Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mocniny Mocniny zlomků (základu – mocněnce ve tvaru zlomku) Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mocniny Mocniny zlomků (základu – mocněnce ve tvaru zlomku) Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního."— Transkript prezentace:

1 Mocniny Mocniny zlomků (základu – mocněnce ve tvaru zlomku) Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Opakování: Mocnina Pro jistotu ještě jednou zápis a terminologie. n krát Základ mocniny, mocněnec Mocnitel, exponent (určuje počet stejných činitelů v součinu) Zestručnění zápisu; čteme „a na n-tou“. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

3 Opakování: Druhá mocnina Součin dvou sobě rovných čísel (činitelů) se nazývá druhá mocnina. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

4 Opakování: Třetí mocnina Součin tří sobě rovných čísel (činitelů) se nazývá třetí mocnina. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

5 Opakování: Zlomek Zlomky používáme k zápisu části celku. Čitatel Zlomková čára Jmenovatel Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

6 Mocnina zlomků Pozor na různé možné zápisy. Umocňujeme jen čitatele zlomku. Umocňujeme jen jmenovatele zlomku. Umocňujeme celý zlomek; čitatele i jmenovatele. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

7 Mocnina zlomků Pozor na různé možné zápisy. Umocňujeme jen čitatele zlomku. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

8 Mocnina zlomků Pozor na různé možné zápisy. Umocňujeme jen jmenovatele zlomku. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

9 Mocnina zlomků Pozor na různé možné zápisy. Umocňujeme celý zlomek; čitatele i jmenovatele. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

10 Mocnina zlomků Pozor i na znaménko minus. Exponent se na „minus“ nevztahuje. Exponent se na „minus“ vztahuje. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

11 Mocnina zlomků Pozor i na znaménko minus. Exponent se na „minus“ nevztahuje. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

12 Mocnina zlomků Pozor i na znaménko minus. Exponent se na „minus“ vztahuje.

13 Mocnina zlomků Pozor i na znaménko minus. Exponent se na „minus“ vztahuje. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

14 Mocnina zlomků Jak umocňovat celý zlomek? Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

15 Mocnina zlomků Jak umocňovat celý zlomek? Druhou mocninu zlomku vypočítáme tak, že druhou mocninu čitatele lomíme druhou mocninou jmenovatele. Třetí mocninu zlomku vypočítáme tak, že třetí mocninu čitatele lomíme třetí mocninou jmenovatele. atd. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

16 Příklady: Vypočítej mocniny: Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

17 Příklady: Vypočítej mocniny: Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

18 Pozor na nultou mocninu! To znamená na mocninu s exponentem rovnajícím se nule. Cokoliv na nultou se vždy rovná jedna. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

19 Příklady: http://www.ixl.com/math/practice/grade-6-exponents- with-fractional-bases Screen webové stránky © autor Klikni na následující odkaz a na otevřené internetové stránce si stránce procvič mocniny desetinných čísel. Do tohoto políčka napiš výsledek. Pozor! Zlomky piš ve tvaru 1/3 (místo zlomkové čáry používej lomítko!). Tímto tlačítkem poté zkontroluj, zda jsi mocninu určil správně. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Mocniny Mocniny zlomků (základu – mocněnce ve tvaru zlomku) Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního."

Podobné prezentace


Reklamy Google