Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Větné členy holé, rozvité, několikanásobné Výrazy, které nejsou větnými členy 9. ročník.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Větné členy holé, rozvité, několikanásobné Výrazy, které nejsou větnými členy 9. ročník."— Transkript prezentace:

1 Větné členy holé, rozvité, několikanásobné Výrazy, které nejsou větnými členy 9. ročník

2 Co už dávno umíme ? Základní větné členy jsou : - podmět ( kdo, co ? ) - vlk - přísudek (slovesný tvar) - spolkl Vlk v pohádce spolkl babičku.

3 A co ještě umíme ? Rozvíjející větné členy : - přívlastek - náš - předmět - vodu - příslovečné určení místa, času, způsobu, míry, příčiny, účelu, podmínky a přípustky - z bazénu - doplněk - rád Náš Tomík rád cáká vodu z bazénu.

4 Větný člen holý : - složený slovesný tvar v přísudku ( byl bys šel, je hodnocena, psali jsme ) - zvratné sloveso ( směje se, přáli jsme si ) - sloveso způsobové nebo fázové + infinitiv slovesa plnovýznamového (může jít, začali jsme pracovat ) - přísudek jmenný se sponou ( je veselý ) - předložkový pád (do světa, pro Honzu )

5 Větný člen rozvitý : - jeden člen je závislý a zároveň blíže určuje člen řídící - vztah mezi nimi nelze obrátit - závislý člen může sám být dále rozvit Náš Petr nejraději chytal ryby v tůňce za babiččinou chalupou.

6 Několikanásobný větný člen : - složky jsou na sobě významově nezávislé, ale něco mají společného - souřadné členy mohou být ve vztahu slučovacím, stupňovacím, odporovacím, vylučovacím, příčinném a důsledkovém Čekám na babičku i na dědečka. Přišel Petr, ale ne Tomáš. Půjdu do kina nebo na hřiště. Začala diskuse, ba spíše hádka.

7 Výrazy, které nejsou větnými členy : 1.MLUVNICKÉ PROSTŘEDKY - předložky ( jsou vždy součástí větného členu vyjádřeného jménem, se kterým se pojí ) Stalo se to u domu ( vedle domu, blízko domu, nedaleko domu …)

8 - spojky Čekal jsem, že už konečně přestane pršet. Buď já, nebo ty mu půjdeme pomoci. Souhlasím s tím, ale on je proti tomu. - částice Kéž by se nám vrátil ! On to prý ještě neví. Čekáme už jen na Pepu.

9 - odkazovací zájmena a příslovce ( odkazují na věty vedlejší ) Mluvil o tom, že chce jet stanovat. Začal studovat angličtinu proto, že chce vycestovat do Anglie.

10 2. PROSTŘEDKY, KTERÉ ZAJIŠŤUJÍ KONTAKT MEZI MLUVČÍM A POSLUCHAČEM - oslovení – 5. pád Mirku, zavolej mi brzy. - citoslovce Brrr, to je zima. Fuj, to je odporné.

11 3. NĚKTERÉ PROSTŘEDKY, KTERÉ NAVAZUJÍ NA PŘEDCHOZÍ TEXT Chtěl jsem jít na houby. Ale pak jsem si to rozmyslel. Zklamal mě. Neumí totiž držet slovo.

12 Použitá literatura : V. Styblík a kol. : Český jazyk pro 9. ročník ZŠ


Stáhnout ppt "Větné členy holé, rozvité, několikanásobné Výrazy, které nejsou větnými členy 9. ročník."

Podobné prezentace


Reklamy Google