Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vypuklé zrcadlo Erik Bambušek Ondřej Pavelka Zrcadlo je dostatečně hladký povrch odrážející světlo, čímž vzniká obraz předmětů před zrcadlem. Používá.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vypuklé zrcadlo Erik Bambušek Ondřej Pavelka Zrcadlo je dostatečně hladký povrch odrážející světlo, čímž vzniká obraz předmětů před zrcadlem. Používá."— Transkript prezentace:

1

2 Vypuklé zrcadlo Erik Bambušek Ondřej Pavelka

3 Zrcadlo je dostatečně hladký povrch odrážející světlo, čímž vzniká obraz předmětů před zrcadlem. Používá se běžně v domácnosti, dopravních prostředcích, zdravotnictví, optických zařízeních, osvětlovacích tělesech či v měřicích přístrojích atd.

4 První zrcadla tvořila obvykle deska z leštěného kovu, nejčastěji ze stříbra. Současná zrcadla jsou tvořena často tenkou vrstvou hliníku nanesenou na zadní stranu skleněné tabule. Protože vrstva je nanesena zezadu, je zrcadlo trvanlivější, za cenu o málo nižší kvality obrazu. Tento typ zrcadla odráží asi 95% dopadajícího světla. Zadní strana je často natřena ochrannou vrstvou proti korozi a poškození kovu. V náročných optických aplikacích se používají dielektrická zrcadla, kde odrazná vrstva není tvořena kovem, ale vrstvou dielektrika.

5 Podle tvaru se rozlišuje: Rovinné zrcadlo Duté (konkávní) zrcadlo Vypuklé (konvexní) zrcadlo Rovinné zrcadlo: V rovinném zrcadle mění rovnoběžný paprsek světla svůj směr šíření, přičemž stále zůstává rovnoběžný. Obrazy vzniklé v rovinném zrcadle jsou zdánlivé obrazy se stejnými rozměry jako původní objekt. Duté zrcadlo a vypuklé zrcadlo: Naproti tomu dutá a vypuklá zrcadla mění rovnoběžný paprsek na sbíhavý či rozbíhavý. Obraz je zmenšený, přímý a zdánlivý.

6 Vypuklé zrcadlo má odrazovou vrstvu na vnější straně. Paprsky se po odrazu od vypuklého zrcadla rozptylují rovnoběžné s optickou osou vypuklého zrcadla a odrážejí se tak, jako by vycházely z ohniska za zrcadlem. Obraz předmětu vytvořený vypuklým zrcadlem je vždy neskutečný a nepřevrací se.

7 Využití: - zrcadla u nepřehledných míst na silnicích - zpětná zrcátka - dekorační interiérové zrcadlo - zdravotnictví (stomatolog, optika, ušní a krční oddělení) - konstrukce velkých dalekohledů - konstrukce reflektorů (osvětlovací tělesa) - konstrukce měřících přístrojů

8 Příklady využití : zpětné zrcátko automobilu zpětné zrcátko motocyklu

9 Vypuklé zrcadlo – na nepřehledných křižovatkách

10 interiérová dekorace Vypuklé zrcadlo – hvězdářský dalekohled

11 Zdroje: http://www.gymhol.cz/pro http://cs.wikipedia.org/wiki/Vypukl%C3%A9_zrcadlo Encyklopedie: Svět vědy a techniky


Stáhnout ppt "Vypuklé zrcadlo Erik Bambušek Ondřej Pavelka Zrcadlo je dostatečně hladký povrch odrážející světlo, čímž vzniká obraz předmětů před zrcadlem. Používá."

Podobné prezentace


Reklamy Google