Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anotace: Anotace: Materiál je určen pro 3. ročník učebního oboru zedník – vyučovací předmět “materiály“. Je použitelný i pro výuku dané problematiky u.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anotace: Anotace: Materiál je určen pro 3. ročník učebního oboru zedník – vyučovací předmět “materiály“. Je použitelný i pro výuku dané problematiky u."— Transkript prezentace:

1

2 Anotace: Anotace: Materiál je určen pro 3. ročník učebního oboru zedník – vyučovací předmět “materiály“. Je použitelný i pro výuku dané problematiky u jiných stavebních oborů – např. tesař, mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení, apod. Metodický pokyn: Materiál je určen k použití učitelem při výuce – pro větší názornost a atraktivnost výkladu. Materiál si klade za cíl názorně zdůraznit základní fakta k probíranému tématu.

3 Prefabrikace – účel a význam, typizace Účel a význam prefabrikace: Výroba a používání stavebních dílců (prefabrikátů) existuje téměř ve všech odvětvích stavebnictví. Bytová výstavba - v minulosti (do roku 1989) založena hlavně na hromadné výrobě prefabrikátů (stěnových a stropních dílců) - z nich tzv. „paneláky“ (celá sídliště).

4 Průmyslové stavby, mosty a jiné inženýrské a vodohospodářské stavby - rovněž se uplatňuje prefabrikace. Materiály prefabrikátů podstatná část prefabrikátů byla z betonu a železobetonu prefabrikátem jsou i předem vyrobené části konstrukcí z jiných materiálů (ze dřeva – okna, dveře, z oceli – zárubně, apod.)

5 Prefabrikace je hromadná výroba stavebních dílů (prefabrikátů). Prefabrikáty – z výroby na stavbu, na stavbě montáž dílů Prefabrikace výstavbu zlevňuje zrychluje zefektivňuje

6 Typizace je vytváření opakovaně použitelných projektů, výkresů, výrobků, pomůcek, zařízení. Typizované jsou např. i projekty rodinných domů (katalogy). Ve stavebnictví je to činnost spojená s tvorbou typu (stavební typizace).

7 Rozvoj prefabrikace je podmíněn uplatněním typizace. Typizace je činnost, která se zabývá navrhováním a určováním skupiny výrobků (prvků) předepsaného tvaru a rozměrů – PRVKOVÁ TYPIZACE. Hlavní cíl typizace – umožnit průmyslový (hromadný) způsob výroby typizovaných prvků. Stavební typizace

8 Opakování: Kde nejvíce se u nás uplatňovala prefabrikace do roku 1989 a na jakých stavebních prvcích? Charakterizujte základní rozdíl mezi pojmy „prefabrikace“ a „typizace“. Uveďte konkrétní příklady typizace ve stavebnictví.

9 Použité zdroje: L. Hamák, E. Gregorová, O. Tibitanzl – Stavební materiály II pro 2. a 3. ročník SOU, Praha, SOBOTÁLES,2003,ISBN 80-85920-95-6 Není-li uvedeno jinak, je použitý materiál ze zdrojů autora


Stáhnout ppt "Anotace: Anotace: Materiál je určen pro 3. ročník učebního oboru zedník – vyučovací předmět “materiály“. Je použitelný i pro výuku dané problematiky u."

Podobné prezentace


Reklamy Google