Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vítejte na farmě Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Edita Havránková. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vítejte na farmě Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Edita Havránková. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN:"— Transkript prezentace:

1 Vítejte na farmě Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Edita Havránková. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. KLIKEJ!

2 Poznávejte zvířátka, říkejte, jaké dělají zvuky, kde žijí anebo čím se živí.

3 Znáte písničku o pejskovi?  Skákal pes, přes oves, přes zelenou louku, šel za ním myslivec, pero na klobouku... přes zelenou louku, šel za ním myslivec, pero na klobouku...

4

5 Znáte písničku o husách?  Když jsem husy pásala...  Maličká su, husy pasu...  Andulko šafářova, husičky nemáš doma...

6

7 A co písnička o kočce?  Kočka leze dírou, pes oknem... pes oknem... nebo říkadlo: nebo říkadlo: Naše kočka strakatá, měla čtyři koťata. Jedno mourek, druhé bílé, třetí žluté, roztomilé. A to čtvrté strakaté, po mamince okaté.

8

9 Také kravičky se objevily v písničkách:  Dú kravičky, dú, z pastvy dědinú. z pastvy dědinú. Co to ale značí, Co to ale značí, že se tuze mračí, že se tuze mračí, dneska k večeru, dneska k večeru, dneska k večeru. dneska k večeru.

10

11 Možná znáte tuto písničku celou:  Když jsem já sloužil to druhé léto, vysloužil jsem si kachničku za to. vysloužil jsem si kachničku za to. A ta kačka bláto tlačká, A ta kačka bláto tlačká, a to kuře krákoře, běhá po dvoře, a to kuře krákoře, běhá po dvoře, má panenka pláče doma v komoře. má panenka pláče doma v komoře.

12

13 Lidové říkadlo o koze:  Naše koza strakatá měla pěkná kůzlata. měla pěkná kůzlata. Sousedova vedlejší, Sousedova vedlejší, měla ještě pěknější. měla ještě pěknější.

14

15 Také o koníčkách bylo složeno mnoho písniček:  Když jsem já ty koně pásal...  Okolo Třeboně...  Až já pojedu přes ten les, jen ty mě koníčku pěkně nes...  Když jsem já ty koně pásal...

16

17 Také prasátko se objevilo v písničce Když jsem já sloužil...  Když jsem já sloužil to čtvrté léto, vysloužil jsem si vepříka za to. vysloužil jsem si vepříka za to. A ten vepř jako pepř, A ten vepř jako pepř, a ta husa chodí bosa, a ta husa chodí bosa, a ta kačka bláto tlačká, a ta kačka bláto tlačká, a to kuře krákoře, běhá po dvoře, a to kuře krákoře, běhá po dvoře, má panenka pláče doma v komoře. má panenka pláče doma v komoře.

18

19 Ovečka v lidových písních:  Běžela ovečka hore do kopečka hore do kopečka a za ní beránek a za ní beránek žalovat na zámek... žalovat na zámek...

20

21 Lidové říkadlo o kohoutu:  Kde je kohout? Na dvoře. Kde je myš? V komoře. Kde je myš? V komoře. Pejsek je v předsíni, Pejsek je v předsíni, kočička v kuchyni, kočička v kuchyni, krávy jsou ve stádě, krávy jsou ve stádě, kozy jsou v zahradě. kozy jsou v zahradě.

22 Všem těmto zvířátkům se říká hospodářská nebo také domácí zvířata. Je to proto, že člověku poskytují užitek. Dokážete podle obrázků určit, které zvířátko nám poskytuje tyto věci?

23 Znali jste zvířátka? Tak co třeba malá odměna?

24 Zdroje: Uveřejněné odkazy [cit. 2011-03-05]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: Pes: http://www.clker.com/clipart-63951.html Pes s kostí: http://www.clker.com/clipart-23275.html Pelíšek: http://www.clker.com/clipart-11723.html Kočka: http://www.clker.com/clipart-6990.html Myš: http://www.clker.com/clipart-10111.html Mléko: http://www.clker.com/clipart-3921.html http://www.clker.com/clipart-14863.html Kráva: http://www.clker.com/clipart-11670.html Kůň: http://www.clker.com/clipart-6999.html Prase: http://www.clker.com/clipart-13631.html Ovce: http://www.clker.com/clipart-11663.html Kachna: http://www.clker.com/clipart-4605.html Kohout: http://www.clker.com/clipart-3320.html Husa: http://www.clker.com/clipart-goose.html Husa: http://www.clker.com/clipart-goose-4.html http://www.clker.com/clipart-goose-bird.html Kachně: http://www.clker.com/clipart-40442.html Kachna: http://www.clker.com/clipart-3069.html Smajlík: http://www.clker.com/clipart-4256.html Koza: http://www.clker.com/clipart-11795.html http://www.clker.com/clipart-3448.html Prase2: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Sow_with_piglet.jpg Ovce: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Flock_of_sheep.jpg Kráva: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Cesky_strakaty_krava.jpg Psí bouda: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:DogHouse_Dash_President_Harrison.jpg Rybník: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bezdrev_in_October.jpg Sýr: http://www.clker.com/clipart-12558.html Vejce: http://www.clker.com/clipart-4066.html Šunka: http://www.clker.com/clipart-10022.html Pečené kuře: http://www.clker.com/clipart-3283.html Pečená kachna: http://www.clker.com/clipart-11197.html Peří: http://www.clker.com/clipart-26250.html Zloděj: http://www.clker.com/clipart-burgular-robber-theif.html Vlna: http://www.clker.com/clipart-2549.html Kmeny: http://www.clker.com/clipart-25040.html Uveřejněné odkazy [cit. 2011-03-05]. Dostupné pod licencí Creative Commons na WWW: LUDEK. Pole2: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Pole_v_Cesku_lan_bez_mezi.jpg PENG. Hnůj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Misthaufen16.JPG ERVÍN POSPÍŠIL. Slepice: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Hen_with_chickens_in_native_breeding.jpg FLICKRLICKR. Tráva: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Grass-JW.jpg MAREK SILARSKI. Kůň: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:%C5%B9rebak_1.jpg JERZY OPIOŁA. Salaš: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Podska%C5%82y_a6.jpg ADRIAN.BENKO. Pšenice: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Wheat_field.jpg PACKA. Rybník: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Prague_Hrncire_Smatlik.jpg TOMASZ KURAN. Stodola: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Barn_in_Poland01.jpg


Stáhnout ppt "Vítejte na farmě Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Edita Havránková. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN:"

Podobné prezentace


Reklamy Google