Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vietnam – 3.generace asijských tygrů www.zlinskedumy.cz Název školy Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektu Rozvoj.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vietnam – 3.generace asijských tygrů www.zlinskedumy.cz Název školy Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektu Rozvoj."— Transkript prezentace:

1 Vietnam – 3.generace asijských tygrů www.zlinskedumy.cz Název školy Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektu Rozvoj žákovských kompetencí pro 21. století Název šablony III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUM Vietnam – 3.generace asijských tygrů Označení DUM VY_32_INOVACE_12_2_07 Autor RNDr.Tomáš Danielis Datum20.11.2012 Vzdělávací oblast Člověk a příroda Vzdělávací obor Zeměpis Tematický okruh Regionální geografie Asie a Afriky Ročník 1. ročník a kvinty gymnázia

2 Hlavní historické události 20.stol. (uvádím je pro ilustraci a pochopení)  Dříve kolonie?  Francie – tzv…  Francouzská Indočína  Po osamostatnění následovala?  Vietnamská válka v rámci tzv.?  Studené války, takže boj mezi?  USA a SSSR  velmi drsná a krutá válka – následky dodnes  Jak skončila?  Vítězství komunistů a velmi frustrující porážka USA.  Od 90.let nastává pomalá demokratizace společnosti spojená s hospodářským rozvojem podobným Číně.

3 Následky války  Znáš nějaký film o této válce?  Forrest Gump, ale nejrealističtější je Četa.  Desítky tisíc zmrzačených lidí.  Zničené životní prostředí díky užívání chemikálií a hlavně defoliantů – co to je?  K odstranění zeleně k sledování pohybu partyzánů z letadel.

4  Defolianty Obr. 1 Obr. 2

5 Agent Orange dnes Obr. 3

6 Současný Vietnam   Tato země zažívá obrovský ekonomický vzestup jako nově industrializovaná země 3.generace: Objasni tento termín:  Příchod zahraničních investorů, levná a schopná pracovní síla, relativní bezpečnost a pořádek.  Obrovské investice převážně ze státu?  paradoxně USA.  neskutečná modernizace, ale pod socialistickým vedením  cenzura internetu a nesvoboda  Nárůst cestovního ruchu. Které země?  Téměř nejvíce USA – proč?  návrat veteránů + pozůstalí.  Další důležitý důvod cestovního ruchu….  je tu bezpečno.

7 Zátoka Ha long Obr. 4

8 Obr 6. Obr. 5

9 Současný Vietnam a ČR   Proč je u nás tak zastoupena vietnamská komunita?   V rámci socialistického(komunistického) bloku zde byli pozváni jako pracovní síla v továrnách – naše ekonomika byla silně zaměřena na průmysl a chyběla pracovní síla v továrnách + zde šli studovat na VŠ.   Po r. 1989 zde značné množství zůstalo a přizpůsobili se – velmi schopní.   příchod vietnamských bank na náš trh   Kolik je zde Vietnamců?   Asi 100 000, zatím jsou vedeni jako komunita, ale chtějí se stát národnostní menšinou. Jaké by bylo jejich pořadí v ČR?   3. největší, po Ukrajincích a Slovácích   Dle údajů ministerstva financí 2010 odvedli na daních 680mil.korun.   Pro nás důležitá brána do JV Asie + důležitý obchodní partner.

10 Citace 1. DUCLOS, Alexis. Wikipedia.org [online]. [cit. 28.3.2013]. Dostupný na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Two_Vietnameses_pose_in_front_of_the_billboard.jpg 2. GRIGSBY, Brian K.. Wikipedia.org [online]. [cit. 28.3.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Defoliation_agent_spraying.jpg 3. DUCLOS, Alexis. Wikipedia.org [online]. [cit. 28.3.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:A_vietnamese_Professor_is_pictured_with_a_group_of_handic apped_children.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:A_vietnamese_Professor_is_pictured_with_a_group_of_handic apped_children.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:A_vietnamese_Professor_is_pictured_with_a_group_of_handic apped_children.jpg 4. MACRIDER. Wikipedia.org [online]. [cit. 28.3.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Ha_Long_Bay_with_boats.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Ha_Long_Bay_with_boats.jpg 5. IOSTREAM01. Wikipedia.org [online]. [cit. 28.3.2013]. Dostupný na WWW: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Keangnam4.jpg 6. GENGHISKHANVIET. Wikipedia.org [online]. [cit. 28.3.2013]. Dostupný na WWW: http://en.wikipedia.org/wiki/File:SaigonPort1.JPG


Stáhnout ppt "Vietnam – 3.generace asijských tygrů www.zlinskedumy.cz Název školy Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektu Rozvoj."

Podobné prezentace


Reklamy Google