Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vzdělávací oblast:Odborné vzdělávání Tematická oblast:Nápojová gastronomie Název vyučovací oblasti:Pivovarnictví Ročník / obor studia:2. a 3.. ročník /

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vzdělávací oblast:Odborné vzdělávání Tematická oblast:Nápojová gastronomie Název vyučovací oblasti:Pivovarnictví Ročník / obor studia:2. a 3.. ročník /"— Transkript prezentace:

1 Vzdělávací oblast:Odborné vzdělávání Tematická oblast:Nápojová gastronomie Název vyučovací oblasti:Pivovarnictví Ročník / obor studia:2. a 3.. ročník / Kuchař - číšník Vypracoval:Ing. Kovač Lukáš Škola: Střední škola pedagogická, hotelnictví a služeb, Litoměřice (do 31.08.2012 – SŠHGS) Ověřeno : I. pololetí šk. r. 2012/2013 DUM 74

2 Pivovarnictví

3 Pivovarnictví Pivovarnictví ve světě a na území České republiky má dávnou tradici. Vyvíjelo se od primitivní přípravy v domácnostech přes řemeslnou výrobu a následně na průmyslovou výrobu v strojních pivovarech až po současnou moderní velkovýrobu. Přitom základní princip výroby sladu a piva zůstal stále stejný, pouze se měnilo strojně technologické vybavení a druhy sladů a piv.

4 Historie pivovarnictví Nejstarší písemná zpráva o pivu pochází z r. 4000 př. n. l. z Mezopotámie., kde byla výroba piva objevena náhodou při zjištění, že v nádobce, ve které bylo rozemleté obilí a do které vnikla voda, vznikl příjemný nápoj s lehce omamným účinkem. V roce 2000 př. n. l. byl v Egyptě poprvé zaznamenám technologický postup vaření piva z … U nás z roku 1088 v zakládací listině Vyšehradské kapituly, jsou jmenováni tři sládci, kteří směli vařit pivo. Do 13. století se pivo vařilo pro vlastní potřebu doma.

5 Historie pivovarnictví V průběhu 12. a 13. století byla zakládána nová královská a později šlechtická města, kterým panovník uděloval právo várečné, podle kterého každý měšťan vlastnící dům mohl vařit pivo. Právo várečné, které se vztahovalo k nemovitosti a nebylo přidělováno osobám jako podle pozdějších živnostenských řádů, nebylo nikdy právní cestou zrušeno. Měšťané toto právo považovali za svoji výsadu a nedovolovali šlechtě a kléru vyrábět pivo v jejich městských sídlech, nebo je dovážet ze svých statků. Nejstarší pivovary vznikly v letech 1200 v Teplé, 1228 v Hodoníně, 1250 v Olomouci, 1333 v Německém Brodu, 1336 ve Vodňanech, 1348 v Jilemnici, 1379 v Třeboni...

6 Pivovarnictví v novověku Ve 14. až 15. století zbohatlí měšťané sdružovali své finanční prostředky a zakládali společné městské pivovary. Ke konci středověku a kolem poloviny 16. století se rozvíjela výroba piva ve šlechtických pivovarech, stabilně se udržovala či rozšiřovala v klášterních pivovarech, které méně podléhaly vlivům politických a hospodářských změn. O velkou reformu výroby sladu a piva, která byla prvním krokem v rozvoji typických vlastností současných českých piv, se zasloužil v 18. století český sládek František Ondřej Poupě. Navrhl řadu nových zařízení pro výrobu sladu a piva, přesvědčoval sládky, aby používali výhradně ječný slad, upravil dávkování chmele, kterým se zlepšila (tj. omezila) původně poměrně tmavá barva světlých piv atd. Surovinou pro výrobu piva byla na konci 18.stol. nikoli pšenice, ale především ječmen a český chmel.

7 Pivovarnictví v průběhu 20. století V roce 1918 nová Československá republika převzala z bývalé habsburské monarchie asi 60 % výrobního potenciálu pivovarů, celkem 562 pivovarů bylo v poměrně špatném stavu. Katastrofu českému pivovarství jako veškerému světovému vývoji přinesla druhá světová válka. Po válce řada uzavřených pivovarů již neobnovila svoji činnost. Pivovarský a sladařský průmysl byl postupně v celé Československé republice zestátněn a centrálně řízen. Po válce byly na území České republiky postaveny pouze 2 pivovary: Radegast a Most.

8 Pivovarnictví po roce 1989 Po roce 1989 dochází k privatizaci pivovarů a sladoven, vznikají akciové společnosti, společnosti s ručením omezeným, soukromé podniky apod. Do pivovarů začínají vstupovat zahraniční firmy. Jsou zřizovány i restaurační minipivovary.

9 Pivovarnictví v současnosti České pivovary v současnosti vyrábějí především výčepní piva a ležáky a speciální piva. V současnosti je v provozu 48 průmyslových pivovarů a 148 Minipivovarů a mikropivovarů. Mezi největší pivovarské skupiny působící na území ČR patří: –Heineken, –Pivovary Staropramen, –SAB Miller, –LIF Holding, –Pivovary Lobkowicz, –PMS Přerov.

10 Použitá literatura http://pivni.info/ http://www.pratelepiva.cz/svet-piva/ceske- pivo-historie-a-soucasnost/historie-a- soucasnost/http://www.pratelepiva.cz/svet-piva/ceske- pivo-historie-a-soucasnost/historie-a- soucasnost/ http://www.pivety.com/Dejinypivovarnictvi.htm http://www.pivni-tacky.cz/o- pivu/index.php?clanek=6http://www.pivni-tacky.cz/o- pivu/index.php?clanek=6


Stáhnout ppt "Vzdělávací oblast:Odborné vzdělávání Tematická oblast:Nápojová gastronomie Název vyučovací oblasti:Pivovarnictví Ročník / obor studia:2. a 3.. ročník /"

Podobné prezentace


Reklamy Google