Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Koroze Definice : Koroze je definována jako rozrušování kovů vlivem vnějších vlivů. Rozdělení koroze podle vnitřního mechanizmu chemickáOxidace Oxidace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Koroze Definice : Koroze je definována jako rozrušování kovů vlivem vnějších vlivů. Rozdělení koroze podle vnitřního mechanizmu chemickáOxidace Oxidace."— Transkript prezentace:

1 Koroze Definice : Koroze je definována jako rozrušování kovů vlivem vnějších vlivů. Rozdělení koroze podle vnitřního mechanizmu chemickáOxidace Oxidace za vysokých teplot = okuje měděnka elektrochemickáVysvětluje se pomocí galvanického článku Využívá se u galvanického pokovování Rozrušování kovů s různým elektrickým potenciálem za vzniku el. proudu.

2 Druhy koroze podle napadení povrchu

3 korozevlastnostischéma Rovnoměrná koroze Vzniká na celé ploše. Do jisté míry chrání povrch před další oxidací. Měděnka Venkovní sklady materiálu. Nerovnoměrná koroze – důlková (bodová ) Vzniká jen na určitých místech, jde do hloubky. Může způsobit trhliny, lomy.

4 Druhy koroze podle napadení povrchu korozevlastnostischéma Nerovnoměrná mezikrystalická Postupuje po hranicích zrn do hloubky, bez hmotnostního úbytku. Dochází k úplné ztrátě mechanických vlastností. Nerovnoměrná transkrystalická Jde přes zrna. Projevuje se lomem napříč zrn. Dochází k úplné ztrátě mechanických vlastností.

5 Rozdělení koroze podle korozního prostředí KorozeCharakteristika AtmosférickáElektrochemické koroze, vzduch + vlhkost nad 60% + znečištění CO 2 + SO 2 V kapalináchElektrochemická koroze, koroze ve vodních a parních strojích, koroze závisí na agresivitě kapaliny - dána tvrdosti a stupněm pH půdníElektrochemická koroze, půda obsahuje plyny, kapaliny a tuhé fáze. Kapalina jí dává elektrickou vodivost

6 Galvanický článek – vysvětluje elektrochemickou korozi Ponoříme- li dva nestejně vodivé kovy do elektrolytu a vodivě je spojíme, prochází mezi nimi elektrický proud. Méně ušlechtilý kov (má menší energetický potenciál, nižší napětí) tvoří ANODU, se rozrušuje a jeho částečky přechází do roztoku a ulpívají na katodě.

7 Potenciály technických kovů E [V] Chemická značkaE [V]Chemická značkaE [V] Al-1,37Sn-0,14 Mg-1,66Pb-0,12 Zn-0,76H2H2 0,00 Cr-0,74Cu 2+ +0,34 Fe-0,44Cu+0,52 Cd-0,40Ag+0,80 Ni-0,25Au+1,50 Podle tzv. galvanické řady napětí posuzujeme ušlechtilost kovů a jeho odolnost proti korozi

8 Anodická a katodická ochrana Anodická ochrana – chráněný kov zapojíme jako anodu na níž se vytvoří pasivní souvislá vrstva, která chrání před další korozí Katodická ochrana: a)Použijeme obvod se zdrojem eI. Proudu, katoda = chráněný kov b)Obětovaná anoda = méně ušlechtilý kov, drát spojíme s chráněným předmětem

9 Povlakování zinkováním

10 Pokovování cínováním

11 Galvanické pokovování Podstatou je elektrolýza a elektrický rozklad vodných roztoků solí kovu, který chceme nanášet. Kov uvolněný rozkladem tvoří anodu a vylučuje se na katodě. Na katodu se zavěšují předměty, které pokovujeme.

12 Žárové stříkání = metalizace = nanášení částeček roztaveného kovu na předmět stlačeným vzduchem speciálními stříkacími pistolemi. Stříkaný kov se do trysky pistole dostává jako tavenina, prášek nebo drát.(nejčastěji) Stříkací pistole: a)Plynové b)Elektrické c)Plazmové Povlakový kov: Charakteristika: OlovoOdolnost chemických zařízení proti korozi ZinekOchrana strojů proti atmosférické a vodní korozi hliníkOchrana proti korozi v chemickém a potravinářském průmyslu, vodní stavby Cu a slitiny Ni Ochrana proti korozi

13 Metalizace – žárové stříkání plynovou pistolí

14 Metalizace – žárové stříkání elektrickou pistolí

15 Povlakování kovových i nekovových povlaků napařováním ve vakuu

16 Povlakování napařováním ve vakuu

17 Práškové lakování = komaxitování Princip: Stříkací pistolí se prášek nanáší na předmět, poté se vytvrzuje v peci. Prášek obsahuje pryskyřice, pigment, tvrdidla, aditiva. V pistoli se smísí prášek se stlačeným vzduchem, čímž vzniká "tekutá směs". Elektrodou je prášek nabíjen elektrostatickou energií a přitahován na „opačně“ nabitý výrobek.

18 Práškové lakování Prášek nátěrové hmoty se elektrostaticky nanese na povrch dílce. Pevný povrch se vytvoří teprve po vypálení v peci při T = 200°C, kdy se částečky prášku spojí a vytvrdí. Univerzální použití. Neškodí životnímu prostředí.

19 Fosfátování Výrobky se ponoří do fosfátové lázně. Na povrchu se vytvoří pevný fosforečnan Fe. Je podkladem pro nátěr. U plechů tvoří kluznou vrstvu pro tváření. Používá se v automobilovém průmyslu

20 Elektrostatické lakování Stříkací pistole rozprašuje jemnou mlhu laku, jehož kapičky jsou nabity záporně, a proto jsou přitahovány k lakovanému dílci, který je nabit kladně. Malé ztráty laku. Laky bez ředidel neohrožují životní prostředí.

21 Elektroforézní lakování = katoforéza Lakované díly jsou uzemněné = nabity kladně. Částečky laku jsou nabity záporně a přitahovány k lakované součásti, na které pevně ulpívají. Rovnoměrný povlak na tvarech a v dutinách. Karoserie aut.

22 Úkoly: Popište podrobně způsoby povrchové úpravy na obrázcích. Vyjmenujte další způsoby ochrany proti korozi a vysvětlete jejich princip.

23 Úkoly: Vyjmenujte druhy koroze podle napadení povrchu. Co je ukazatelem ušlechtilosti a odolnosti kovů proti korozi? Vysvětlete elektrochemickou korozi v teorii a praxi.


Stáhnout ppt "Koroze Definice : Koroze je definována jako rozrušování kovů vlivem vnějších vlivů. Rozdělení koroze podle vnitřního mechanizmu chemickáOxidace Oxidace."

Podobné prezentace


Reklamy Google