Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

území bývalé Velkomoravské říše Jižní Morava Vyhledávejte v příruční mapě.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "území bývalé Velkomoravské říše Jižní Morava Vyhledávejte v příruční mapě."— Transkript prezentace:

1

2 území bývalé Velkomoravské říše Jižní Morava Vyhledávejte v příruční mapě.

3 Nížiny Dolnomoravský úval, Dyjskosvratecký úval Úrodné nížiny podél dolního toku řeky Moravy a okolo řeky Dyje a jejího přítoku Svratky.

4 Řeky Morava, Dyje, Svratka Morava je nejdůležitější řekou tohoto kraje. Z pravé strany se do ní vlévá Dyje. Zleva ústí do Dyje Svratka.

5 Vodní nádrže Vranov, Nové Mlýny Dvě nádrže na řece Dyji slouží jako zdroj vody, k zadržení povodní i k rekreačním účelům.

6 Města Znojmo, Břeclav V obou městech je potravinářský průmysl, zejména konzervárny. Břeclav je dopravním uzlem a střediskem chemického průmyslu.

7 Města Uherské Hradiště, Hodonín Uherské Hradiště je největším městem Dolnomoravského úvalu. Hodonín je středisko Dolnomoravského úvalu.

8 Města Luhačovice Nejznámější moravské lázně jsou ukryty v lesích mezi Zlínem a Uherským Hradištěm.

9 Památky Bítov, Buchlov Hrad Bítov leží u řeky Dyje, královský hrad Buchlov chránil významnou cestu vedoucí přes Chřiby.

10 Památky Vranov nad Dyjí, Lednice Vranovský zámek najdeme na vysoké skále u nádrže Vranov. Zámek Lednice leží v rozsáhlém parku při pravém břehu Dyje.

11 Samostatná práce do sešitu Ať jsi ta anebo ten, do ruky si tužku vem, obkresli si naši vlast, pak zakresli, co už znáš. (Dnes: jižní Morava.) Nebude to žádná věda, pomůže ti vlastivěda.


Stáhnout ppt "území bývalé Velkomoravské říše Jižní Morava Vyhledávejte v příruční mapě."

Podobné prezentace


Reklamy Google