Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kodaň Karel Jurásek. Informace  Hlavní město: kodaň koda Hlavní město  Rozloha: 43 094 km Rozloha  Počet obyvatel: 5 608 784 ² Počet obyvatel  Poloha:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kodaň Karel Jurásek. Informace  Hlavní město: kodaň koda Hlavní město  Rozloha: 43 094 km Rozloha  Počet obyvatel: 5 608 784 ² Počet obyvatel  Poloha:"— Transkript prezentace:

1 Kodaň Karel Jurásek

2 Informace  Hlavní město: kodaň koda Hlavní město  Rozloha: 43 094 km Rozloha  Počet obyvatel: 5 608 784 ² Počet obyvatel  Poloha: severní Evropa, Jutský poloostrov, ostrovy Sjaeland, Fyn a další menší ostrovy, ze západu pevninu omývají vlny Severního a z východu Baltského moře  Jazyk: dánština Jazyk  Státní zřízení:konstituční monarchie Státní zřízení

3 Přírodní podmínky  Povrch země je tvořen rovinami a nížinami  Dánské podnebí je oceánské  Léta jsou chladná, zimy pak mírné a deštivé  Časté jsou větry a mlhy  Západ země pokrývají vřesoviště a rašeliniště  Na východě jsou listnaté lesy

4 Historie  Území dnešního Dánska bylo osídleno germánskými kmeny.  Až do 11. stol. byli Dáni známi jako Vikingové.  V 18. století reformy přispěly k průmyslové revoluci a k přeměně Dánska na konstituční monarchii.  9.5. 1940 bylo Dánsko nacistickým Německem.  Po válce se Dánsko stalo členem NATO a v roce 1973 se připojilo také k Evropské unii.

5 Hospodářství  Pěstují - pšenici, brambory a cukrovou řepu.  chov :skot, prase a drůbež.  Významný je mořský rybolov.  má malé množství nerostných surovin. Těží se černé uhlí, sůl,ropa a zemní plyn.  Tepelné a větrné elektrárny.

6 Hospodářství  Potravinářský průmysl : máslo a sýry.  strojírenský průmysl: zemědělské stroje,stavba lodí.  chemický průmysl : umělá hnojiva.

7 Zajímavosti  Dánské království je nejstarším existujícím královstvím.  patří mezi země, které se pyšní nádhernou a čistou přírodou i mimořádnou kulturní tradicí.  V Dánsku je vysoká míra alkoholismu.  V 8.-11. století podnikali výpravy jako Vikingové.  památky jsou psané runami, dnes píší latinkou.  Møn

8 Zdroje  http://dansko.tripzone.cz/ http://dansko.tripzone.cz/  http://www.studiumvdansku.cz/zajimavo sti-danska-a-fakta-o-dansku http://www.studiumvdansku.cz/zajimavo sti-danska-a-fakta-o-dansku  http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C3%A1ns ko http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C3%A1ns ko  http://www.cykloknihy.cz/cykloturistika/cl anky/2000/5/dansko_ostrovy.htm http://www.cykloknihy.cz/cykloturistika/cl anky/2000/5/dansko_ostrovy.htm  http://www.info- tour.info/dansko/mistopis.htm


Stáhnout ppt "Kodaň Karel Jurásek. Informace  Hlavní město: kodaň koda Hlavní město  Rozloha: 43 094 km Rozloha  Počet obyvatel: 5 608 784 ² Počet obyvatel  Poloha:"

Podobné prezentace


Reklamy Google