Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hydraulická zařízení Z Pascalova zákona plyne: zatlačíme-li na kapalinu v uzavřené nádobě v jednom místě, vyvoláme stejné zvětšení tlaku ve všech místech.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hydraulická zařízení Z Pascalova zákona plyne: zatlačíme-li na kapalinu v uzavřené nádobě v jednom místě, vyvoláme stejné zvětšení tlaku ve všech místech."— Transkript prezentace:

1 Hydraulická zařízení Z Pascalova zákona plyne: zatlačíme-li na kapalinu v uzavřené nádobě v jednom místě, vyvoláme stejné zvětšení tlaku ve všech místech kapaliny. F A B C D p A = p B = p C = p D Propojíme dvě stříkačky hadičkou a naplníme vodou, vytvoříme tak spojené nádoby. Zatlačíme-li silou na jeden píst jedné stříkačky, bude se posouvat i píst druhé stříkačky. S

2 Na přenosu tlaku podle Pascalova zákona je založena činnost hydraulických zařízení. Hlavní částí hydraulického zařízení jsou dvě válcové nádoby s různým průřezem u dna spojené trubicí. Oba válce i trubice jsou vyplněny kapalinou, která je uzavřena pohyblivými písty. Podle Pascalova zákona je tlak p vyvolaný silou F 1 stejný v celém objemu kapaliny. S1S1 S2S2 F1F1 F2F2 (Menší píst se posouvá po větší dráze než větší píst, protože objem kapaliny se nemění.)

3 Hydraulické zařízení umožňuje nejen přenášet tlakovou sílu, ale také ji zvětšit. Platí: Kolikrát je obsah plochy velkého pístu větší než obsah plochy malého, tolikrát větší síla působí na velký píst než na malý píst. Místo vody se v hydraulických zařízeních užívá olej, aby zařízení nerezivělo a písty ve válcích se snadněji pohybovaly.

4 Hydraulický zvedák automobilů v servisu nádrž s olejem záklopkypřepouštěcí hadicepřepouštěcí ventil S2S2 S1S1 F1F1 F2F2 Menší píst se posouvá po větší dráze než větší píst, abychom mohli velký píst dostatečně zvednout, musí se malý píst opakovaně zdvíhat a klesat.

5 Model hydraulického lisu S1S1 S2S2 F1F1 F2F2 V hydraulických lisech je nad velkým pístem upevněná vhodná deska. Lisované předměty jsou stlačovány mezi touto deskou a velkým pístem. Lisy bývají upraveny k různým výrobním postupům. Např. lisy karosářské mají píst i vrchní masivní desku ve tvaru střechy nebo jiné součásti karoserie automobilu. Hydraulické lisy jsou používány ve strojírenství (např. lisování součástek), v chemickém průmyslu (lisování plastových výrobků), v potravinářském průmyslu (lisování oleje, šťáv) aj.

6 1)Obsah malého pístu hydraulického lisu je 10 cm 2 a působí na něj síla 100 N. Obsah velkého pístu je 200 cm 2. Určete velikost tlakové síly, kterou působí kapalina na velký píst. S 1 = 10 cm 2 F 1 = 100 N S 2 = 200 cm 2 F 2 = ? (N) Příklady:

7 Zdroj: Prezentace vznikla úpravou původní prezentace fyzweb.chytrak.cz/7r/hydraukika.pps


Stáhnout ppt "Hydraulická zařízení Z Pascalova zákona plyne: zatlačíme-li na kapalinu v uzavřené nádobě v jednom místě, vyvoláme stejné zvětšení tlaku ve všech místech."

Podobné prezentace


Reklamy Google