Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Lukáš Nevařil 98600 CTV2 Masarykova univerzita v Brně Pedagogická fakulta KATEDRA TECHNICKÉ A INFORMAČNÍ VÝCHOVY Cvičení z techniky a technického vzdělávání.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Lukáš Nevařil 98600 CTV2 Masarykova univerzita v Brně Pedagogická fakulta KATEDRA TECHNICKÉ A INFORMAČNÍ VÝCHOVY Cvičení z techniky a technického vzdělávání."— Transkript prezentace:

1 Lukáš Nevařil 98600 CTV2 Masarykova univerzita v Brně Pedagogická fakulta KATEDRA TECHNICKÉ A INFORMAČNÍ VÝCHOVY Cvičení z techniky a technického vzdělávání II. Žehlička Vypracoval: Lukáš Nevařil Vyučující:doc. PhDr. Zdeněk Friedmann, CSc.

2 Lukáš Nevařil 98600 CTV2 Žehlička Definice: Žehlička je zařízení sloužící k žehlení, čili vyhlazování tkaniny pomocí vysoké teploty a tlaku.

3 Lukáš Nevařil 98600 CTV2 Princip fungování Žehlení působí tak, že se vlivem teploty uvolňují vazby v molekulách polymerů tvořících vlákna tkaniny. Když jsou vlákna horká, pod tlakem žehličky se narovnávají a po ochlazení si uchovávají svůj tvar.

4 Lukáš Nevařil 98600 CTV2 Z historie žehlení Prádlo se vyrovnávalo, lisovalo a válečkovalo již v antice, ale první předchůdce dnešních žehliček poznali lidé až v 15. století. Některé se nahřívaly na kamnech, jiným uvnitř doutnaly rozžhavené uhlíky a v 19. století existovaly i žehličky lihové.

5 Lukáš Nevařil 98600 CTV2 Z historie žehlení Žehlička na dřevěné uhlí: Jaké měla výhody a nevýhody?

6 Lukáš Nevařil 98600 CTV2 Elektrické žehličky Elektrická žehlička byla vynalezena mezi léty 1890–1894 a měla už přibližně dnešní tvar. Ve větší míře se však elektrické žehličky rozšířily až po 1. světové válce.

7 Lukáš Nevařil 98600 CTV2 Elektrické žehličky - princip Žehličky se od sebe hodně liší tvarem, velikostí, řešením detailů, ale princip, na kterém pracují, je stále stejný. Do žehlicí desky – většinou z hliníkové slitiny dobře vedoucí teplo – je zalisován topný článek, který se proudem rozžhaví a zahřeje tak žehlicí desku. Držadla žehliček se dělají naopak z plastů, které špatně vodí teplo, aby se toto držadlo od horké žehlicí desky příliš nezahřálo a nepopálilo ruce.

8 Lukáš Nevařil 98600 CTV2 Moderní žehličky Od určité doby bývají žehličky vybaveny termostatem. Ten jednak chrání žehličku před přehřátím a jednak umožňuje nastavení vhodné teploty k vyžehlení určité látky, tak, jak jsou tyto teploty pro každou látku předepsány či doporučeny. Pro zlepšení žehlicího účinku jsou moderní žehličky vybaveny kropicím a napařovacím zařízením.

9 Lukáš Nevařil 98600 CTV2 Současné žehličky Moderní žehlička umožňující suché žehlení, napařování a kropení. Termostat je samozřejmostí.

10 Lukáš Nevařil 98600 CTV2 Výběr žehličky Vedle ceny a designu, případně značky výrobce bychom se měli dívat také na její technické parametry. Kvalitní žehlička by měla nabízet vedle základních funkcí, jako je nastavení teploty, napařování a kropení také možnost regulace množství páry, automatické vypnutí nebo odvápňovací systém zabraňující vzniku vodního kamene.

11 Lukáš Nevařil 98600 CTV2 Užitečné rady Samozřejmostí je žehlicí plocha vyrobená z kvalitního materiálu, přičemž ideálním povrchem je keramická deska. Příkon žehličky by se měl pohybovat okolo 2000 W a neměl by být menší než 1200 W. To však neplatí pro cestovní žehličky, které bývají menší a úspornější. U každé žehličky si před koupí přečtěte návod a ujistěte se, zda v ní není nějaký "zádrhel", například striktní používání destilované vody.

12 Lukáš Nevařil 98600 CTV2 Děkuji za pozornost Vypracoval: Lukáš Nevařil Vyučující:PhDr. Zdeněk Friedmann, CSc. Použitá literatura: http://www.bydleniprokazdeho.cz http://cs.wikipedia.org/wiki/ http://www.quido.cz/objevy/zehlicka.htm


Stáhnout ppt "Lukáš Nevařil 98600 CTV2 Masarykova univerzita v Brně Pedagogická fakulta KATEDRA TECHNICKÉ A INFORMAČNÍ VÝCHOVY Cvičení z techniky a technického vzdělávání."

Podobné prezentace


Reklamy Google