Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zahraniční obchod Význam, formy a členění. Význam zahraničního obchodu EEkonomický – znamená úsporu výrobních faktorů (práce, půdy, kapitálu), díky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zahraniční obchod Význam, formy a členění. Význam zahraničního obchodu EEkonomický – znamená úsporu výrobních faktorů (práce, půdy, kapitálu), díky."— Transkript prezentace:

1 Zahraniční obchod Význam, formy a členění

2 Význam zahraničního obchodu EEkonomický – znamená úsporu výrobních faktorů (práce, půdy, kapitálu), díky které dojde k úspoře nákladů. PPolitický – vzájemných obchodem dojde k navázání přátelských vztahů mezi jednotlivými zeměmi. KKulturní – vzájemné poznání kultury jednotlivých zemí.

3 Význam obchodování s ostatními zeměmi je pro ekonomiku státu tím větší, čím je stát menší a ekonomicky vyspělejší.

4 Formy zahraničního obchodu EEXPORT (vývoz) – prodej výrobků a služeb do ostatních zemí. IIMPORT (dovoz) – nákup výrobků a služeb z ostatních zemí. RREEXPORT (vývoz dovozu) – nákup výrobku v určité zemi a jeho prodej v nezměněné podobě do jiné země.

5 Důvody využití reexportu: OObchodně politické překážky – státy, které spolu obchodují mohou mít mezi sebou např. vysoká cla, množstevní omezení, zákazy dovozů a vývozů. EEkonomické – např. nákupy ve velkém nebo nákup levnějšího zboží umožňuje reexportérovi dosáhnout nižších cen a prodávat do dalších zemí za vyšší ceny. DDoplnění vývozů reexportéra –podnik může kompletovat sortiment svých výrobků s výrobky které dovezl z jiného státu a tím rozšířit svou nabídku.

6 Členění zahraničního obchodu VNITROUNIJNÍ oobchod mezi jednotlivými členskými státy EU, oobchod probíhá bez celního řízení, bez cel a poplatků, mmezi plátci DPH je zboží dodáváno bez DPH, jinak s DPH i spotřební daní,

7 ppovinnost podávat hlášení celním orgánům vzniká podnikatelům při pořízení zboží z členských států EU nad 2 miliony Kč nebo při dodání zboží do členských států EU nad 4 miliony Kč v následujícím měsíci po dosažení uvedených hodnot.

8 MIMOUNIJNÍ OBCHOD oobchod členských zemí EU se třetími zeměmi (nečleny EU), např. obchod ČR s Mongolskem, EEU vystupuje při mimounijním obchodu jako celek a pro všechny členské státy platí jednotné právní normy EU, ttento obchod podléhá celnímu dohledu, při dovozu se vybírá clo, poplatky, DPH i spotřební daně,

9 vvývoz je od DPH i spotřebních daní osvobozen, ale může na něj být uvaleno vývozní clo a poplatky.


Stáhnout ppt "Zahraniční obchod Význam, formy a členění. Význam zahraničního obchodu EEkonomický – znamená úsporu výrobních faktorů (práce, půdy, kapitálu), díky."

Podobné prezentace


Reklamy Google