Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Měření na operačních zesilovačích OB21-OP-EL-ELKM-JANC-M-2-024

3  Operační zesilovače patří dnes k nejpoužívanějším elektronickým součástkám.  Jedná se o stejnosměrný širokopásmový zesilovač s velkým zesílením.  Použitím vhodné zpětné vazby nám umožňuje realizovat různé přenosové cesty (funkce), jak lineární tak nelineární.

4 Měření na operačních zesilovačích  V aplikačních zapojeních se k operačním zesilovačům přidávají další aktivní a pasivní součástky – to celé pak nazýváme operační sítí.  Operační zesilovače umožňují konstruovat obvody nejen pro matematické obvody (operace), ale umožňují vyrábět i kvalitní zesilovače různého určení, oscilátory, regulátory, klopné obvody.

5 Měření na operačních zesilovačích  Operační zesilovače se používají ve sdělovací technice (modulátory, demodulátory, směšovače) a automatizační technice. Své použití nacházejí i v číslicové technice jako převodníky.  Operační zesilovač měříme např. v zapojení podle obr.1 jako jiné zesilovače a skutečnost, že je přesný, stabilní a třeba i integrovaný nemá na způsob měření vliv.

6 Měření na operačních zesilovačích Obr. 1 Operační zesilovač jako převodník napětí – proud

7 Měření na operačních zesilovačích Obr. 2 Měření na OZ MAA 501

8 Měření na operačních zesilovačích  Obvykle výrobce operačního zesilovače v katalogovém listu udává doporučené aplikační zapojení i způsob měření operačního zesilovače.  Mohou být použita různá zapojení pro měření různých parametrů operačního zesilovače.

9 Měření na operačních zesilovačích  V katalogovém listu tak najdeme i postup měření jednotlivých parametrů a seznam měřících přístrojů k jejich změření.  Jsou tam uvedeny i nároky kladené na jednotlivé měřící přístroje.  V určitých případech vyhledáme pokyny pro měření ve speciální literatuře.

10 Měření na operačních zesilovačích Obr. 3 Měření na OZ MAA 503

11  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

12 Literatura  E. Vitejček a V. Hos: Elektrické měření, SNTL Praha 1979  V. Fajt a kol.: Elektrická měření, SNTL Praha 1987  L. Bejček a kol.: Měření v elektrotechnice, FEKT VUT Brno 2003


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google