Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anotace: Anotace: Materiál je určen pro 2. ročník učebního oboru zedník – vyučovací předmět “materiály“. Je použitelný i pro výuku dané problematiky u.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anotace: Anotace: Materiál je určen pro 2. ročník učebního oboru zedník – vyučovací předmět “materiály“. Je použitelný i pro výuku dané problematiky u."— Transkript prezentace:

1

2 Anotace: Anotace: Materiál je určen pro 2. ročník učebního oboru zedník – vyučovací předmět “materiály“. Je použitelný i pro výuku dané problematiky u jiných stavebních oborů – např. tesař, mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení, apod. Metodický pokyn: Materiál je určen k použití učitelem při výuce – pro větší názornost a atraktivnost výkladu. Materiál si klade za cíl názorně zdůraznit základní fakta k probíranému tématu.

3 Jednotlivé kovové výrobky - pokračování, skupina 2 2. Profilová ocel ušlechtilá válcovaná za tepla Patří tam: Tyče ve vyšších kvalitách průřezu kruhového, čtvercového, šestihranného a plochého (vhodné k obrábění – nástroje) Trubky ocelové (svařované a bezešvé) Tenkostěnné uzavřené čtvercové nebo obdélníkové profily – „j ä c k l y“ (čteme „jekly“) – v délkách 2 – 7 m Štětovnice (roubení výkopů – štětové stěny) Železniční kolejnice

4 Štětovnice (k roubení výkopů, štětové stěny) a) štětovnice typu UNION b) štětovnice typu LARSEN

5 Jednotlivé kovové výrobky - pokračování, skupina 3 3. Betonářská ocel K vyztužování betonu – zlepšení tahových vlastností Označuje se pětimístnou číselnou značkou Např. 10216 kde 10 značí, že jde o konstrukční stavební ocel 21 značí desetinu normové hodnoty meze kluzu v MPa 6 (poslední číslo) určuje vlastnosti U betonářské oceli je poslední číslo 5-9 a značí : 5 ocel se zaručenou svařitelností, 6 ocel s dobrou svařitelností, 7 ocel s obtížnou svařitelností, 8 ocel tvářena zkrucováním za studena, 9 ocel tvářena jiným způsobem

6 Betonářská ocel se vyrábí v průměrech (profilech) 5,5 6 7 8 10 12 14 16 18 20 22 25 28 32mm do 8 mm drát - kotouče větší průměry - pruty (délka 12 – 16 m)

7 Ocelové tyče pro výztuž do betonu (ocele 10216, 10335,10338,10425)

8 Jednotlivé kovové výrobky - pokračování, skupina 4 4. Konstrukční ocel Patří tam: Všechny druhy ocele, používané ve stavebnictví Ocel pro stavbu strojů a zařízení Tenkostěnné ocelové otevřené profily (prvky fasádních plášťů, nosné konstrukce zavěšených podhledů a obkladů)

9 Opakování: Jaké znáte kovové výrobky, patřící do skupiny „profilová ocel ušlechtilá válcovaná za tepla“ ? Co jsou to štětovnice a k čemu se používají ? K čemu slouží betonářská ocel a kolikamístným číslem se označuje ? Uveďte příklad číselného označení některé z betonářských ocelí. Jaký průřez (profil) a povrch má betonářská výztuž ?

10 Použité zdroje:  L. Hamák, E. Gregorová, O. Tibitanzl – Stavební materiály II pro 2. a 3. ročník SOU, Praha, SOBOTÁLES,2003,ISBN 80-85920-95-6  K. Pendl, J. Štrop, O. Tibitanzl - Příručka pro zedníka Praha, SOBOTÁLES,1999,ISBN 80-85920-54-9  Není-li uvedeno jinak, je použitý materiál ze zdrojů autora.


Stáhnout ppt "Anotace: Anotace: Materiál je určen pro 2. ročník učebního oboru zedník – vyučovací předmět “materiály“. Je použitelný i pro výuku dané problematiky u."

Podobné prezentace


Reklamy Google