Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jak se tvoří názvy hydroxidů. Definice hydroxidů Hydroxidy jsou tříprvkové sloučeniny kovu, kyslíku a vodíku. Kyslík a vodík tvoří v hydroxidu hydroxylovou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jak se tvoří názvy hydroxidů. Definice hydroxidů Hydroxidy jsou tříprvkové sloučeniny kovu, kyslíku a vodíku. Kyslík a vodík tvoří v hydroxidu hydroxylovou."— Transkript prezentace:

1 Jak se tvoří názvy hydroxidů

2 Definice hydroxidů Hydroxidy jsou tříprvkové sloučeniny kovu, kyslíku a vodíku. Kyslík a vodík tvoří v hydroxidu hydroxylovou skupinu OH -I. Úkol 1: Vyber ze sloučenin hydroxidy: Fe(OH) 3, NaCl, NaOH, K 2 O, SCl 4, PbS, AlCl 3, H 2 O, NaClO 3, Ca(OH) 2, I 2 O 5, H 3 PO 4, PCl 3.

3 Kontrola úkolu 1 Fe(OH) 3, NaOH, Ca(OH) 2

4 Názvosloví hydroxidů Důležité : Ve vzorcích hydroxidů má hydroxylová skupina oxidační číslo -I (OH -I, protože je O -II a H -I ). Oxidační číslo kovu je kladné a řídí se koncovkou přídavného jména. Součet oxidačních čísel ve vzorci = 0.

5 Odvození vzorce hydroxidu Postup při odvození vzorce hydroxidu vápenatého: Napsat značku kovu a hydroxylové skupiny v obráceném pořadí než v názvu CaOH. Napsat vpravo nahoře oxidační čísla Ca II OH -I. Sepsat oxidační čísla do kříže arabskými číslicemi Ca(OH) 2. Jestliže je počet OH skupin ve vzorci větší než jedna, píšeme je v závorce.

6 Úkol 2: Napiš vzorce hydroxidů: Hydroxid draselný Hydroxid železitý Hydroxid měďnatý Hydroxid ciničitý Hydroxid sodný Hydroxid hlinitý Hydroxid stříbrný

7 Kontrola úkolu 2 KOH Fe(OH) 3 Cu(OH) 2 Sn(OH) 4 NaOH Al(OH) 3 AgOH

8 Odvození názvu hydroxidu Postup při odvození názvu hydroxidu Fe(OH) 2 : Název hydroxidu je tvořen podstatným jménem hydroxid a přídavným jménem odvozeným od kovu. Nejprve napíšeme oxidační číslo skupiny OH: Fe(OH) 2 -I. Poněvadž součet oxidačních čísel ve sloučenině je roven 0, musí být oxidační číslo Fe II x + 2 · (-1) = 0 x = 2 Název je tedy hydroxid hořečnatý.

9 Úkol 3: Doplň oxidační čísla kovů a napiš názvy hydroxidů: Hg(OH) 2 CuOH AgOH Fe(OH) 3 LiOH Zn(OH) 2

10 Kontrola úkolu 3 Hg II (OH) 2 hydroxid rtuťnatý Cu I OH hydroxid měďný Ag I OH hydroxid stříbrný Fe III (OH) 3 hydroxid železitý Li I OH hydroxid litný Zn II (OH) 2 hydroxid zinečnatý


Stáhnout ppt "Jak se tvoří názvy hydroxidů. Definice hydroxidů Hydroxidy jsou tříprvkové sloučeniny kovu, kyslíku a vodíku. Kyslík a vodík tvoří v hydroxidu hydroxylovou."

Podobné prezentace


Reklamy Google