Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Biosyntéza a degradace proteinů Bruno Sopko. Obsah Proteosyntéza Post-translační modifikace proteinů Degradace proteinů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Biosyntéza a degradace proteinů Bruno Sopko. Obsah Proteosyntéza Post-translační modifikace proteinů Degradace proteinů."— Transkript prezentace:

1 Biosyntéza a degradace proteinů Bruno Sopko

2 Obsah Proteosyntéza Post-translační modifikace proteinů Degradace proteinů

3 Proteosyntéza

4 Tvorba Aminoacyl-tRNA 1.Amino kyselina + ATP ↔ Aminoacyl-AMP + Pp i 2.Aminoacyl-AMP + tRNA ↔ Aminoacyl-tRNA + AMP Souhrně: Amino kyselina + ATP + tRNA ↔ Aminoacyl-tRNA + AMP + PP i

5 Krystalografická struktura binárního komplexu cysteinyl-trna synthetázy s trnacys:

6 Inicializace proteosyntézy:

7 Elongace:

8 Ukončení syntézy proteinu:

9 Obrázek elektronového mikroskopu

10 Post-translační modifikace proteinů

11 Protein folding a role chaperonů Sekundární struktura Supersekundární motivy Hydrofobní domény Disulfidické vazby (protein disulphide isomerase – PDI) Prolin (peptidyle proline isomerase – PPI) Moleculární chaperony jsou proteiny, které pomáhají ne-kovalentnímu foldingu nebo unfoldingu, tvorbě nebo rozpadu dalších makromolekulárních struktur

12 Půdorysný pohled na GroES/GroEL, komplexní modelGroESGroEL bakteriálního chaperonu

13 Proteolytické modifikace

14 Kotranslační translokace https://iwasa.hms.harvard.edu/project_pages/translocation/downloads/cotranslational_ translocation.mov

15 Tvorba aktivního insulinu

16 Glykosylace

17 http://employees.csbsju.edu/hjakubowski/classes/ch331/cho/eranimation.gif

18 http://employees.csbsju.edu/hjakubowski/classes/ch331/cho/golgianimation.gif

19 Další modifikace proteinů Hydroxylace (hydroxyprolin, hydroxylysin) Methylace (mono-, di- and even trimethyllysin) FOSFORYLACE Karboxylace (γ-karboxyglutamát) Acetylace ……..

20 Degradace proteinů

21 Proteázy Serinové proteázy (trypsin, chymotrypsin, elastáza ….) Aspartátové proteázy (pepsin, některé proteázy v lysosomech, renin, HIV-proteáza …) Metaloproteázy (karboxypeptidázy, různé metaloproteázy v matrixu…) Cysteinové proteázy (papain, katepsiny, kaspázy, kalpainy …)

22 Systémy pro štěpení proteinů Vakuolární (lysosomy, endosomy, ER, …) Ubiquitinový systém (proteasom)

23 Ubiquitonový systém I.

24 Ubiquitonový systém II. http://www.hhmi.org/biointeractive/media/proteasome-lg.wmv

25 Aktivace proteáz Většina proteáz je syntetizována jako větší pre- proteiny. Během aktivace je od pre-proteinů odštěpena inhibiční část. V některých případech aktivace vyžaduje disociaci inhibičního proteinu K aktivaci může dojít poté, co je protein dopraven do příslušného kompartmentu v buňce nebo do mezibuněčného prostoru. Kaspásy učinné v iniciaci apoptózy jsou aktivovány interakcí s velkým komplexem cytoskeletárních a activačních proteinů, nazývaným apoptosom.

26 Inhibitory proteáz IAP jsou proteiny které blokují apoptózu vazbou a následnou inhibicí kaspáz. Apoptózu-stimulující protein Smac má antagonistický efekt k IAP na kaspázy. TIMP, inhibitory metaloproteáz, jsou produkovány v buňkách. Jejich inhibiční domény interagují přímo s katalytickým Zn 2+. Cystatiny jsou inhibitory of lysosomálních katepsinů. Některé z nich (také nazývané stefiny) se nacházejí v cytosolu jiné v mezibuněčném prostor. Cystatiny chrání buňky proti katepsinům které by mohly uniknout z lysozomů. Serpiny jsou velmi rozšířené proteiny, které používají specifický sebevražedný mechanismus k inhibici serinových nebo cysteinových proteáz. Zásadní změna konformace serpinů je způsobena odštěpením substrátové smyčky. Toto vede k „zmatení“ aktivního centra proteázy a brání dokončení reakce. Serpin zůstává kovalentně vázán na proteázu a tvoří acyl-enzymový meziprodukt. Nespecifický: α 2 -makroglobulin


Stáhnout ppt "Biosyntéza a degradace proteinů Bruno Sopko. Obsah Proteosyntéza Post-translační modifikace proteinů Degradace proteinů."

Podobné prezentace


Reklamy Google