Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zahraniční obchod Význam, formy a členění. Obsah výkladu Význam zahraničního obchodu Formy zahraničního obchodu Členění zahraničního obchodu Otázky a.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zahraniční obchod Význam, formy a členění. Obsah výkladu Význam zahraničního obchodu Formy zahraničního obchodu Členění zahraničního obchodu Otázky a."— Transkript prezentace:

1 Zahraniční obchod Význam, formy a členění

2 Obsah výkladu Význam zahraničního obchodu Formy zahraničního obchodu Členění zahraničního obchodu Otázky a úkoly

3 Význam zahraničního obchodu Ekonomický – znamená úsporu výrobních faktorů (práce, půdy, kapitálu), díky které dojde k úspoře nákladů. Politický – vzájemných obchodem dojde k navázání přátelských vztahů mezi jednotlivými zeměmi. Kulturní – vzájemné poznání kultury jednotlivých zemí.

4 Význam obchodování s ostatními zeměmi je pro ekonomiku státu tím větší, čím je stát menší a ekonomicky vyspělejší.

5 Formy zahraničního obchodu EXPORT (vývoz) – prodej výrobků a služeb do ostatních zemí. IMPORT (dovoz) – nákup výrobků a služeb z ostatních zemí. REEXPORT (vývoz dovozu) – nákup výrobku v určité zemi a jeho prodej v nezměněné podobě do jiné země.

6 Důvody využití reexportu: Obchodně politické překážky – státy, které spolu obchodují mohou mít mezi sebou např. vysoká cla, množstevní omezení, zákazy dovozů a vývozů. Ekonomické – např. nákupy ve velkém nebo nákup levnějšího zboží umožňuje reexportérovi dosáhnout nižších cen a prodávat do dalších zemí za vyšší ceny. Doplnění vývozů reexportéra –podnik může kompletovat sortiment svých výrobků s výrobky které dovezl z jiného státu a tím rozšířit svou nabídku.

7 Členění zahraničního obchodu VNITROUNIJNÍ obchod mezi jednotlivými členskými státy EU, obchod probíhá bez celního řízení, bez cel a poplatků, mezi plátci DPH je zboží dodáváno bez DPH, jinak s DPH i spotřební daní,

8 povinnost podávat hlášení celním orgánům vzniká podnikatelům při pořízení zboží z členských států EU nad 2 miliony Kč nebo při dodání zboží do členských států EU nad 4 miliony Kč v následujícím měsíci po dosažení uvedených hodnot.

9 MIMOUNIJNÍ OBCHOD obchod členských zemí EU se třetími zeměmi (nečleny EU), např. obchod ČR s Mongolskem, EU vystupuje při mimounijním obchodu jako celek a pro všechny členské státy platí jednotné právní normy EU, tento obchod podléhá celnímu dohledu, při dovozu se vybírá clo, poplatky, DPH i spotřební daně,

10 vývoz je od DPH i spotřebních daní osvobozen, ale může na něj být uvaleno vývozní clo a poplatky.

11 ČR a aktuální problémy ZO Závislost české ekonomiky na exportu je vůbec jedna z nejvyšších na světě, vývoz tvoří přibližně 80 % HDP. V případě globální krize tedy Česko citelně pocítí její dopady.

12 ČR a aktuální problémy ZO Dalším problémem českého průmyslu je závislost na zemích EU, kam směřuje celých 85 % vývozu. Většina evropských zemí momentálně prochází dluhovou krizí a nelze čekat větší růst, jestli vůbec nějaký - některé země jako Řecko, Portugalsko, Irsko a Belgie už spadly do recese. Český export je navíc závislý na jednom průmyslu - automobilovém. Ten je zas náchylný na ekonomický cyklus, tedy v době krize klesají prodeje. Navíc velká část českých výrobků nemíří do cílových destinací přímo, ale přes německé zprostředkovatele a firmy. Ty pak mají nejvyšší marži.

13 Otázky a úkoly V čem spočívá význam zahraničního obchodu? Jaké znáte formy zahraničního obchodu? Jak zahraniční obchod členíme? Charakterizuj vnitrounijní obchod Charakterizuj mimounijní obchod


Stáhnout ppt "Zahraniční obchod Význam, formy a členění. Obsah výkladu Význam zahraničního obchodu Formy zahraničního obchodu Členění zahraničního obchodu Otázky a."

Podobné prezentace


Reklamy Google