Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Koksovna Karolina, tehdy známá jako důl Karolina, byla založena v roce 1842 Moravsko-Ostravskou uhelnou společností, ale v roce 1843 ho odkoupil Salomon.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Koksovna Karolina, tehdy známá jako důl Karolina, byla založena v roce 1842 Moravsko-Ostravskou uhelnou společností, ale v roce 1843 ho odkoupil Salomon."— Transkript prezentace:

1

2  Koksovna Karolina, tehdy známá jako důl Karolina, byla založena v roce 1842 Moravsko-Ostravskou uhelnou společností, ale v roce 1843 ho odkoupil Salomon Mayer Rothschild, z rodu Rothschildu a investoval do ní velkou část svého jmění. Ostrava touto koksovnou přispěla k celou Rakousko-Uherské parní revoluci.   --- Salomon Mayer Rothschild (*1774 +1855)

3  V roce 1864 připojili ke Karolině důl Antonín s větrní a vodní jámou což zvýšilo produktivitu dolu (koksovny)

4  V roce 1870 byla Karolina spolu s koksovnou, dolem Antonín a dole Šalomoun pronajata na 25 let Uhelné a koksárenské společnosti v Ostravě na Moravě. Pak v roce 1890 byla definitvně připojena k dolu Šalamoun a pot= sloužila jen jako pomocná koksovna a důl.

5  byla v provozu do roku 1982. Žofinská huť byla uzavřena 1972 a elektrárna v 1974. Ještě do roku 1983 sloužila bývalá elektrárna jako teplárna pro zásobování Ostravy parou a teplou vodou. Velkou perlou byl samostatný chemický závod, který vznikl v roce 1926. Její provoz už nebyl a pravděpodobně nebude nikdy obnoven, slouží jako památka Ostravy  FOTO:

6  Důl byl pojmenován podle snachy Rotschilda  Důl je středoevropskou památkou a velkou zajímavostí celé Ostravy  V dole se vyskytovalo velké množství nebezpečných plynů o kterých se nevědělo  Důl je dodnes používán pro kulturní akce.

7  Autoři:  Matěj Gregor, Michal Odstrčilík, Jiří Koutný  Zdroje: cs.wikipedia.org/dulkarolina/  Goodle.com obrázky Dul Karolina.. 2015


Stáhnout ppt " Koksovna Karolina, tehdy známá jako důl Karolina, byla založena v roce 1842 Moravsko-Ostravskou uhelnou společností, ale v roce 1843 ho odkoupil Salomon."

Podobné prezentace


Reklamy Google