Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Klinická propedeutika Úvod do studia klinických oborů, v němž se studenti seznamují s jeho základní problematikou, pojmy a metodami.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Klinická propedeutika Úvod do studia klinických oborů, v němž se studenti seznamují s jeho základní problematikou, pojmy a metodami."— Transkript prezentace:

1 Klinická propedeutika Úvod do studia klinických oborů, v němž se studenti seznamují s jeho základní problematikou, pojmy a metodami.

2 Předmětem klinických oborů je:  Prevence  Diagnostika  Léčba

3 Klinické obory  Vnitřní lékařství  Chirurgie  Gynekologie a porodnictví  Pediatrie  Ortopedie  Oftalmologie  Otorinolaryngologie  Dermatologie  Anesteziologie a resuscitace  Stomatologie  Psychiatrie

4 Klasifikace nemoci Příčiny Průběh a stadia Projevy Anamnéza Diagnóza Prognóza

5 Příčiny nemocí  Zevní a vnitřní  Nesprávná reakce organismu  Psychické a sociální vlivy

6 Zevní a vnitřní příčiny - Fyzikálně chemické (záření, chemikálie, léky) - Poranění - Pracovní prostředí - Mikroorganismy - Nedostatečná, nesprávná výživa

7 Vnitřní příčiny nemocí - Vývojové fáze organismu - Pohlaví - Dědičnost - Vrozené vlivy

8 Nesprávná odpověď organismu Reakce organismu na změnu je : nedostatečná, přehnaná nebo mylná. - Snížená tvorba protilátek - Alergie - Autoagresivní choroby (tělo mylně začne poškozovat vlastní orgány).

9 Psycho-sociální vlivy Podněty mozkové kůry se útrobním nervstvem přenáší na útrobní orgány (napětí, úzkost, strach…) a projeví se narušením činnosti orgánů.

10 Esenciální a symptomatická nemoc  Nemoc neznámého původu. Dosud neznáme přesnou příčinu (skleroza multiplex)  Sekundární, druhotná nemoc, která vznikne jako důsledek jiného onemocnění (sekundární hypertenze)

11 Průběh nemoci  Akutní  Chronický

12 Akutní – prudký průběh - probíhá krátce a končí uzdravením - probíhá krátce a končí smrtí - přechází do chronického stadia

13 Chronický – vleklý průběh - Většinou nekončí úplným uzdravením, zanechává určité změny na postiženém orgánu. - Období remise – chronické příznaky nejsou patrné (období klidu). - Relaps – období návratu chronické nemoci. - Akutní exacerbace – náhlé vzplanutí příznaků chronické nemoci.

14 Stadia nemoci  Latence = období bez příznaků, mezi působením příčiny a objevením se prvních příznaků.  Prodromálních příznaků = období neurčitých příznaků.  Manifestních příznaků = příznaky jsou zcela jasné a určitou nemoc lze podle nich rozpoznat.  Rekonvalescence = postupné zotavování.  Zakončení = úplné uzdravení, chronická nemoc, smrt.

15 Projevy nemoci  Subjektivní  Objektivní

16 Subjektivní – pociťuje pacient  Nespecifické (únava, nechutenství, špatná nálada, nauzea, bolest…).  Specifické (typická bolest, žluté vidění…). Většinou nejsou měřitelné.

17 Objektivní – jsou měřitelné.  Nespecifické (zrudnutí, horečka…)  Specifické (žloutenka, vysušení sliznic, bledost sliznic…).

18 Anamnéza – rozpomínání = rozhovor lékaře s nemocným. Důležitý je vztah důvěry a spolupráce s nemocným. 1. Rodinná anamnéza 2. Osobní anamnéza 3. Nynější onemocnění 4. Pracovní a sociální anamnéza

19 Diagnóza = určení nemoci na základě:  Shromažďování faktů (anamnéza, fyzikální vyšetření, laboratorní a zobrazovací techniky, pozorování průběhu nemoci, porovnávání výsledků).  Analýza faktů (kritické zhodnocení, vybírání důležitých nálezů, zhodnocení všech pro a proti)

20 Ke stanovení dg. je třeba mít schopnost:  Přesného pozorování  Logického uvažování  Dostatek zkušeností  Dostatek spolehlivých údajů

21 100% diagnóza  55% anamnéza  20% fyzikální vyšetření  20% labor. a přístrojové vyšetření  5%náhoda Pracovní diagnóza = na základě anamnézy a fyzikálního vyšetření se stanoví plán dalších kroků k upřesnění diagnózy.

22 Prognóza = předpověď o vývoji chorobného stavu. Sdělování prognózy může být často etickým problémem.

23 Použitá literatura  Kelner P. a kol., Propedeutika. Praha: Galén, 2003. 320 s. ISBN 80-7262-252-8.  Novotná J., Uhrová J., Jirásková J., Klinická propedeutika pro střední zdravotnické školy. Praha: Fortuna, 2006, 128 s. ISBN 80-7168-940-8.


Stáhnout ppt "Klinická propedeutika Úvod do studia klinických oborů, v němž se studenti seznamují s jeho základní problematikou, pojmy a metodami."

Podobné prezentace


Reklamy Google