Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Politické strany II. Petr Machala. 1.Co jsou to politické strany? 2.Jak získávají politickou moc? 3.Jaké podmínky musí splňovat? 4.Jak vzniká a zaniká.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Politické strany II. Petr Machala. 1.Co jsou to politické strany? 2.Jak získávají politickou moc? 3.Jaké podmínky musí splňovat? 4.Jak vzniká a zaniká."— Transkript prezentace:

1 Politické strany II. Petr Machala

2 1.Co jsou to politické strany? 2.Jak získávají politickou moc? 3.Jaké podmínky musí splňovat? 4.Jak vzniká a zaniká politická strana? 5.Co je to kádrová strana? 6.Co je to opoziční strana? Co jsme se posledně učili?

3 a)Pravicové strany důraz na svobodu, svobodné podnikání a tržní mechanismus b)Levicové strany důraz na rovnost, větší odpovědnost státu c)Strany středu kompromis mezi levicovými a pravicovými stranami Jak dělíme politické strany podle politického spektra? Kam zařadit extrémistické strany?

4 Jak se odráží charakteristiky v praxi?

5 Strany ideologicky úzké strany, které oslovují jen úzkou skupinu voličů Strany „catch – all“ usilují o podporu všech vrstev společnosti, jedná se o dominantní strany Jak dělíme strany podle politických ideologií?

6 a)strany křesťanské b)strany liberální svoboda jedince, omezení státu, nerovnost lidí je přirozená a nutná c)strany konzervativní význam tradice a zvyků, varují před velkými změnami, silný stát

7 d)strany sociálnědemokratické v 19. stol. odmítaly vykořisťování nutnost sociální solidarity, zásahy státu e)strany komunistické f)strany fašistické

8 Najděte správné dvojice. strany „catch – all“sociální solidarita strany liberálnípodpora křesťanských hodnot strany sociálnědemokratickétřídní boj strany fašistickévarují před velkými změnami strany křesťanskéusilují o podporu všech vrstev strany komunistickéoslovují úzkou skupinu voličů strany konzervativníomezení státu strany ideologicky úzkéintolerance, xenofobie

9 Co je typické pro pravici a co pro levici? LEVICEPRAVICE individualizace, sociální jistoty, rovnost výsledků, deregulace, zásahy státu, kolektiv, minimální kompetence státu, reforma, snížení nezaměstnanosti, rovnost příležitostí, snížení inflace, liberalizace, formální svoboda

10 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Politické strany II. Petr Machala. 1.Co jsou to politické strany? 2.Jak získávají politickou moc? 3.Jaké podmínky musí splňovat? 4.Jak vzniká a zaniká."

Podobné prezentace


Reklamy Google