Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dánské království Kongeriget Danmark. Poloha země ležící v severní Evropě Spolu s Grónskem a Faerskými ostrovy tvoří státní celek Dánské království Dánsko.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dánské království Kongeriget Danmark. Poloha země ležící v severní Evropě Spolu s Grónskem a Faerskými ostrovy tvoří státní celek Dánské království Dánsko."— Transkript prezentace:

1 Dánské království Kongeriget Danmark

2 Poloha země ležící v severní Evropě Spolu s Grónskem a Faerskými ostrovy tvoří státní celek Dánské království Dánsko je nejmenší ze skandinávských zemí, neleží však na Skandinávském poloostrově Je tvořeno Jutským poloostrovem, ostrovy Fyn, Sjælland a stovkami dalších menších ostrovů Na východě je omýváno Baltským mořem a na západě mořem Severním. Jedinou suchou hranici má Dánsko na jihu s Německem

3

4 Základní informace Hlavní město:Kodaň (København) Hlavní město:Kodaň (København) Rozloha:43 094 km² (130. na světě) Rozloha:43 094 km² (130. na světě) Nejvyšší bod:Møllehøj (170,86 m n. m.) Nejvyšší bod:Møllehøj (170,86 m n. m.) Časové pásmo:+1 Časové pásmo:+1 Počet obyvatel:5 447 084 (108. na světě) Počet obyvatel:5 447 084 (108. na světě) Hustota zalidnění:126 ob. / km² (80. na světě) Hustota zalidnění:126 ob. / km² (80. na světě) Jazyk:dánština Jazyk:dánština Náboženství:luteráni 85%, katolíci, muslimové Náboženství:luteráni 85%, katolíci, muslimové Státní zřízení:konstituční monarchie Státní zřízení:konstituční monarchie Měna:Dánská koruna (DKK) Měna:Dánská koruna (DKK) Hymna: Der er et Yndigt Land Hymna: Der er et Yndigt Land

5 Historie V 6. století až 7. století přicházeli Normané z jižní Skandinávie. V 6. století až 7. století přicházeli Normané z jižní Skandinávie. Dánsko bylo poprvé sjednoceno Haroldem Modrozubým okolo roku 980. Dánsko bylo poprvé sjednoceno Haroldem Modrozubým okolo roku 980. Až do 11. stol. byli Dáni známi jako Vikingové Až do 11. stol. byli Dáni známi jako Vikingové V 18. století reformy osvícenského absolutismu přispěly k průmyslové revoluci a k pozdější přeměně Dánska na konstituční monarchii V 18. století reformy osvícenského absolutismu přispěly k průmyslové revoluci a k pozdější přeměně Dánska na konstituční monarchii Po druhé šlesvické válce v roce 1864 Dánsko muselo postoupit Prusku Holštýnsko a jižní část Šlesvicka, kde převládalo německé obyvatelstvo Po druhé šlesvické válce v roce 1864 Dánsko muselo postoupit Prusku Holštýnsko a jižní část Šlesvicka, kde převládalo německé obyvatelstvo Po této události přijalo Dánsko politiku neutrality, kterou zachovalo i během první světové války. Po první světové válce byla část Šlesvicka vrácena Dánsku. Po této události přijalo Dánsko politiku neutrality, kterou zachovalo i během první světové války. Po první světové válce byla část Šlesvicka vrácena Dánsku. 1940 bylo Dánsko napadeno nacistickým Německem a navzdory domácímu odboji zůstalo okupováno až do osvobození v květnu 1945. Po válce se Dánsko stalo členem NATO a v roce 1973 Evropské unie. 1940 bylo Dánsko napadeno nacistickým Německem a navzdory domácímu odboji zůstalo okupováno až do osvobození v květnu 1945. Po válce se Dánsko stalo členem NATO a v roce 1973 Evropské unie.

6 Politický systém Státní zřízení:konstituční monarchie Státní zřízení:konstituční monarchie Hlava státu:královna Markéta II.(Margrethe) Hlava státu:královna Markéta II.(Margrethe) Předseda vlády:Anders Fogh Rasmussen Předseda vlády:Anders Fogh Rasmussen Parlament je od roku 1953 jednokomorový, má 179 křesel a nazývá se Folketing. Parlament je od roku 1953 jednokomorový, má 179 křesel a nazývá se Folketing. Volby do parlamentu jsou každé čtyři roky a dvě křesla v něm náleží i reprezentantům Grónska a dvě reprezentantům Faerských ostrovů. Volby do parlamentu jsou každé čtyři roky a dvě křesla v něm náleží i reprezentantům Grónska a dvě reprezentantům Faerských ostrovů.

7 Přírodní poměry Dánsko leží na Jutském poloostrově a na 443 pojmenovaných ostrovech (76 celoročně obývaných) Dánsko leží na Jutském poloostrově a na 443 pojmenovaných ostrovech (76 celoročně obývaných) Nejdůležitější jsou ostrovy Fyn a Sjælland. Dalšími velkými ostrovy jsou Lolland, Falster, Langeland, Møn, Ærø, Als a Bornholm Nejdůležitější jsou ostrovy Fyn a Sjælland. Dalšími velkými ostrovy jsou Lolland, Falster, Langeland, Møn, Ærø, Als a Bornholm Povrch země je tvořen rovinami a nížinami, průměrná výška dosahuje jen 30 m n. m. Povrch země je tvořen rovinami a nížinami, průměrná výška dosahuje jen 30 m n. m. Dánské podnebí je oceánské s rostoucími kontinentálními vlivy směrem k Baltskému moři. Léta jsou chladná, zimy pak mírné a deštivé Dánské podnebí je oceánské s rostoucími kontinentálními vlivy směrem k Baltskému moři. Léta jsou chladná, zimy pak mírné a deštivé Západ země pokrývají vřesoviště a rašeliniště Západ země pokrývají vřesoviště a rašeliniště

8 Ekonomika Dánsko patří mezi státy s moderním tržním hospodářstvím, technicky vyspělým zemědělstvím a rozsáhlou vládní sociální politikou Dánsko patří mezi státy s moderním tržním hospodářstvím, technicky vyspělým zemědělstvím a rozsáhlou vládní sociální politikou V zemědělství pracuje jen 6 % ekonomicky činného obyvatelstva, Obdělávaná půda tvoří asi 56 % rozlohy, což je nejvíce v Evropě. Dánské zemědělství je charakteristické velkou intenzitou, vysokou produktivitou a mechanizací V zemědělství pracuje jen 6 % ekonomicky činného obyvatelstva, Obdělávaná půda tvoří asi 56 % rozlohy, což je nejvíce v Evropě. Dánské zemědělství je charakteristické velkou intenzitou, vysokou produktivitou a mechanizací Pěstují se obilniny (pšenice), brambory a cukrová řepa). Základem zemědělské výroby je chov skotu, prasat a drůbeže Pěstují se obilniny (pšenice), brambory a cukrová řepa). Základem zemědělské výroby je chov skotu, prasat a drůbeže Významný je mořský rybolov. Dánsko má malé množství nerostných surovin. V malé míře se těží černé uhlí, stavební materiály, sůl, ropa a zemní plyn. Významný je mořský rybolov. Dánsko má malé množství nerostných surovin. V malé míře se těží černé uhlí, stavební materiály, sůl, ropa a zemní plyn.

9 Ekonomika Většina elektráren je tepelných. Většina elektráren je tepelných. Specifický je vysoký podíl větrných elektráren na výrobě elektrické energie (10 %) Specifický je vysoký podíl větrných elektráren na výrobě elektrické energie (10 %) Velké zastoupení má průmysl potravinářský (máslo, sýry), strojírenský (zemědělské stroje), stavba lodí, chemický (umělá hnojiva), dřevozpracující a elektrotechnický. Velké zastoupení má průmysl potravinářský (máslo, sýry), strojírenský (zemědělské stroje), stavba lodí, chemický (umělá hnojiva), dřevozpracující a elektrotechnický. Takřka polovina průmyslových kapacit se nachází v Kodani a nejbližším okolí. Takřka polovina průmyslových kapacit se nachází v Kodani a nejbližším okolí.


Stáhnout ppt "Dánské království Kongeriget Danmark. Poloha země ležící v severní Evropě Spolu s Grónskem a Faerskými ostrovy tvoří státní celek Dánské království Dánsko."

Podobné prezentace


Reklamy Google