout nemoci, vyvolané opakovanou monotónní zátěží určitých částí těla, práce u počítače namáhá zrak. 0 Je proto důležité dodržovat určité zásady, aby vliv počítače na tělesný vývoj nepředstavoval zátěž.

4 Sedět rovně – pravidlo pravých úhlů 0 Počítač by měl být upraven tak, abyste seděli zcela rovně. Ideální je dodržovat pravidlo pravých úhlů – ohnuté části těla by měly svírat pravý úhel (v kolenou, v bocích, v loktech a také celé tělo vůči sedáku židle).

5 Sedět rovně – židle 0 Je důležité si pořídit vhodný stůl a židli. Židle by měla být nastavitelná, aby se dala přizpůsobit výšce stolu.

6 Sedět rovně - monitor 0 Monitor by měl být od očí vzdálen nejméně 50 cm, případně na délku ruky natažené až po konečky prstů. 0 Horní hrana monitoru by měla dosahovat úrovně očí, abyste se dívali mírně dolů (v úhlu přibližně 15 stupňů). 0 Obrazovku mějte přímo před sebou, ne na levé, či pravé straně.

7 Sedět rovně - klávesnice 0 Klávesnice by měla být umístěna asi 10 cm od hrany stolu, aby paže volně splývaly podél těla. Lokty mají být ohnuté do pravého úhlu a předloktí se zápěstím v jedné rovině se stolem, těsně nad klávesnicí. V žádném případě by klávesnice neměla být výš než zápěstí: Ruce se nesmí opírat o hranu stolu, naopak – měly by být při používání klávesnice ve vzduchu.

8 Sedět rovně - myš 0 Pro myš udělejte na stole dostatečný prostor vedle klávesnice z pravé nebo levé strany. Při jejím ovládání by měla být ruka volně položena a zápěstí by mělo být rovné. Máte-li v zápěstí ruku ohnutou, kupte si speciální ergonomickou podložku, která gelovou výplní zápěstí podepře a vyrovná. 0 Myš by měla být velká a tvarovaná tak, aby dobře padla do ruky (při zkoušení by dlaň měla mít skoro natažené prsty). Při používání myši (klikání) by dlaň měla být ve vzduchu.

9 Sedět rovně - notebook 0 Zásadní nedostatek notebooků je umístění klávesnice a displeje velmi blízko u sebe 0 V takovém případě se vyplatí investovat alespoň do polohovatelného stojanu, který posune displej výš – do úrovně očí. Připojením externí klávesnice a myši docílíte alespoň částečně ergonomického pracovního prostředí

10 Nastavení obrazovky 0 Jas a kontrast monitoru seřiďte tak, aby působily co nejvíce jako přirozené denní světlo. 0 Obrazovka by neměla příliš oslňovat, ani být zašedlá, abyste nemuseli „mžourat“. 0 Upravte také kontrast obrazovky.

11 Osvětlení 0 Osvětlení místnosti, kde se počítač používá, je velmi důležité. 0 Na monitor by nemělo dopadat přímé slunce. 0 Pokud máte počítač u okna, postavte monitor kolmo k oknu, ne rovnoběžně s ním. 0 V místnosti nesmí být tma nebo šero, protože velký kontrast zářící obrazovky a okolního prostředí působí na oči negativně. 0 Když se používá počítač při umělém osvětlení, mělo by být světlo v místnosti dostatečné – ideálně rozptýlené kolem počítače (ne jenom malá lampička u klávesnice).

12 Ergonomie 0 Pravidelné přestávky – dospělí 10 minut po dvou hodinách, děti a mládež 15 minut po 1 hodině. 0 Oční gymnastika – vhodné jsou pohledy do stran, nahoru a dolů a především do dálky. Dobré je každý pohyb očí (například pohled vpravo a následně vlevo) opakovat alespoň desetkrát.

13 Ergonomie 0 Při používání počítače se často potýkáme se ztuhlostí krku, šíje, ramen a trapézových svalů, bederní páteře, ruky, zápěstí a prstů. Všechny tyto příznaky mohou být nebezpečné a přerůst v tenisový loket, zánět zápěstních kůstek, šlach nebo nervových pouzder. 0 Na uvolnění jsou vhodné jednoduché cviky jako úklony hlavy ze strany na stranu, kroužení ramen, kroužení rukou v zápěstí, mačkání prsty v pěst apod. Cvičení je třeba opakovat alespoň desetkrát, aby bylo účinné.

14 Stručné shrnutí 0 Sedět vzpřímeně, vybavení přizpůsobit tělesným proporcím. 0 Monitor na vzdálenost natažené paže, přímo před sebou. 0 Klávesnice níž než zápěstí, nepokládat ruce. 0 Myš pohodlně na dosah, nekroutit ruku. 0 Nastavení obrazovky: správný kontrast, jas a frekvence. 0 Přirozené nebo dostatečné osvětlení místnosti. 0 Pravidelné přestávky po 20 minutách a dostatek pití. 0 Oční gymnastika: pohledy do stran a do dálky. 0 Vstávat a cvičit – protáhněte se! 0 Počítač není jediná zábava.

15 AUTOR NEUVEDEN. Česká televize rodičům a dětem [online]. [cit. 1.3.2014]. Dostupný na WWW: http://tyyo.ceskatelevize.cz/pro-rodice/sezeni/http://tyyo.ceskatelevize.cz/pro-rodice/sezeni/ AUTOR NEUVEDEN. Gelová podložka [online]. [cit. 2.3.2014]. Dostupný na WWW: http://ergonomicka-encyklopedie.cz/images/8/81/Gel1.jpg http://ergonomicka-encyklopedie.cz/images/8/81/Gel1.jpg AUTOR NEUVEDEN. Svět hardware [online]. [cit. 2.3.2014]. Dostupný na WWW: http://www.svethardware.cz/ladime-lcd-monitor/35580 http://www.svethardware.cz/ladime-lcd-monitor/35580 AUTOR NEUVEDEN. Negativní stránka notebooků [online]. [cit. 2.3.2014]. Dostupný na WWW: http://www.podruce.cz/poradna/spravne-sezeni-u-pocitace/http://www.podruce.cz/poradna/spravne-sezeni-u-pocitace/


Stáhnout ppt "Správné sezení u počítače ergonomie. Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746."

Podobné prezentace


Reklamy Google