Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

AnotacePrezentace, která se zabývá výpočtem obsahu rovnoběžníků. AutorMgr. Václav Simandl JazykČeština Očekávaný výstupŽáci vypočítávají obsah rovnoběžníků.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "AnotacePrezentace, která se zabývá výpočtem obsahu rovnoběžníků. AutorMgr. Václav Simandl JazykČeština Očekávaný výstupŽáci vypočítávají obsah rovnoběžníků."— Transkript prezentace:

1 AnotacePrezentace, která se zabývá výpočtem obsahu rovnoběžníků. AutorMgr. Václav Simandl JazykČeština Očekávaný výstupŽáci vypočítávají obsah rovnoběžníků. Speciální vzdělávací potřebyNe Klíčová slovaRovnoběžník, výška, obvod. Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityVýklad Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníZákladní vzdělávání – 2. stupeň Typická věková skupina12-15 let Celková velikost / datum187 kB soubor.doc (MS PowerPoint) / září - 2011 IDENTIFIKÁTOR MATERIÁLU: EU - 20 - 53

2 Čtyřúhelníky Obsah rovnoběžníka.

3 Obsah rovnoběžníka Obr. 1 © Václav Simandl

4 Vzorce pravoúhelníků Obsah čtverce : S = a. a Obvod čtverce : o = 4. a Obsah obdélníka : S = a. b Obvod obdélníka: o = 2a. 2b Obsah znamená vybarvená plocha. Obvod znamená plot kolem útvaru. Obr. 2 © Václav Simandl

5 Výška rovnoběžníka Výška kosočtverce výška Výška kosodélníka výška Výška rovnoběžníka je vzdálenost rovnoběžek, ve kterých leží jeho protější strany. Obr. 3 © Václav Simandl

6 Výpočet obsahu Obsah rovnoběžníka je roven součinu velikosti strany a její příslušné výšky. S = a. v a S = b. v b S = c. v c S = d. v d

7 Výpočet obsahu kosočtverce pomocí úhlopříček S 1 u 1. u 2 2 u 1 u 2 Obr. 4 © Václav Simandl

8 Obvod rovnoběžníka Obvod čtyřúhelníků: o = a + b + c + d Obvod trojúhelníků: o = a + b + c Obvod mnohoúhelníka: o = a + b + c + d + … Obvod vypočítáme součtem všech velikostí jeho stran.

9 Příklad Vypočítejte obsah rovnoběžníka ABCD, je-li dáno a = 5 dm, v a = 10 dm. v a = 10 dm S = a. v a S = 5. 10 a = 5 dm S = 50 dm² Obsah rovnoběžníka je 50 dm².

10 Čerpáno Obr. 1 - 4. vlastní zdroje (© Václav Simandl) Copyright Václav Simandl, září 2011.

11 Metodický pokyn Pedagog se řídí pokynu autora v prezentaci. Seznámí postupně s látkou a poté kliknutím se ukáží vztahy, grafické znázornění, vzorce, postup, pokračování či výsledek. U jednotlivých listů probíhá myšlenková mapa, diskuse nebo vysvětlení či doplnění látky.


Stáhnout ppt "AnotacePrezentace, která se zabývá výpočtem obsahu rovnoběžníků. AutorMgr. Václav Simandl JazykČeština Očekávaný výstupŽáci vypočítávají obsah rovnoběžníků."

Podobné prezentace


Reklamy Google