Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FY_086_Světelné jevy_ Odraz světla

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FY_086_Světelné jevy_ Odraz světla"— Transkript prezentace:

1 FY_086_Světelné jevy_ Odraz světla
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/ Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. FY_086_Světelné jevy_ Odraz světla Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace

2 Anotace: Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování učiva Materiál rozvíjí poznatky získané v hodinách fyziky Je určen pro předmět Fyzika a ročník 9.

3 Zrcadlo – odraz světla Zrcadlo je tvořeno obvykle hladkým povrchem dobře odrážejícím světlo. Odrazem vzniká obraz předmětu před zrcadlem, který zachycuje naše oko. Zrcadlo se běžně používá v domácnosti (v koupelně ke kontrole vzhledu), dopravních prostředcích (zpětné zrcátko), zdravotnictví (u zubaře), optických zařízeních (periskop), osvětlovacích tělesech či v měřicích přístrojích.

4 Druhy zrcadel Podle tvaru se rozlišují zrcadla: Rovinné zrcadlo
Duté (konkávní) zrcadlo Vypuklé (konvexní)zrcadlo

5 Zrcadlo – stavba zrcadla
Jako zrcadlo může sloužit i rovné rozhraní materiálů s různým indexem lomu. První zrcadla, vyráběná člověkem, tvořila obvykle deska z leštěného kovu, často ze stříbra. Indiáni používali jako zrcadlo misku s vodou. Současná zrcadla jsou tvořena často tenkou vrstvou hliníku nanesenou na zadní stranu skleněné tabule. Tento typ zrcadla odráží asi 95% dopadajícího světla. Zadní strana je často natřena ochrannou barvy zabraňující oxidaci a mechanickému poškození kovu.

6 Zobrazení tělesa zrcadly
V rovinném zrcadle paprsek světla svůj směr, ale stále zůstává rovnoběžný. Obrazy vzniklé v rovinném zrcadle jsou vždy zdánlivé, vzpřímené, stejně veliké a souměrné s předmětem podle roviny zrcadla. Naproti tomu dutá a vypuklá zrcadla mění rovnoběžný paprsek na sbíhavý či rozbíhavý. Na základě Huygensova principu je odvozen zákon odrazu světla, který říká, že paprsek světla se odráží od zrcadla pod úhlem, který je rovný úhlu jeho dopadu. Např. dopadá-li paprsek světla na povrch zrcadla pod úhlem 30°, potom se odráží z bodu dopadu pod úhlem 30° opačným směrem.

7 Využití zrcadel v praxi
Zpětná zrcátka se používají v dopravních prostředcích (auta, motocykly, kola). Umožňují řidiči vidět vozidla jedoucí za ním. Větší zrcadla se v silničním provozu používají na nepřehledných či nebezpečných křižovatkách. Častým způsobem použití zakřivených zrcadel jsou reflektory automobilů. Používají se parabolická (vypuklá) zrcadla, která mění rovnoběžné paprsky světla na sbíhavé, které se protínají v ohnisku zrcadla. Zrcadlo se používá také na kontrolu částí těla na které je těžké vidět přímo (tvář, krk, ústa, oči). Lidé si zrcadly kontroluji fyzický vzhled nebo různé činnosti jako holení nebo stříhání vlasů. Zrcadla a zrcátka se běžně používají v mnoha optických přístrojích například : hvězdářské dalekohledy (reflektor), fotoaparáty (zrcadlovky) nebo ponorkové periskopy.

8 Fotoaparát - zrcadlovka
Zrcadlovka je fotoaparát u kterého se používá k zobrazení scény v hledáčku zrcadlo. U ostatních fotoaparátů se používá ke zvláštní průzor, eventuálně scénu zobrazují elektronicky.

9 Zrcadlo na křižovatce Častým použitím zrcadla v praxi je využití vypuklého zrcadla ke sledování provozu na křižovatce. Výhodou použití vypuklého zrcadla je sledování širšího prostoru než pouhým okem, což přispívá k větší bezpečnosti silničního provozu.

10 Dalekohled Podle hlavního určení se rozlišují
Optický dalekohled či teleskop je přístroj k optickému přiblížení pomocí dvou soustav čoček nebo zrcadel: objektivu a okuláru, jímž se obraz pozoruje. Podle konstrukce objektivu se optické dalekohledy dělí na : refraktory, jejichž objektiv je tvořen čočkou nebo soustavou čoček reflektory, jejichž objektiv je tvořen zrcadlem. Podle hlavního určení se rozlišují dalekohledy astronomické (pozorování vesmíru) dalekohledy pozemní (geodetické měření) divadelní kukátka triedry (v myslivosti) Námořní dalekohled

11 Periskop Periskop je optické zařízení, které umožňuje boční posun světelného paprsku. Používá se především ve vojenství, kde umožňuje výhled, aniž by byl pozorovatel vystaven přímé střelbě. Je důležitou součástí vybavení ponorek a bojových vozidel, používá se ale i v mnoha dalších oborech. Funguje na principu svislého tubusu na koncích opatřeného zrcadly nakloněnými v 45° úhlu tak, aby navzájem odrážely vnější obraz. Princip periskopu. A - Periskop se dvěma rovinnými zrcadly B - Periskop se dvěma hranoly Zrcadla Hranoly Oko pozorovatele Tubus H - Optická výška periskopu

12 Zrcadlo v magii V mytologii a magii je zrcadlo považováno za tajemný předmět, zpravidla je nositelem nebezpečí pro toho, kdo do něj nahlíží. Dříve se věřilo, že člověk, který nahlédne do zrcadla o půlnoci, spatří za svým odrazem ďábla a následkem toho onemocní nebo zemře. Zároveň lze však zrcadlo použít jako ochranný prostředek. Věřilo se, že strašidlo (noční můra, upír, ďábel), které se uvidí v zrcadle, se lekne svého obrazu a uprchne. Často byla osoba v zrcadle považováno za dvojníka a některé pověsti se zabývaly tajemným světem za zrcadlem. Při úmrtí panoval zvyk zakrývat všechna zrcadla v domě, aby do něj nevstoupila duše zemřelého.

13 Otázky k opakování K čemu slouží zrcadlo ? Z čeho se skládá zrcadlo ?
Jaký je úhel odrazu paprsku od zrcadla ? Jaké znáš druhy zrcadel ? Kde se v životě setkáš se zrcadly ? K čemu slouží a jak funguje periskop ? Co je to zrcadlovka ?

14 Použité zdroje: www.wikipedie.org
Soubor:Mirror.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, [cit ]. Dostupné z: Soubor:Spiegel.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, [cit ]. Dostupné z: Soubor:Negretti zambra telescope 2.jpgZ Wikipedie, otevřené encyklopedie. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, [cit ]. Dostupné z: Soubor:Simpleperiscopes.png. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, [cit ]. Dostupné z: File:2 cameras.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "FY_086_Světelné jevy_ Odraz světla"

Podobné prezentace


Reklamy Google