Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Spondylartritidy řadí se sem následující chorobné jendnotky 1. ankylosující spondylitida 2. psoriatická artritida 3. reaktivní artritidy 4. enteropatické.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Spondylartritidy řadí se sem následující chorobné jendnotky 1. ankylosující spondylitida 2. psoriatická artritida 3. reaktivní artritidy 4. enteropatické."— Transkript prezentace:

1 Spondylartritidy řadí se sem následující chorobné jendnotky 1. ankylosující spondylitida 2. psoriatická artritida 3. reaktivní artritidy 4. enteropatické artritidy 5. Nediferencované spondylartritidy

2 Patogeneza spondylartritid prvním krokem je zřejmě absorpce mikroorganismu nebo jeho části, nejspíše ve střevě, případně v urogenitálním ústrojí, endocytóza bakteriálních fragmentů antigen - prezentujícími buňkami vybavenými HLA Ag B27 degradace antigenního materiálu uvnitř buňky následovaná spojením tohoto antigenního peptidu s molekulou HLA B27 exprese tohoto binárního produktu (HLA-antigenpeptidový komplex) na povrchu buňky a nakonec interakce mezi tímto komplexem a receptorem T-lymfocytu, vybaveným znakem CD8 následuje exprese celé řady citokinů a rozvoj akutní zánětlivé reakce

3 Psoriatická artritida Psoriatická artritida je dle původní definice Wrihgtové a Molla z r.1976 artritida spojená s psoriázou, obvykle séronegativní (tzn., že v séru není přítomen revmatoidní faktor.

4 Diagnostická kritéria 1. psoriatické postižení kůže nebo nehtů + 2. jeden z následujících symptomů: artritida (bolest + otok) DIP kloubů trvající 4 > týdnů asymetrická artritida periferních kloubů trvající 4 > týdnů symetrická artritida periferních kloubů trvající 4 > týdnů při nepřítomnosti RF či revmatických uzlů rtg nález na periferních kloubech: eroze terminálních falang, deformita typu „pencil in cup“, kostená ankylóza, periostózy s neostrým okrajem vzhledu chmyří („fluffy periostosis“) páteřní bolest a ztuhlost s omezením hybnosti trvající 4 > týdnů rtg nález oboustranné sakroileitidy stadia II nebo jednostranné sakroileitidy stadi III nebo IV.

5 Charakteristické rysy (kdy myslet na psoriatickou artritidu) pozitivní rodinná anamnéza psoriázy asymetrické, oligoartikulární postižení postižení DIP kloubů dactylitis („párkovité prsty“) průběh s častými remisemi a exacerbacemi chybění revmatických uzlů chybění revmatoidních faktorů

6 Definice reaktivní artritidy Artritidy, které následují po infekci jiného orgánu, bez prlkazu mikrobiálního agens v postiženém kloubu.

7 2 formy reaktivní artritidy postvenerická postenteritická

8 Charakteristika reaktivní artritidy 1. Symetrická periferní oligoartritida s predilekčním postižením dolních končetin aasymetrickou sakroileitidou 2. Časovým vztahem k infekci, nejčastěji v urogenitálním či střevním traktu 3.genetická predispozice danaá těsným vztahem k HLA Ag B27, prevalence tohoto antigenu u reaktivních artritid je asi 80%.

9 Postvenerické ReA V úvodu těchto ReA je infekce urogenitálního traktu a za spouštěcí se tedy považuje agens s afinitou k urogenitálnímu traktu: Chlamydia trachomatis Neisseria gonorrhoea Ureaaplasma urealyticum Synonymem, užívaným v anglosaských zemích je SARA (Sexually Acquired Reactive Arthritis). Zvláštní formou ReA je Reiterův syndrom definovaný jako artritická episoda, v některých případech doprovázená očními příznaky (konjunk- tivitidou) po proběhlé ureitidě či cervicitidě. V současné době se tohoto pojmu používá i pro celou skupinu ReA (tedy např. „postenterický Reiterův syndrom“).

10 Průběh postvenerické ReA Onemocnění probíhá zpravidla s prudkým, akutním začátkem, často s bouřlivou kloubní symptomatologií a vysokou elevací RAF. Další vývoj onemocnění může být trojí: onemocnění proběhne jako jedna sporadická příhoda a dále se neopakuje onemocnění může relabovat po období úplné remise (epizo- dický průběh) onemocnění může přejít do chronicity

11 Postenteritické ReA V úvodu těchto reaktivních artritid je infekce gastrointestinálního traktu a za spouštěcí se tedy považuje agens s afinitou ke gastrointestinálnímu traktu: Salmonela enteritidis, typhi murium, heidelberg a cholereae suis Shigella dysenteriae, flexneri a enteritidis (?) Campylobacter jejuni Yersinia enterocolitica a pseudotuberculosis

12 Léčba reaktivních artritid více nž u ostatních spondylartritid zřejmý vztah k infekci v léčbě mohou hrát roli antibiotika léčba akutního onemocnění: nesteroidní antirevmatika kortikosteroidy antibiotika fyzikální prostředky kryoterapie dlahování S NSA vystačíme ve většině případů, jsou indikována nejen jako analgetikum, ale i jako antiflogistikum a je třeba je podávat u akutního onemocnění pravidelně v dostatečné tj. protizánětlivé dávce.

13 Léčba ReA antibiotiky u postvenerických: tetracyklinová ATB - Deoxymykoin po dobu alespoň 4 týdnů v dávce 2x100 mg/d nebo makrolid Summamed (pouze při aktuální infekci). u postenterických chinolony (ofloxacin - Tarivid, Ofloxin, pefloxacin - Abaktal)

14 Nediferencované spondylartritidy DIAGNOSTICKÁ KRITÉRIA - ESSG (EUROPEAN SPONDYLOARTHROPATHY STUDY GROUP) „Velká kritéria“ 1. Zánětlivá bolest zad 2. Artritida (aktuálně nebo v minulosti) postihující predilekčně klouby DK, nebo asymetrická artritida


Stáhnout ppt "Spondylartritidy řadí se sem následující chorobné jendnotky 1. ankylosující spondylitida 2. psoriatická artritida 3. reaktivní artritidy 4. enteropatické."

Podobné prezentace


Reklamy Google