Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola Základní škola Křižany-Žibřidice, okres Liberec, příspěvková organizace Žibřidice 271, 463 53 Křižany Číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.3335 Autor.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola Základní škola Křižany-Žibřidice, okres Liberec, příspěvková organizace Žibřidice 271, 463 53 Křižany Číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.3335 Autor."— Transkript prezentace:

1 Škola Základní škola Křižany-Žibřidice, okres Liberec, příspěvková organizace Žibřidice 271, Křižany Číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/ Autor Mgr. Pavla Ondrušková ČísloVY_32_INOVACE_54_ZEMĚPIS NázevČasová pásma PředmětZeměpis Ročník/y/6. ročník Anotace Prezentace objasňuje žákům důvody a způsob vytváření časových pásem. Seznamuje je s pojmy světový čas, pásmový čas, SEČ, datová hranice. Na konkrétních příkladech si žáci vše procvičí. Druh učebního materiálu Prezentace Datum vytvoření Datum ověření Výukový materiál vytvořen v rámci projektu EU peníze školám

2

3 Časová pásma Sluneční čas, vypočítaný podle polohy Slunce na obloze, je na každém poledníku jiný. Nemůže se tedy používat obecně. Rozvoj dopravy a komunikací v 19. století přispěl k vytvoření mezinárodního systému, který rozdělil svět do 24 časových pásem. Časové pásmo tvoří tu část Země, která má ve stejnou dobu stejný čas. Každé z těchto pásem má vlastní standardní čas, určený vztahem ke světovému času.

4 Světový čas Základem se stal nultý poledník procházející hvězdárnou v Greenwichi. Místní čas na nultém poledníku se jmenuje světový čas. Odtud směrem na západ je v každém pásmu vždy o hodinu méně, směrem na východ vždy o hodinu více.

5 Pásmový čas Pásmový čas platí pro určitý pás, kterým prochází určitý poledník. Šířka pásma by měla být teoreticky 15°, ale časová pásma se přizpůsobují hranicím států. V některých velkých zemích mají i několik časových pásem. Pár příkladů: Např. Ruská federace je rozdělena do 10 pásem. Některé země, např. Indie, zvolily čas lišící se o půl hodiny od sousedních pásem. Čína má přesto, že se rozkládá mezi 60 délkovými stupni, pouze jediné časové pásmo. 0° 7,5° z.d. 7,5° v.d. 15° 360°:24 hod=15°

6 Středoevropský čas 14,5° v.d. Praha leží na 14,5° východní délky nachází se v prvním pásmu vpravo od pásma se světovým časem SEČ + 1 hod

7 Datová hranice Čas na Zemi se může lišit až o 24 hodin (12 hodin na východ a 12 hodin na západ od nultého poledníku). Proto byla stanovena datová hranice. Prochází Tichým oceánem, vede přibližně podél 180. poledníku (přímo naproti Greenwichskému poledníku). Je navržena tak, aby se vyhýbala světadílům a ostrovům.

8 Překročení datové hranice Při překročení datové hranice se mění datum buď dopředu, nebo dozadu o jeden den, podle toho, zda cestujeme na východ nebo na západ. Pokud jsme na východ od datové hranice a víme, že je pondělí 9.00 ráno, po překročení datové hranice je už úterý, ale čas zůstává stejný. Pokud překročíme datovou hranici o půlnoci směrem na západ, ztratíme celý den.

9 Procvičení

10  Odlétáme letadlem v hod z Prahy (ČR) do Antalye (Turecko). Let trvá 3 hodiny. Kolik hodin budou ukazovat hodiny na letišti v Turecku při našem příletu?  hodin  Vracíme se zpět z Antalye ve hod. Let trvá opět 3 hodiny. Kolik hodin bude v Praze při našem příletu?  hodin  Telefonujeme z Liberce známému žijícímu na Bahamách ve dvě hodiny odpoledne. Kolik hodin bude na Bahamách?  8.00 hodin (posunutí o 6 pásem doleva)  Jaký je časový rozdíl mezi Islandem a Novým Zélandem?  12 hodin

11 Zdroje TIMEZONESBOY. wikipedie.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Země: poznáváme naši planetu. 1. vyd. Praha: Fortuna Print, 2003, s Cesty za poznáním (Fortuna Print). ISBN ŠKODOVI, Helena a Eduard. Už vím proč. Praha: Albatros, 1980, s Školní atlas světa. Vizovice: SHOCart, 2004, s Školní program. ISBN Školní atlas světa. 5. vyd. Praha: Kartografie, 1995, s. 96. ISBN LORENC, Petr. Živá planeta: [úvod do zeměpisu pro 6. ročník]. 1. vyd. Praha: Moby Dick, 1997, ISBN Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Škola Základní škola Křižany-Žibřidice, okres Liberec, příspěvková organizace Žibřidice 271, 463 53 Křižany Číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.3335 Autor."

Podobné prezentace


Reklamy Google