Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZRCADLA A KALEIDOSKOP Zrcadlo je dostatečně hladký povrch odrážející světlo, čímž vzniká obraz předmětů před zrcadlem. Používá se běžně v domácnosti, dopravních.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZRCADLA A KALEIDOSKOP Zrcadlo je dostatečně hladký povrch odrážející světlo, čímž vzniká obraz předmětů před zrcadlem. Používá se běžně v domácnosti, dopravních."— Transkript prezentace:

1 ZRCADLA A KALEIDOSKOP Zrcadlo je dostatečně hladký povrch odrážející světlo, čímž vzniká obraz předmětů před zrcadlem. Používá se běžně v domácnosti, dopravních prostředcích, zdravotnictví, optických zařízeních, osvětlovacích tělesech či v měřicích přístrojích atd. Podle tvaru se rozlišuje: Rovinné zrcadlo Duté (konkávní) zrcadlo Vypuklé (konvexní) zrcadlo

2 POPIS ZRCADLA Jako zrcadlo může sloužit rovné rozhraní materiálů s různým indexem lomu. První zrcadla, vyráběná člověkem, tvořila obvykle deska z leštěného kovu, často ze stříbra. Současná zrcadla jsou tvořena často tenkou vrstvou hliníku nanesenou na zadní stranu skleněné tabule. Protože vrstva je nanesena zezadu, je zrcadlo trvanlivější, za cenu o málo nižší kvality obrazu. Tento typ zrcadla odráží asi 95% dopadajícího světla. Zadní strana je často natřena ochrannou vrstvou proti korozi a poškození kovu.

3 ÚČINKY V rovinném zrcadle mění rovnoběžný (kolimovaný) paprsek světla svůj směr šíření, přičemž stále zůstává rovnoběžný; obrazy vzniklé v rovinném zrcadle jsou vždy zdánlivé, vzpřímené, stejně veliké a souměrné s předmětem podle roviny zrcadla. Naproti tomu dutá a vypuklá zrcadla mění rovnoběžný paprsek na sbíhavý či rozbíhavý.

4 Použití Zpětná zrcátka se používají v dopravních prostředcích (auta, motocykly atd.) a umožňují řidiči vidět jiná vozidla jedoucí za nimi. Větší zrcadla se v silniční dopravě používají také na nepřehledných či nebezpečných silničních křižovatkách.

5 Použití Běžným příkladem užití zakřivených zrcadel jsou reflektory automobilů. Zde se používají parabolická konkávní (vydutá) zrcadla. Dalšími zrcadly jsou konvexní (vypuklá) zrcadla.

6 Použití Zrcadla jsou někdy používána jako část bezpečnostních systémů tak, že jedna kamera může sledovat současně více než jeden směr pohledu.

7 Použití Zrcadlo se používá na kontrolu částí těla, u kterých je těžké nebo nemožné vidět je přímo, např. tvář, krk, ústa, oči atd. Též se kontroluje fyzický vzhled nebo různé činnosti jako holení, stříhání vlasů atd.

8 Použití Zrcadlo může sloužit i coby divadelní a filmová rekvizita Existují též sluneční brýle se zpětným pohledem, kde levý konec levého skla a pravý konec pravého skla fungují jako zrcadla.

9 Použití Zrcadla a zrcátka se běžně používají i v mnoha optických přístrojích či ve velkých optických systémech - například : hvězdářské dalekohledy (reflektor), fotoaparáty resp. zrcadlovky, dělostřelecké dalekohledy či ponorkové periskopy.

10 PERISKOPY

11

12 Použití Zrcadla mohou sloužit i jako zdroj zábavy - používají se v zrcadlových bludištích a zábavních parcích pro pobavení návštěvníků

13

14

15 Použití Atentát z 27. května 1942 - Reinhard Heydrich, říšský protektor Čech a Moravy byl velmi vážně raněn při výbuchu bomby (Operace Anthropoid). Pro signalizaci příjezdu Heydrichova kabrioletu od Panenských Břežan prý atentátník Josef Valčík použil zrcátko, kterým vrhl sluneční prasátko.

16 Použití Konkávní zrcadla prý byla použita i během bitvy u Salaminy, kdy s jejich pomocí Řekové úspěšně zapalovali perské válečné lodě. Historicky to ale není doloženo, ačkoliv technicky to tehdy možné bylo.

17 Použití Konkávní zrcadla se používají také v experimentálních slunečních elektrárnách, kde sluneční světlo soustředěné do jednoho malého ohniska z většího množství konkávních zrcadel slouží jakožto zdroj levné tepelné energie pro ohřívání vodní páry, která je pak použita pro pohon parní turbíny (tzv. solární resp. sluneční elektrárna - zvláštní typ tepelné elektrárny)

18 Jednosměrné zrcadlo Jednosměrné zrcadlo, zvané též polopropustné zrcadlo, odráží asi polovinu světla a druhou polovinu propouští. Je to tabule skla pokrytá vrstvou kovu o tloušťce jen několika atomů, která propouští část světla (na obě strany). Používá se mezi tmavou místností a jasně osvětlenou místností. Osoby na jasně osvětlené straně vidí svůj vlastní odraz - vypadá jako obyčejné zrcadlo. Osoby na tmavé straně vidí skrze zrcadlo - zrcadlo vypadá jako průhledné okno. Může být použito v nemocnicích na kontrolu pacientů atd.

19 Vypuklé zrcadlo  Vypuklé zrcadlo je, stejně jako jiná zrcadla, založeno na principu odrazu slunečních paprsků. Ohnisko a střed křivosti zrcadla se nachází za zrcadle. Obraz v zrcadle je vždy zmenšený, což způsobuje, že se v zrcadle dokáže odrážet větší zorné pole (rozsah pozorované scény) než např. u rovinného zrcadla.

20 Studiem světla a jeho interakcemi s hmotou se zabývá optika.

21 KALEIDOSKOP "Kaleidoskop či krasohled je dětská hračka, která pomocí soustav zrcadel a barevných tělísek vytváří neopakovatelné obrazce při pohledu proti světelnému zdroji“

22

23 KALEIDOSKOP Potřeby: lesklý papír 15 x 15 cm, kartón 6 x 6 cm, průsvitný papír, slabá průhledná fólie, zářivě vzorovaný papír rozstříhaný na malé kousky, tužka, pravítko, nůžky, lepící páska, fix Postup: Z lesklého kartónu nastříháme 3 pruhy o stejných rozměrech a slepíme je lepící páskou po dlouhé straně k sobě

24 Slepením dostaneme trojúhelníkovou trubici
Slepením dostaneme trojúhelníkovou trubici. Tu postavíme na kartón a obkreslíme. Vzniklý tvar vystřihneme. Vystřižený kartón přilepíme k zrcátkům. Uprostřed kartónu uděláme tužkou otvor. Umístíme trojúhelníkovou trubku na fólii. Obkreslíme trubku a vystřihneme. To samé uděláme s průsvitným papírem.

25 Lepící páskou slepíme trojúhelníky z fólie a průsvitného papíru dohromady podél jejich dvou stran. Dáme dovnitř barevné kousky barevného papíru. Slepíme třetí stranu trojúhelníku. Potom trojúhelník přilepíme k otevřenému konci trubice s průsvitným papírem ven

26 JAK FUNGUJE ZRCADLO? Když světlo dopadne na zrcadlo, prochází průhlednou vrstvou skla. Pod ním je vrstva lesklého kovu, od kterého se odrazí. Všechny světelné paprsky se odrazí rovnoběžně. Matné, hrubé povrchy rozptylují světlo do všech směrů.

27 FAKTA Měsíční světlo je ve skutečnosti světlo Slunce, které se odrazilo od povrchu Měsíce.

28


Stáhnout ppt "ZRCADLA A KALEIDOSKOP Zrcadlo je dostatečně hladký povrch odrážející světlo, čímž vzniká obraz předmětů před zrcadlem. Používá se běžně v domácnosti, dopravních."

Podobné prezentace


Reklamy Google