Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."— Transkript prezentace:

1 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Zlomky Sčítání zlomků.

2 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Sčítání zlomků Sčítání zlomků znamená hledání celkového množství daného několika částmi celků či celých celků. Jinými slovy: nemají-li sčítané zlomky stejné jmenovatele, nedokážeme určit výsledek. Celkové množství nelze určit, jsou-li sčítaná množství vyjádřena různými částmi, třetinačtvrtina tedy nejsou-li sčítaná množství rozdělena na stejné části. O jakou část celku jde?

3 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Sčítání zlomků Změnilo by se něco, kdyby měly zlomky jmenovatele stejné?

4 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Sčítání zlomků Jak se tedy postupuje při sčítání zlomků? 1.) Nejdříve určíme společného jmenovatele, to znamená číslo, které umístíme pod zlomkovou čáru obou zlomků. Toto číslo musí být násobkem jmenovatele prvního zlomku i jmenovatele druhého zlomku. Nejlépe je najít přímo nejmenší společný násobek obou jmenovatelů – nejmenšího společného jmenovatele.

5 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Sčítání zlomků Jak se tedy postupuje při sčítání zlomků? 2.) Dále postupujeme na základě znalosti rozšiřování zlomků. Ptáme se, čím jsme vynásobili jmenovatele prvního zlomku (číslo 3), abychom dostali společného jmenovatele (číslo 12)..4 Násobili jsme číslem čtyři, a tudíž čtyřkou násobíme i čitatel prvního zlomku (číslo 2):

6 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Sčítání zlomků Jak se tedy postupuje při sčítání zlomků? 3.) Obdobně se ptáme, čím jsme vynásobili jmenovatele druhého zlomku (číslo 4), abychom dostali společného jmenovatele (číslo 12)..3 Násobili jsme číslem tři, a tudíž trojkou násobíme i čitatele druhého zlomku (číslo 1):

7 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Sčítání zlomků Jak se tedy postupuje při sčítání zlomků? 4.) Jmenovatele opíšeme a čísla v čitateli sečteme. V případě, že by výsledný zlomek nebyl v základním tvaru, tak jej do něj uvedeme. Kdyby výsledkem byl zlomek nepravý, převedeme jej do tvaru smíšeného čísla.

8 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Sčítání více zlomků Obdobně jako v případě dvou zlomků postupujeme i v případě sčítání většího počtu zlomků..10.2.6.3 Nejmenším společným jmenovatelem sčítaných zlomků je číslo 30.

9 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. A nyní již příklady k procvičení – poprvé Klikni pro zobrazení výsledků.

10 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. A nyní již příklady k procvičení – poprvé (řešení)

11 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. A nyní již příklady k procvičení – podruhé Klikni pro zobrazení výsledků.

12 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. A nyní již příklady k procvičení – podruhé (řešení)

13 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. A ještě něco interaktivního – sečti zlomky. Otevřete následující odkaz, určete si výpočtem výsledek a pak si jej zkontrolujte: http://www.harcourtschool.com/activity/elab2004/gr4/10.html Pomůcka, jak na to (klikej): Klikni pro zadání příkladu.

14 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. A nyní něco na procvičení – sečti zlomky. Otevřete následující odkaz, určete si výpočtem výsledek a pak si jej zkontrolujte: http://www.harcourtschool.com/activity/elab2004/gr4/10.html Pomůcka, jak na to (klikej): Urči nejmenšího společného jmenovatele a zadej ho do prázdného obdélníku. Zmáčkni ENTER pro kontrolu správného určení společného jmenovatele.

15 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. A nyní něco na procvičení – sečti zlomky. Otevřete následující odkaz, určete si výpočtem výsledek a pak si jej zkontrolujte: http://www.harcourtschool.com/activity/elab2004/gr4/10.html Pomůcka, jak na to (klikej): Pokud jste správně určili společného jmenovatele, pokračujte doplňováním čitatelů. Pro kontrolu vždy opět zmáčkněte ENTER. Až budete hotovi, tímto tlačítkem si vyvoláte nový příklad.

16 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. A ještě trošku jinak – sečti zlomky. Otevřete následující odkaz, určete si výpočtem výsledek a pak si jej zkontrolujte: http://nlvm.usu.edu/en/nav/frames_asid_106_g_2_t_1.html Pomůcka, jak na to (klikej): Upravte oba zlomky na zlomky se společným jmenovatelem. Pro kontrolu pak zmáčkněte toto tlačítko.

17 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. A ještě trošku jinak – sečti zlomky. Otevřete následující odkaz, určete si výpočtem výsledek a pak si jej zkontrolujte: http://nlvm.usu.edu/en/nav/frames_asid_106_g_2_t_1.html Pomůcka, jak na to (klikej): Určete a zapište výsledek sčítání zlomků. Pro kontrolu pak opět zmáčkněte toto tlačítko.

18 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. A ještě trošku jinak – sečti zlomky. Otevřete následující odkaz, určete si výpočtem výsledek a pak si jej zkontrolujte: http://nlvm.usu.edu/en/nav/frames_asid_106_g_2_t_1.html Pomůcka, jak na to (klikej): Nový příklad si vyvoláte tímto tlačítkem. Obtížnost příkladů si můžete změnit zde.

19 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Shrnutí: Sčítání zlomků provádíme tak, že zlomky nejprve převedeme na společného jmenovatele a teprve potom je sčítáme. A to tak, že jmenovatele opíšeme a čitatele sečteme.


Stáhnout ppt "Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."

Podobné prezentace


Reklamy Google